Podjąłeś decyzję o rezygnacji z pracy, ale nie wiesz, co powiedzieć przełożonemu? Nie masz obowiązku tłumaczenia się ze swojej decyzji, ale warto zakończyć współpracę w miłej atmosferze i uzasadnić swoją decyzję. Ponadto, sprawa wygląda inaczej w momencie, gdy chcemy skrócić okres wypowiedzenia.

W dzisiejszym wpisie zawarłam pomocne przykłady słów, które można powiedzieć, chcąc zrezygnować w pracy. Przykłady podzieliłam na takie, które sprawdzą się w przypadku, gdy zamierzamy zachować okres wypowiedzenia oraz na takie, które sprawdzą się, gdy chcemy prosić o jego skrócenie.

Jak zrezygnować z pracy? Prośba o spotkanie

Oczywistą rzeczą jest to, że jeżeli chcemy zrezygnować z pracy i poinformować o naszej decyzji szefa, musimy poprosić go o spotkanie. Dlatego też w zależności od tego, jakimi kanałami komunikujemy się z przełożonym w swojej firmie, powinniśmy wysłać prośbę o spotkanie w tym samym dniu do niego lub jego pośredników. Jeżeli szef odpowie, że tego dnia jest zajęty, najlepiej powiedzieć, że to bardzo pilne i że zajmiemy tylko chwilę.

Jak zrezygnować z pracy i co powiedzieć, gdy chcemy zachować okres wypowiedzenia? Przykłady

Jak wspomniałam na wstępie, w momencie gdy chcemy zachować okres wypowiedzenia, nie musimy zbytnio tłumaczyć się ze swojej decyzji. Jeśli jednak zależy nam na pozostawieniu po sobie miłych wspomnień, warto wyjaśnić, dlaczego podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Nie ma nic złego w tym, że np. znaleźliśmy inną pracę. Szef nie może mieć o to do nas żadnych pretensji, ponieważ każdy ma prawo się rozwijać. Poniżej przykłady, co powiedzieć, gdy chcemy zrezygnować z pracy:

Przykład 1.

Poprosiłem o spotkanie, ponieważ chciałbym złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Bardzo doceniam pracę tutaj, jestem wdzięczny za szansę, którą dostałem oraz za przemiłą atmosferę. Podejmuję tę decyzję z ogromnym żalem. Otrzymałem nową propozycję pracy, która zwyczajnie jest bliższa temu, czym docelowo chciałbym się zajmować. Zapewniam, że zajmę się przekazaniem obowiązków innemu pracownikowi i postaram się, by moje odejście w żaden sposób nie zaburzyło funkcjonowania firmy.

Przykład 2.

Poprosiłem o rozmowę, ponieważ pojawiła się nowa szansa na mojej drodze zawodowej, z której chciałbym korzystać. Z tego powodu z ogromnym żalem składam dziś wypowiedzenie. Jestem bardzo wdzięczny za szansę i doświadczenie, które zyskałem i za ogromną pomoc i wsparcie, które otrzymałem. Chciałbym zachować okres wypowiedzenia i zapewnić, że z tym samym zaangażowaniem będę pracować do ostatniego dnia tutaj.

Jak zrezygnować z pracy i co powiedzieć, gdy chcemy skrócić okres wypowiedzenia? Przykłady

Pracodawca może, ale nie musi zgodzić się na skrócenie okresu wypowiedzenia. Jeśli nam na tym zależy, warto grzecznie wystosować taką prośbę, należy jednak liczyć się z potencjalną odmową. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odejście pracownika to dla każdego pracodawcy kłopot i może on zwyczajnie nie być w stanie przygotować innej osoby w krótszym czasie.

Aby zwiększyć swoje szanse, warto zapewnić szefa o tym, że rzetelnie zajmiemy się przygotowaniem nowej osoby i dopilnujemy, by wszystkie obowiązki zostały oddelegowane przed naszym odejściem.

Poniżej przykłady jak zrezygnować z pracy i co powiedzieć, gdy chcemy skrócić okres wypowiedzenia:

Przykład 1.

Poprosiłem o rozmowę, ponieważ chciałbym złożyć wypowiedzenie. Mam też prośbę o skrócenie okresu wypowiedzenia (np. do jednego miesiąca). Bardzo doceniam pracę tutaj, wiele się tutaj nauczyłem i zdobyłem cenne doświadczenie, jednak otrzymałem propozycję pracy, która jest mi bliższa. Niestety nie może ona czekać, dlatego bardzo zależy mi na tym, byśmy zakończyli współpracę wcześniej. Ze swojej strony zapewniam, że dopilnuję, by wszystkie obowiązki płynnie przeszły na innych pracowników. W razie potrzeby będę też do dyspozycji – pozostanę w kontakcie mailowym i telefonicznym. Bardzo proszę o informację, czy mogę liczyć na wyrozumiałość.

Przykład 2.

Poprosiłem o spotkanie, ponieważ chciałbym zrezygnować z pracy i złożyć wypowiedzenie. Pomimo ogromnej satysfakcji z pracy tutaj z przyczyn osobistych jestem zmuszony zakończyć współpracę. Zmieniam miejsce zamieszkania i z tego powodu bardzo chciałbym prosić o skrócenie okresu wypowiedzenia (np. do jednego miesiąca). Wiem, że to spore utrudnienie, jednak sytuacja mnie również zaskoczyła. Obiecuję, że w tym czasie oddeleguję swoje obowiązki innej osobie i przygotuję ją tak, by była w stanie samodzielnie wykonywać dalszą pracę. Ponadto po zakończeniu współpracy będę dostępny pod telefonem, by w razie potrzeby można było się ze mną skontaktować. Bardzo proszę o informację, czy mogę liczyć na zrozumienie.

Jak zrezygnować z pracy, co powiedzieć?Czego nie mówić podczas rezygnacji z pracy?

Rezygnując z pracy, warto zadbać o miłe wrażenie i przyjazną atmosferę. Nawet jeżeli nie byliśmy zadowoleni ze współpracy lub nie zawsze układała się ona tak, jak powinna, nie warto palić za sobą mostów. Rezygnując z pracy lepiej darować sobie mówienie o takich kwestiach jak:

  1. niezadowolenie z dotychczasowej pracy – o tym, że nie byliśmy zadowoleni z pracy i z obowiązków był czas rozmawiać wcześniej. Rezygnując z pracy lepiej powiedzieć o tym, co było dla nas dobre i za co jesteśmy wdzięczni,
  2. niezadowolenie ze współpracowników – najgorsze, co można zrobić, rezygnując z pracy to skarżyć się na innych współpracowników. O problemach z komunikacją w zespole powinno rozmawiać się w podczas pracy, a nie w czasie składania wypowiedzenia,
  3. lepsze wynagrodzenie w nowej pracy – z pracy rezygnujemy zwykle w momencie, gdy otrzymujemy bardziej atrakcyjną finansowo propozycję. Istnieje wtedy pokusa by pochwalić się przed dotychczasowym szefem i wskazać mu, że nasza praca była dużo więcej warta i że ktoś inny w końcu ją docenił. Prawda jest jednak taka, że nic to nie zmieni, a my pozostawimy jedynie po sobie niemiłe wrażenie. Lepiej powiedzieć po prostu, że dostaliśmy inną, bardziej satysfakcjonującą i dopasowaną do nas propozycję.

Mam nadzieję, że moje przykłady słów, które można wypowiedzieć, chcąc zrezygnować z pracy, okazały się dla Ciebie pomocne, i że znalazłeś wśród nich coś dla siebie. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz