Skoro trafiłeś na ten wpis, zapewne chcesz założyć konto na Facebooku bez nazwiska. Najprawdopodobniej więc troszczysz się o swoją prywatność, a jednocześnie chciałbyś mieć dostęp do serwisu i możliwość sprawdzania, co słychać u Twoich znajomych. 😉

W dzisiejszym wpisie zawarłam 2 sposoby na założenie konta na Facebooku bez nazwiska. Oprócz możliwych sposobów opisałam też potencjalne ryzyko, które się z nimi wiąże. Oficjalnie bowiem podanie nazwiska na Facebooku jest obowiązkowe.

W dzisiejszym poście obalam też nieprawdziwe informacje, na które często trafiają osoby szukające sposobów na używanie konta na fb bez nazwiska. Zachęcam do przeczytania wpisu. 🙂

Czy założenie konta na Facebooku bez nazwiska jest dozwolone?

Baner z ebookiemJak wspomniałam na wstępie, zgodnie z zasadami Facebooka użytkownik ma obowiązek posługiwać się na koncie osobistym prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Zgodnie z zasadami, nazwisko w nazwie użytkownika powinno być takie samo jak to, które widnieje w jego dokumencie tożsamości.

Facebook pozwala jednak na posługiwanie się zdrobnieniami lub różnymi wersjami imienia. Na przykład, użytkownik o imieniu Monika może użyć formy Monia, Monisia czy Moniczka. Nazwisko jednak musi pozostać niezmienione. Więcej informacji na temat posługiwania się imieniem i nazwiskiem na Facebooku, znajdziesz tutaj.

Oczywiście fakt, że Facebook nie przyzwala na zakładanie kont osobistych bez podania prawdziwego imienia i nazwiska, nie oznacza, że wszyscy użytkownicy się do tego stosują. Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak ominąć wymóg.

Jak założyć konto na Facebooku bez prawdziwego nazwiska? 2 sposoby

Jeśli podczas zakładania konta spróbujesz pozostawić pole z nazwiskiem puste, Facebook oczywiście będzie domagał się jego uzupełnienia. Bez podania nazwiska nie ukończysz rejestracji. Użytkownicy, którzy chcą pozostać anonimowi, stosują dwa proste sposoby, które opisałam poniżej.

1. Używanie zmyślonego nazwiska

Najczęstszym sposobem użytkowników na zachowanie anonimowości na Facebooku jest po prostu tworzenie konta na zmyślone dane osobowe. Jest to oczywiście sprzeczne z zasadami Facebooka, co nie oznacza, że fizycznie niemożliwe. Dzięki temu sposobowi użytkownicy mogą podglądać co słychać u ich znajomych, jednocześnie nie figurując w serwisie pod własnym nazwiskiem.

2. Używanie zmienionej lub skróconej wersji nazwiska

Drugą opcją jest założenie konta na Fb na własne, ale zmienione lub skrócone nazwisko. Na przykład osoba o nazwisku Kowalski może posłużyć się skrótem K-ski, Kski czy Kow. Sposób ten oczywiście nadal nie jest zgodny z zasadami Facebooka, ale przynajmniej powoduje, że nasi znajomi mogą się domyślić, kim jesteśmy. Dzięki temu nie będą mieli oporów, by dodać nas do grona swoich znajomych.

Jakie są wady zakładania konta na FB bez prawdziwego nazwiska?

Podstawową wadą obu powyższych sposobów jest oczywiście to, że są one niezgodne z zasadami Facebooka. Nie grożą nam z tego powodu żadne nieprzyjemności prawne, ale w przyszłości możemy utracić dostęp do naszego konta. Facebook w każdej chwili może zażądać od nas weryfikacji tożsamości przy pomocy dowodu osobistego. Jeśli nazwisko w dowodzie nie będzie zgodne z tym, które ustawiliśmy na profilu, nasze konto najprawdopodobniej zostanie usunięte.

Zakładanie konta na Facebooku na nieprawdziwe nazwisko wiąże się z jeszcze jedną niedogodnością. Nasi przyjaciele mogą nie akceptować od nas zaproszeń do grona znajomych. Coraz więcej użytkowników troszczy się o swoją prywatność, więc nie umożliwia przeglądania swoich profili osobom spoza grona znajomych na Facebooku.
Może się więc okazać, że nie będziemy mieć dostępu do postów i relacji większości znajomych.

Mity dotyczące używania i zakładania konta na Facebooku bez nazwiska

Szukając sposobów na korzystanie z konta na Fb bez nazwiska, natknęłam się w sieci na dwie często powtarzane, ale nieprawdziwe informacje. Rzekome sposoby opisywane na różnych blogach i portalach jako skuteczne, w rzeczywistości nic nie dają, co sama sprawdziłam.

Mit nr 1: Zmiana języka pozwoli Ci na usunięcie nazwiska z profilu

Jednym z często wymienianym sposobów, który osobiście przetestowałam i który okazał się bzdurą, jest zmiana języka na indonezyjski lub tamilski. Podobno w niektórych regionach, w których używa się tych języków, niektórzy nie mają osobnego imienia i nazwiska. Szczerze mówiąc nie wiem, czy tak jest, ale z pewnością trik ten jest nieskuteczny.

Po zmianie języka na wyżej wymienione Facebook nadal żądał ode mnie uzupełnienia pola z nazwiskiem. Być może sposób ten okazałby się skuteczny, gdybym wcześniej zmieniła lokalizację przy użyciu VPN. Zadawanie sobie jednak takiego trudu nie ma żadnego sensu. Posługując się samym nazwiskiem, również łamalibyśmy zasady Facebooka. W przypadku weryfikacji przy użyciu dowodu nasze konto najprawdopodobniej zostałoby usunięte. Równie dobrze można by więc po prostu wpisać zmyślone nazwisko.

Mit nr 2: Konto bez nazwiska na FB można założyć przy pomocy formularza

Osobom, które nie posiadają osobnego imienia i nazwiska, Facebook rzeczywiście umożliwia założenie konta z jednoczłonową nazwą. Warunkiem jest jednak to, że faktycznie trzeba posługiwać się takimi personaliami. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy wypełnić specjalny formularz – link. Po jego wypełnieniu konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości przy pomocy dowodu. Zatem osoby, które posiadają osobne imię i nazwisko i tak nie założą konta bez podania nazwiska.

Podsumowując wpis, założenie konta na Fb bez podawania prawdziwego nazwiska jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że jest to zgodne z zasadami Facebooka. Facebook jasno określa, że każdy użytkownik powinien posługiwać się wyłącznie prawdziwym nazwiskiem, widniejącym w jego dokumentach. Zakładając konto na nieprawdziwe lub zmienione nazwisko trzeba liczyć się z tym, że może ono zostać usunięte.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz