Firma Meta (dawniej Facebook) nieustannie zbiera i przetwarza dane osób korzystających z jej serwisów i usług, czyli z Facebooka, Instagrama i Messengera. Co więcej, za sprawą funkcji przesyłania lub synchronizacji kontaktów, otrzymuje również dostęp do książki teleadresowej użytkowników.

Co to dokładnie oznacza? Jeśli aktywujemy funkcję „Zsynchronizuj kontakty” lub „Prześlij kontakty” Meta otrzyma dostęp do naszych kontaktów z telefonu. Gigant społecznościowy będzie przetwarzał dane osób z naszej książki telefonicznej, takie jak imiona i nazwiska, numery telefonów i adresy e-mail. Co ciekawe – zbierane i przetwarzane będą również dane tych osób, które nie są użytkownikami produktów Mety.

Przesyłanie swoich kontaktów z telefonu na Messengerze oraz na Facebooku i Instagramie może więc nie wydawać się zbyt zachęcające. Ma to jednak wbrew pozorom swoje plusy – jeśli prześlemy dane z książki teleadresowej firmie Meta, algorytmy pomogą nam znaleźć w jej serwisach i na Messengerze osoby z naszej książki telefonicznej.

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak dokładnie działa znajdowanie osób po numerze telefonu na Messengerze.

Czy da się znaleźć osobę na Messengerze po numerze telefonu? Jak to zrobić?

Baner z ebookiemJak wspomniałam na początku wpisu, aby algorytmy Mety otrzymały dostęp do naszych kontaktów, musimy aktywować funkcję „Prześlij kontakty” lub „Zsynchronizuj kontakty”. Tylko wtedy Messenger będzie mógł zbierać i wykorzystywać numery telefonów z naszej książki teleadresowej.

Po numerze telefonu nie znajdziemy na Messengerze osób, których nie mamy zapisanych w kontaktach.

Co więcej, nawet po uruchomieniu funkcji synchronizuj lub prześlij kontakty, nadal nie będziemy mogli aktywnie wyszukiwać znajomych na Messengerze po numerze telefonu. To jedynie Meta, bazując na naszej książce teleadresowej, będzie mogła proponować nam nowe kontakty.

Zatem jeśli okaże się, że jakiś kontakt z naszej książki telefonicznej jest również obecny na Messengerze, Facebooku i/lub Instagramie, prawdopodobnie pojawi się on w Proponowanych kontaktach (Messenger), w sekcji „Osoby, które możesz znać.“ (Facebook) i „Propozycje dla Ciebie” (Instagram).

Po włączeniu funkcji synchronizuj lub prześlij kontakty, można również zapraszać przez SMS osoby, które nie mają Messengera. Podobna funkcja działa na Whatsappie.

Jak aktywować funkcje synchronizuj kontakty / prześlij kontakty na Messengerze?

Aby Messenger uzyskał dostęp do numerów telefonów i danych z naszej książki teleadresowej, musimy włączyć opcję „Prześlij kontakty” (zwykły Messenger) lub „Zsynchronizuj kontakty” (Messenger Lite). Poniżej znajdziesz instrukcje dla obu wersji aplikacji.

Jak aktywować funkcję „Prześlij kontakty” w Messengerze?

Aby włączyć funkcję prześlij kontakty, wykonaj poniższe kroki:

  1. Przejdź do aplikacji Messenger,
  2. kliknij swoje zdjęcie profilowe / avatar znajdujące się w lewym górnym rogu,
  3. w sekcji „Preferencje” odszukaj i wybierz pozycję „Kontakty z telefonu”,
  4. kliknij opcję Prześlij kontakty i niebieski button „Włącz”.

Jak aktywować funkcję „Zsynchronizuj kontakty” w Messenger Lite?

Jeśli zamiast z tradycyjnego Messengera korzystasz z Messengera Lite, zamiast funkcji „Prześlij kontakty” będziesz miał do wyboru opcję „Zsynchronizuj kontakty”. Działa ona jednak zupełnie tak samo. Aby uruchomić funkcję „Zsynchronizuj kontakty” w Messengerze Lite, wykonaj poniższe kroki:

  1. Przejdź do aplikacji Messenger Lite,
  2. kliknij ikonę koła zębatego (Ustawień) znajdującą się w prawym górnym rogu,
  3. w sekcji „Preferencje” odszukaj i wybierz pozycję „Osoby”,
  4. za pomocą suwaka aktywuj opcję „Zsynchronizuj kontakty” i w nowo otwartym oknie kliknij niebieski button „Włącz”.

Od teraz Twoje kontakty z telefonu będą na bieżąco przesyłane firmie Meta. Gigant społecznościowy będzie zbierał i przetwarzał dane z Twojej książki teleadresowej dla swoich potrzeb oraz po to, by lepiej dopasowywać do Ciebie sugerowane kontakty w swoich usługach.

Znajdowanie osób na Messengerze po numerze telefonu – podsumowanie

Podsumowując wpis, znajdowanie osób na Messengerze po numerze telefonu możliwe jest tylko pośrednio. To znaczy, po aktywacji funkcji „Prześlij kontakty” lub „Zsynchronizuj kontakty” (w zależności od posiadanej wersji aplikacji Messenger), to Meta będzie wyświetlać nam osoby, które mamy w swojej książce teleadresowej i zachęcać nas do nawiązania kontaktu.

Jeśli więc algorytmy Mety wykryją, że poszczególne osoby z naszych kontaktów w telefonie są obecne na Messengerze, Facebooku i/lub Instagramie, będą nam je wyświetlać w takich sekcjach jak „Proponowane osoby” (Messenger), „Osoby, które możesz znać” (Facebook) i „Proponowane dla Ciebie” (Instagram).

Obecnie nie ma możliwości, by samodzielnie, aktywnie wyszukiwać użytkowników w usługach Mety po numerze telefonu. Kiedyś taka opcja istniała, jednak teraz z uwagi na ochronę danych osobowych, jest niedostępna.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz