Są różne powody, dla których niektórzy internauci wolą szukać i wyświetlać profile swoich znajomych na Facebooku bez logowania. Jedni po prostu nie mają kont na Facebooku i nie chcą ich zakładać. Inni z kolei obawiają się, że zostaną przyłapani przez znajomych na przeglądaniu ich profili.

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, czy istnieje możliwość szukania znajomych na Facebooku bez logowania i jak to zrobić. Ponadto postaram się rozwiać wątpliwości, czy inne osoby widzą, kiedy wyświetlamy ich profile.

Facebook szukaj znajomych bez logowania – możliwości

Baner z ebookiemSam Facebook oficjalnie nie daje możliwości szukania znajomych bez logowania. Jak wiadomo, wbudowana wyszukiwarka służąca do wyszukiwania osób, miejsc, stron czy grup, widoczna jest w interfejsie platformy wyłącznie po zalogowaniu.

Można to jednak na pewne sposoby „obejść”. Choć żadna z dwóch poniżej opisanych przeze mnie możliwości nie jest idealna, może stanowić pewną alternatywę dla tradycyjnego wyszukiwania znajomych ze swojego profilu na Facebooku.

Możliwości szukania znajomych na Facebooku bez logowania:

1. Szukanie znajomych z Facebooka w wyszukiwarce Google

Grafika 1. Jak szukać znajomych na Facebooku bez logowaniaKról wyszukiwarek, Google, umożliwia wyszukiwanie osób z Facebooka po imieniu i nazwisku wszystkim internautom – zarówno tym posiadającym konto w serwisie Fb, jak i nie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google imię i nazwisko znajomego + facebook, a otrzymamy wyniki kierujące bezpośrednio do Facebooka.

Jeśli dana osoba nosi rzadkie nazwisko, na szczycie wyników wyszukiwania najprawdopodobniej od razu wyskoczy nam jej profil. W przypadku popularnych nazwisk sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Na przykład, po wpisaniu w wyszukiwarkę popularnego imienia i nazwiska Anna Nowak, na szczycie wyników wyświetlił mi się odnośnik do podstrony Facebooka z listą osób o tym nazwisku. Dopiero z listy tej mogłam przejść do wybranego profilu.

Szukanie znajomych z Facebooka bez logowania do serwisu, poprzez wyszukiwarkę Google, ma jednak pewien spory minus. Przede wszystkim, nie każdy profil da się w ten sposób wyszukać.

Użytkownicy Facebooka w swoich ustawieniach prywatności mogą zaznaczyć, by ich profil nie wyświetlał się poza serwisem, czyli między innymi w wyszukiwarce Google i innych.

Wielu użytkowników Facebooka chętnie korzysta z tej opcji. Ponadto mnóstwo osób udostępnia swoje posty wyłącznie znajomym. Zatem nawet jeśli uda nam się wyszukać profil znajomego bez logowania się do Facebooka, możliwe, że i tak nie będziemy mogli przejrzeć jego zawartości.

2. Szukanie znajomych na Facebooku z innego konta

Grafika 2. Jak szukać znajomych na Facebooku bez logowaniaDruga opcja szukania znajomych na Facebooku to skorzystanie z innego konta. Zdają sobie sprawę z tego, że pewnie bardziej chodziło Ci o odnajdywanie znajomych poza jakimkolwiek kontem na Facebooku. Myślę jednak, że nie jest to zła opcja. Czasami gdy chcemy sprawdzić czyjś profil, a np. w ogóle nie mamy konta na Facebooku, warto poprosić o przysługę zaufaną osobę. Mnóstwo osób korzysta z Facebooka, zatem z pewnością każdy ma w gronie swoich znajomych użytkowników tego serwisu. Wystarczy więc, że ktoś inny ze swojego konta odszuka wybraną osobę i pokaże nam jej profil.

Kolejną opcją jest założenie anonimowego konta na Facebooku. Wymaga to jednak zarejestrowania się i zalogowania w serwisie, ale z tą różnicą, że nie musimy tego robić przez główne konto. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie działanie nie jest zgodne z regulaminem. Według wytycznych Mety, każdy użytkownik Facebooka może posiadać tylko jedno konto osobiste zarejestrowane na prawdziwe imię i nazwisko (widniejące w dowodzie). Posługiwanie się więc pseudonimem czy zakładanie konta na zmyślone nazwisko jest oficjalnie zakazane. Wiele osób jednak tak robi i wyszukuje profile znajomych z alternatywnych kont.

Czy znajomi mogą się dowiedzieć, że przeglądaliśmy ich profil?

W sekcji Centrum pomocy na oficjalnej stronie Facebooka można wyczytać, że nie da się sprawdzić, kto oglądał czyjś profil. Narzędzia firm trzecich również nie mogą zapewniać takiej funkcji. Facebook zaleca wręcz zgłaszanie aplikacji, które oferują taką możliwość.

Nie oznacza to oczywiście, że takie aplikacje nie powstają. Przykładem może być chociażby narzędzie Social Fans. Często jednak aplikacje tego typu wymagają podania danych logowania do serwisu albo innych wrażliwych informacji. Jest więc raczej mało prawdopodobne, by wszyscy znajomi korzystali z tak niebezpiecznych narzędzi tylko po to, by sprawdzić, kto oglądał ich profil.

Jeśli więc chciałeś szukać znajomych na Facebooku bez logowania z uwagi na to, by się oni o tym nie dowiedzieli, myślę, że nie musisz się tym dłużej przejmować. Możesz spokojnie przeglądać profile innych osób, korzystając normalnie ze swojego konta.

Warto jednak wspomnieć o tym, że interakcje między użytkownikami nie pozostają niezauważone przez same algorytmy Facebooka. Odwiedzając czyjś profil, możemy później wyświetlać się tej osobie w sekcji „Osoby, które możesz znać” w serwisie czy w proponowanych osobach na Messengerze. Nie jest to jednak jednoznaczny dowód na to, że przeglądaliśmy profil tej osoby.

Podsumowując wpis, Facebook nie daje pełnego dostępu do platformy niezalogowanym użytkownikom. Wyszukiwarka osób na Facebooku dostępna jest po zalogowaniu. Istnieją jednak sposoby na to, by wyszukać znajomych na Facebooku bez logowania. Można na przykład skorzystać z wyszukiwarki Google bądź profilu znajomego.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz