Każda działanie w internecie pozostawia po sobie ślad. Publikując zdjęcia na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych sprawiamy, że inne osoby mogą nas łatwo wyszukać i rozpoznać. W dzisiejszym wpisie znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak łatwo znaleźć osobę po zdjęciu.

Jak znaleźć osobę po zdjęciu? Instrukcja krok po kroku

Osobę po zdjęciu można odszukać za pomocą wyszukiwarki Google, a dokładniej – Obiektywu Google w Grafika Google. Wyszukiwanie osób po zdjęciu możliwe jest zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. Poniżej znajdziesz instrukcje dla obu rodzajów urządzeń.

Jak znaleźć osobę po zdjęciu na komputerze?

Aby znaleźć osobę po zdjęciu na komputerze, należy kolejno:

 1. otworzyć przeglądarkę internetową i przejść na stronę Grafika Google,
 2. wybrać opcję wyszukiwania obrazem zaznaczoną na poniższym screenie,screen 1. Jak znaleźć osobę po zdjęciu
 3. przesłać plik z komputera,screen 2. Jak znaleźć osobę po zdjęciu
 4. jeśli zdjęcie zostało wcześniej opublikowane w internecie, powinniśmy otrzymać wynik z linkiem do strony. Możliwe też, że Google podsunie nam podobne zdjęcia, na których jest dana osoba.

Jak znaleźć osobę po zdjęciu na telefonie?

Jak wspomniałam wcześniej, wyszukiwanie obrazem możliwe jest również na urządzeniach mobilnych. Co więcej, znajdowanie osób po zdjęciu z telefonu możliwe jest na dwa sposoby – z poziomu przeglądarki oraz aplikacji. Poniżej zamieściłam 2 osobne instrukcje.

Znajdowanie osoby po zdjęciu przez przeglądarkę w telefonie:

 1. Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź na stronę Grafika Google,
 2. wybierz opcję wyszukiwania obrazem, widoczną poniżej,screen 3. Jak znaleźć osobę po zdjęciu
 3. wybierz zdjęcie z galerii telefonu,
 4. jeśli zdjęcie zostało wcześniej opublikowane w sieci, powinieneś otrzymać wynik wraz z linkiem do strony. Możliwe też, że Google podsunie Ci podobne zdjęcia, na których jest dana osoba.

Znajdowanie osoby po zdjęciu za pomocą aplikacji mobilnej:

 1. Przejdź do Google Play lub App Store, a następnie pobierz i zainstaluj aplikację Obiektyw Google (z ang. Google Lens),
 2. otwórz aplikację i wybierz dane zdjęcie,
 3. Google dostarczy Ci najbardziej pasujące wyniki. Jeśli zdjęcie zostało wcześniej opublikowane w internecie, powinno Ci się ono wyświetlić wraz z linkiem do strony. Możliwe też, że Google znajdzie podobne zdjęcia, na których jest dana osoba.

Jak sprawdzić imię i nazwisko osoby na zdjęciu?

Gdy po przesłaniu zdjęcia do Grafika Google uzyskamy wynik z linkiem do strony, najprawdopodobniej uda nam się też uzyskać informację na temat tożsamości danej osoby. Aby więc poznać imię i nazwisko osoby ze zdjęcia, należy przejść na stronę internetową z wyników wyszukiwania, a następnie sprawdzić, czy jest ono podpisane. Jeśli tak, sprawa jest prosta.

Jeśli nie uda nam się znaleźć imienia i nazwiska w tekście na stronie, warto też sprawdzić atrybut alt danego zdjęcia. Aby to zrobić, należy:

 1. kliknąć prawym przyciskiem myszki na zdjęcie,
 2. wybrać opcję Zbadaj,screen - jak sprawdzić imię i nazwisko osoby na zdjęciu
 3. gdy wyświetli się kod html, w zaznaczonym fragmencie odszukać: alt=””

Kiedy znalezienie osoby po zdjęciu nie będzie możliwe?

Niektóre serwisy i aplikacje umożliwiają swoim użytkownikom blokowanie możliwości znajdowania publikowanych w nich zdjęć za pomocą zewnętrznych wyszukiwarek. Jednym z takich serwisów jest chociażby Facebook. W ustawieniach prywatności można zaznaczyć, że nie życzymy sobie, by wyszukiwarki spoza serwisu podawały link do naszego profilu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Coraz więcej osób zaczyna troszczyć się o swoją prywatność i korzysta z tej opcji. Jeśli więc ktoś liczył na to, że po zdjęciu wyszuka daną osobę na Facebooku czy innym portalu społecznościowym, może się rozczarować, gdyż nie zawsze będzie to możliwe.

Podsumowując wpis, znajdowanie osób po zdjęciu możliwe jest dzięki funkcji wyszukiwania obrazem w Grafika Google, a także dzięki aplikacji Obiektyw Google. Przed opublikowaniem jakichkolwiek zdjęć w sieci warto najpierw się zastanowić, czy rzeczywiście życzymy sobie, by inne osoby mogły nas po nich później odszukiwać.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz