Dziś kolejny wpis z cyklu „praktyczne tipy”, który może się przydać osobom korzystającym z programu Excel, a także programów pokrewnych, takich jak Arkusze Google, LibreOffice Calc czy Apache OpenOffice Calc. Znajdziesz w nim instrukcje, jak pisać w arkuszach jedno pod drugim w obrębie jednej komórki, czyli inaczej – jak „zrobić Enter” w komórce.

Od razu zaznaczę, że naciśnięcie samego tego przycisku spowoduje przejście do nowej komórki, zatem by pozostać w tej samej, musimy posłużyć się kombinacją klawiszy.

Jak zrobić Enter w komórce Excel? Jak pisać jedno pod drugim na komputerze?

Baner z ebookiemChcąc przejść do kolejnego wiersza w obrębie tej samej komórki w Excelu wiele osób odruchowo klika na klawiaturze komputera sam przycisk „Enter”. Niestety, w arkuszach programu Microsoft Excel, naciśnięcie samego tego przycisku powoduje przejście do nowej komórki.

Jak więc rozpocząć nowy wiersz w obrębie tej samej komórki, skoro nie służy do tego sam przycisk Enter? Aby to zrobić w komputerach z systemem Windows, wystarczy posłużyć się kombinacją klawiszy lewy Alt+Enter. Z kolei w komputerach z macOS w celu wstawienia podziału wiersza, należy nacisnąć kombinację klawiszy CONTROL+OPTION+RETURN.

Jak pisać jedno pod drugim w Excelu na komputerze z Windows? Instrukcja krok po kroku

Poniżej zamieściłam dokładną instrukcję jak pisać jedno pod drugim w komórce Excela na komputerach z Windows. Jeśli więc posiadasz sprzęt z tym systemem operacyjnym, wykonaj kolejno poniższe kroki:

 1. Dwukrotnie kliknij wybraną komórkę,
 2. wpisz pierwszą linijkę tekstu,
 3. kliknij lewy Alt+Enter, by przejść do nowego wiersza
 4. napisz kolejną linijkę tekstu
 5. w razie potrzeby i w zależności od tego ile wierszy potrzebujesz w jednej komórce, czynność możesz powtórzyć dowolną ilość razy.

Jak pisać jedno pod drugim w Excelu na komputerze z macOS? Instrukcja

Instrukcja przechodzenia do kolejnego wiersza w obrębie jednej komórki na komputerach Mac jest równie prosta, co na komputerach z systemem Windows.

Aby „zrobić Enter” w komórce Excela z poziomu urządzenia Apple należy kolejno:

 1. Kliknąć dwa razy wybraną komórkę,
 2. wpisać pierwszą linijkę tekstu,
 3. użyć kombinacji klawiszy CONTROL+OPTION+RETURN w celu wstawienia podziału wiersza,
 4. napisać kolejną linijkę tekstu
 5. w razie potrzeby czynność powtórzyć dowolną ilość razy, by uzyskać pożądaną liczbę wierszy w obrębie komórki.

Jak pisać jedno pod drugim w komórce Excela z poziomu telefonu?

Tworzenie nowego wiersza w ramach jednej komórki z poziomu telefonu raczej nie przysparza użytkownikom trudności, jednak by w pełni wyczerpać ten temat, postanowiłam zamieścić również i takie instrukcje. Odnoszą się one do telefonów z systemem Android oraz iOS.

Jak zrobić Enter w komórce Excel z poziomu Androida? Instrukcja

Aby pisać jedno pod drugim w obrębie komórki Excel z poziomu telefonu z Androidem, wykonaj poniższe kroki:

 1. Naciśnij dwukrotnie wybraną komórkę,
 2. naciśnij w miejscu, w którym chcesz umieścić podział wiersza i kliknij niebieski kursor.
 3. wybierz pozycję Nowy wiersz w menu kontekstowym.

Jak zrobić Enter w komórce Excel z poziomu iPhone’a? Instrukcja

Podział wiersza w komórce możemy również wstawić z poziomu urządzenia mobilnego Apple. Aby pisać jedno pod drugim w obrębie tej samej komórki, należy wykonać poniższe kroki:

 1. Stuknąć przycisk przełączania klawiatury, w celu uruchomienia klawiatury numerycznej,
 2. stuknąć i przytrzymać klawisz Return, a następnie przeciągnąć palcem do klawisza Podział wiersza, gdy się wyświetli.

Jak pisać jedno pod drugim w komórce w Arkuszach Google?

Wspomnianą przeze mnie w pierwszym akapicie kombinacją klawiszy, a mianowicie lewy Alt+Enter, możemy się również posłużyć w Arkuszach Google. Tam, podobnie jak w Excelu, naciśnięcie samego przycisku Enter spowoduje przejście od razu do nowej komórki.

Zatem by pisać jedno pod drugim w tej samej komórce Arkusza Google, należy zastosować pierwszą instrukcję.

Jak pisać jedno pod drugim w komórce Apache OpenOffice i LibreOffice?

Aby pisać jedno pod drugim w tej samej komórce w arkuszach Apache OpenOffice i LibreOffice również nie wystarczy samo przyciśnięcie klawisza Enter. Podobnie jak w pozostałych programach, spowoduje to przejście od razu do nowej komórki.

W arkuszach Apache OpenOffice i LibreOffice także musimy posłużyć się kombinacją klawiszy, jednak inną niż Excelu. Konkretnie, musimy przytrzymać przyciski Ctrl+Enter.

Zatem by w jednej i tej samej komórce arkusza Apache OpenOffice lub LibreOffice napisać linijki tekstu jedna pod drugą, należy kolejno:

 1. Kliknąć dwukrotnie daną komórkę
 2. wpisać pierwszą linijkę tekstu,
 3. nacisnąć Ctrl+Enter, by przejść do nowego wiersza,
 4. napisać drugą linijkę
 5. w razie potrzeb czynność powtarzać, by uzyskać kolejne wiersze w obrębie tej samej komórki.

Mam nadzieję, że dzięki moim powyższym wskazówkom udało Ci się „zrobić Enter” w komórce, czyli wstawić podział wiersza i napisać linijki tekstu jedna pod drugą. Jak widzisz, by to zrobić, samo naciśnięcie klawisza Enter nie wystarczy i należy posłużyć się określoną kombinacją klawiszy. Na szczęście wstawianie podziału wiersza w komórce to nic trudnego, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

2 komentarze

 1. excel mnie jako programistę doprowadza do szału. Nie ma żadnej komendy, żeby bez skrótu klawiszowego przejść do następnego wiersza.
  pomijam w ogóle, że w każdym języku istnieją inne formuły. Jak się ktoś nauczy Excela w Polsce, to we Francji będzie miał przerąbane.
  Program ma mnóstwo przydatnych funkcji, ale generalnie jest do bani.

  • Jola Odpowiedz

   sama również nie przepadam za tym programem, ale na pewno jest przydatny 😀

Napisz komentarz