Zastanawiasz się, czy da się udostępnić czyjąś relacje w swojej relacji na Fb? Nie wiesz, jak to zrobić? Zapoznaj się z instrukcjami z mojego dzisiejszego wpisu.:)

Czy da się udostępnić czyjąś relacje na Fb?

Udostępnianie czyjejś relacji w swojej relacji na Fb jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, można tego dokonać z poziomu samego serwisu. Instalowanie zewnętrznych aplikacji czy też robienie zrzutów ekranu nie jest konieczne.

Użytkownicy mają możliwość udostępniania zarówno relacji znajomych, jak i profili firmowych. Ponadto możliwe jest nie tylko udostępnianie relacji innych profili, ale również ich edycja. Wszystkie te opcje dostępne są w interfejsie samego Facebooka.

Jak udostępnić czyjąś relacje na Fb? Instrukcja krok po kroku

Udostępnianie relacji innych osób możliwe jest wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej. Nie dokonamy tego przy użyciu komputera czy przeglądarki.

Aby udostępnić czyjąś relacje na Fb, wykonaj poniższe kroki:

  1. otwórz aplikację Facebook na telefonie,
  2. otwórz relację wybranej osoby lub profilu firmowego,
  3. kliknij ikonę strzałki znajdującą się na dole ekranu,1. Jak udostepnic czyjas relacje na Fb
  4. kliknij niebieski button „Udostępnij teraz”.2. Jak udostepnic czyjas relacje na Fb

Jak wspomniałam wcześniej, oprócz samego udostępniania relacji innych osób na Facebooku, możliwa też jest ich wcześniejsza edycja. W ramach edycji możemy dodać różne efekty, takie jak naklejki, gify, rysunki, napisy, a nawet muzykę.

Aby edytować relację innej osoby przed jej udostępnieniem, należy wykonać kroki 1-3 z poprzedniej instrukcji, a następnie, zamiast niebieskiego buttona, wybrać opcję „Edytuj i udostępnij w swojej relacji”. Wówczas po prawej stronie ujrzymy opcje umożliwiające dodanie różnych efektów. Po zakończonej edycji należy kliknąć niebieski button „Udostępnij”, znajdujący się na dole.

Po co udostępniać relacje innych osób na Fb i czy warto?

Jeśli prowadzimy profil na Facebooku w celach komercyjnych, dodawanie cudzych treści – postów i relacji, może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia dywersyfikację contentu oraz pozwala zaoszczędzić czas. Udostępniając publikacje innych twórców, nie musimy poświęcać aż tyle czasu na tworzenie własnego contentu. Mamy też pewność, że nasi odbiorcy stale będą widzieć działania na naszym profilu, dzięki czemu nie będą się nudzić.

Istnieją profile, które praktycznie wyłącznie bazują na udostępnianiu treści innych osób, dokonując jedynie drobnych edycji czy też dodając do nich swoje komentarze. Przykładem może być chociażby profil Make life harder.

Udostępniając relacje i posty innych osób na Facebooku, zawsze należy pamiętać o oznaczeniu autora. Każda twórczość chroniona jest prawami autorskimi. Kwestia legalności udostępniania cudzych treści to kolejna rzecz warta omówienia.

Czy udostępnianie czyichś relacji na Fb jest legalne?

Zgodnie z Regulaminem Facebooka, publikując treści w serwisie, użytkownik udziela firmie Meta licencji na ich wykorzystywanie. Publikacje mogą być rozpowszechniane, modyfikowane, zwielokrotniane, tłumaczone czy też odtwarzane lub wyświetlane publicznie.

Nie oznacza to jednak, że autor traci do nich prawa autorskie. Choć można wykorzystywać publikacje innych osób na Facebooku, nie można przypisywać sobie do nich autorstwa. Udostępniając relacje innych osób, zawsze należy podać źródło. Trzeba również trzymać się pozostałych zasad Facebooka i nie modyfikować cudzych publikacji w celu tworzenia gorszących treści.

Jestem zdania, że przed publikacją relacji innej osoby warto zapytać ją o zdanie. Zazwyczaj twórcy nie mają nic przeciwko udostępnianiu ich treści dalej. Dzięki temu mogą bowiem dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Mimo wszystko jednak warto uzyskać oficjalną zgodę autora relacji na jej udostępnienie, a także modyfikację. Niezależnie od tego, czy zobowiązują nas do tego normy panujące na Facebooku, czy też nie.

Podsumowując, udostępnienie czyjejś relacji na Fb jest możliwe, proste oraz legalne. Przed udostępnieniem treści innych twórców, zawsze jednak warto zapytać ich o zgodę.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz