Na Facebooku i powiązanym z nim komunikatorem Messenger wyświetla się mnóstwo reklam. Jest tak, ponieważ platformy społecznościowe Mety utrzymują się z nakładów reklamodawców.

Czy da się więc wyłączyć reklamy na Facebooku i Messengerze? Jak przeglądać Facebooka i Messengera bez reklam? Zachęcam do przeczytania wpisu.

Czy da się wyłączyć wszystkie reklamy na Facebooku i Messengerze?

Baner z ebookiemW podstawowej wersji Facebooka i Messengera nie da się wyłączyć wszystkich reklam. Jest to niemożliwe, ponieważ jak wspomniałam na wstępie, platformy Mety utrzymują się wyłącznie z nakładów, jakie firmy przeznaczają na reklamy.

Facebook, a w tym i powiązany z nim komunikator Messenger wyposażone zostały w cały ekosystem reklamowy, który umożliwia reklamodawcom docieranie do klientów z całego świata. Ekosystem ten był rozwijany przez lata, a firma zainwestowała w niego kolosalne pieniądze. Nic więc dziwnego, że Meta nie umożliwia użytkownikom wyłączania reklam w podstawowej wersji aplikacji.

Zauważ, że rejestracja na Facebooku jest w pełni darmowa. Niemal zawsze tak jest, że gdy dostęp do jakiejś usług jest darmowy, jedyną zapłatą jest konieczność oglądania reklam.

Czy przeglądanie Facebooka i Messengera bez reklam jest możliwe?

Przed chwilą wspomniałam, że w podstawowej Facebooka i Messengera nie da się wyłączyć reklam. Jednocześnie muszę zaznaczyć, że Meta daje użytkownikowi pewną furtkę, a jest nią Facebook Lite oraz Messenger Lite. Są to odchudzone wersje aplikacji zupełnie pozbawione reklam.

Zatem pomimo że w podstawowej wersji aplikacji reklam nie da się wyłączyć, można cieszyć się dostępem do Facebooka i Messengera bez reklam w aplikacjach Lite. Są one dostępne za darmo w Sklepie Play i App Store.

Aplikacje Facebook Lite i Messenger Lite nie zawierają wszystkich funkcji, ale mają to, co najważniejsze. Na przykład, na Facebooku w wersji Lite bez problemu można wyświetlać Stories.

Dlaczego Meta daje użytkownikom dostęp do aplikacji bez reklam?

Meta utrzymuje się z reklam, może więc pojawić się pytanie, po co firma daje użytkownikom dostęp do aplikacji bez nich. Prawdopodobną przyczyną jest to, iż Meta wie, że prędzej czy później użytkownik i tak zaloguje się przez przeglądarkę i zobaczy reklamy. Wersje Lite są więc pewnego rodzaju zachętą do założenia konta.

Jakie reklamy na Facebooku i Messengerze można wyłączyć?

Jeśli z jakichś powodów Facebook i Messenger Lite nie spełniły Twoich oczekiwań, nadal jest coś, co możesz zrobić.

Choć jak wspomniałam wyłączenie wszystkich reklam na Facebooku i Messengerze jest niemożliwe, nie oznacza to, że nie można wyłączyć wybranych reklam. Jeśli niektóre reklamy są dla Ciebie irytujące lub Cię nie interesują, możesz je z powodzeniem wyciszyć. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak to zrobić.

Jak wyłączyć irytującą lub niechcianą reklamę na Facebooku i Messengerze?

Jeśli „nawiedza” Cię wyjątkowo denerwująca i nachalna reklama, możesz ją wyłączyć na dwa sposoby:

Sposób I. Ukrycie reklamy

Najprostszy sposób to ukrycie reklamy. Opcja ta dostępna jest przy samej reklamie. Wystarczy kolejno:

  1. kliknąć ikonę trzech kropek, znajdującą się po prawej stronie nad reklamą na Facebooku, a w przypadku Messengera, uprzednio opcję „wyświetl więcej” i ikonę trzech kropek,
  2. wybrać opcję ukryj reklamę,screen 1 wyłączanie reklam fb i msn
  3. podać powód, dlaczego decydujemy się na ten krok,
  4. wybrać przycisk „Gotowe”.

Sposób II. Wyłączenie reklamy z poziomu Ustawień

Facebook umożliwia wyłączenie wszystkich reklam od wybranego reklamodawcy. Wystarczy:

  1. wybrać kolejno: Menu >> Ustawienia i prywatność >> Ustawienia,
  2. przewinąć ekran w dół do sekcji Uprawnienia i wybrać opcję Preferencje reklamowe,screen 2 wyłączanie reklam fb i msn
  3. Wyświetli się lista ostatnio oglądanych reklamodawców. Przy każdym z nich widoczna jest opcja „Ukryj reklamy”. Po jej wybraniu reklamy od danego reklamodawcy zostaną wyłączone.

Czy wyłączanie poszczególnych reklam wpływa na ich ilość?

Trzeba zaznaczyć, że wyłączenie reklam od konkretnych reklamodawców bądź też poszczególnych reklam nie spowoduje, że będziemy widzieć ich mniej. Ich ilość najprawdopodobniej się nie zmieni – jedynie w zamian jednych pojawią się drugie.

Ukrywanie reklam i blokowanie wybranych reklamodawców ma więc sens tylko wtedy, gdy zależy nam na pozbyciu się konkretnych reklam.

Jak dostosować swoje preferencje reklamowe?

Każdy użytkownik może w pewnym stopniu zadecydować, jakie reklamy będą wyświetlały mu się w serwisie Facebook i komunikatorze Messenger. Na przykład może sprawić, by rzadziej wyświetlały mu się reklamy o danej tematyce. W ustawieniach reklam może też zadecydować m.in. o tym, czy Facebook ma pokazywać spersonalizowane reklamy na podstawie jego aktywności w innych witrynach, aplikacjach lub w trybie offline. Aby sprawdzić lub edytować swoje ustawienia, należy kolejno:

  1. wybrać kolejno: Menu >> Ustawienia i prywatność >> Ustawienia,
  2. przewinąć ekran w dół do sekcji Uprawnienia i wybrać opcję Preferencje reklamowe,
  3. wybrać sekcje Tematy reklam i Ustawienia reklam i dostosować ustawienia do swoich potrzeb.screen 3 wyłączanie reklam fb i msn

Podsumowują wpis, w podstawowej wersji aplikacji Facebook i Messenger nie da się wyłączyć wszystkich reklam. Można jedynie ukryć wybrane z nich lub zablokować konkretnego reklamodawcę. Nie wpłynie to jednak na całkowitą liczbę wyświetlanych reklam w serwisie.

Przeglądanie Facebooka i Messengera bez reklam jest jednak całkowicie możliwe! Co więcej, nie wiąże się z koniecznością łamania regulaminu czy też korzystania z aplikacji innych firm. Wystarczy pobrać dostępne w Sklepie Play i App Store oficjalne aplikacje Facebook Lite i Messenger Lite.

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis okazał się dla Ciebie pomocny. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz