Są różne powody, dla których niektórzy internauci wolą szukać i wyświetlać profile swoich znajomych na Facebooku bez logowania. Jedni po prostu nie mają kont na Facebooku i nie chcą ich zakładać. Inni z kolei obawiają się, że zostaną przyłapani przez znajomych na przeglądaniu ich profili.

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, jakie są możliwości szukania znajomych na Facebooku bez logowania i jak to zrobić. Ponadto postaram się rozwiać wątpliwości, czy inne osoby widzą, kiedy wyświetlamy ich profile.

Facebook szukaj znajomych bez logowania – możliwości

Jak wiadomo, wbudowana w Facebooka wyszukiwarka służąca do wyszukiwania osób, miejsc, stron czy grup, widoczna jest w interfejsie platformy wyłącznie po zalogowaniu.

Ograniczenie to można jednak na pewne sposoby „obejść”. Choć żadna z trzech poniżej opisanych przeze mnie możliwości nie jest idealna, może stanowić pewną alternatywę dla tradycyjnego wyszukiwania znajomych ze swojego profilu na Facebooku.

Możliwości szukania znajomych na Facebooku bez logowania:

1. Szukanie znajomych z Facebooka bez logowania w wyszukiwarce Google

Grafika 1. Facebook szukaj znajomych bez logowaniaKról wyszukiwarek, Google, umożliwia wyszukiwanie osób z Facebooka po imieniu i nazwisku wszystkim internautom – zarówno tym posiadającym konto w serwisie Fb, jak i nie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google imię i nazwisko znajomego + facebook, a otrzymamy wyniki kierujące bezpośrednio do Facebooka.

Jeśli dana osoba nosi rzadkie nazwisko, na szczycie wyników wyszukiwania najprawdopodobniej od razu wyskoczy nam jej profil. W przypadku popularnych nazwisk sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Na przykład, po wpisaniu w wyszukiwarkę popularnego imienia i nazwiska Anna Nowak, na szczycie wyników wyświetlił mi się odnośnik do podstrony Facebooka z listą osób o tym nazwisku. Dopiero z listy tej mogłam przejść do wybranego profilu.

Szukanie znajomych z Facebooka bez logowania do serwisu, poprzez wyszukiwarkę Google, ma jednak pewien spory minus. Przede wszystkim, nie każdy profil da się w ten sposób wyszukać.

Użytkownicy Facebooka w swoich ustawieniach prywatności mogą zaznaczyć, by ich profil nie wyświetlał się poza serwisem, czyli między innymi w wyszukiwarce Google i innych.

Wielu użytkowników Facebooka chętnie korzysta z tej opcji. Ponadto mnóstwo osób udostępnia swoje posty wyłącznie znajomym. Zatem nawet jeśli uda nam się wyszukać profil znajomego bez logowania się do Facebooka, możliwe, że i tak nie będziemy mogli przejrzeć jego zawartości.

2. Szukanie znajomych na Facebooku z innego konta

Grafika 2. Facebook szukaj znajomych bez logowaniaDruga opcja szukania znajomych na Facebooku to skorzystanie z innego konta. Zdają sobie sprawę z tego, że pewnie bardziej chodziło Ci o odnajdywanie znajomych poza jakimkolwiek kontem na Facebooku. Myślę jednak, że nie jest to zła opcja. Czasami gdy chcemy sprawdzić czyjś profil, a np. w ogóle nie mamy konta na Facebooku, warto poprosić o przysługę zaufaną osobę. Mnóstwo osób korzysta z Facebooka, zatem z pewnością każdy ma w gronie swoich znajomych użytkowników tego serwisu. Wystarczy więc, że ktoś inny ze swojego konta odszuka wybraną osobę i pokaże nam jej profil.

Kolejną opcją jest założenie anonimowego konta na Facebooku. Wymaga to jednak zarejestrowania się i zalogowania w serwisie, ale z tą różnicą, że nie musimy tego robić przez główne konto. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie działanie nie jest zgodne z regulaminem. Według wytycznych Mety, każdy użytkownik Facebooka może posiadać tylko jedno konto osobiste zarejestrowane na prawdziwe imię i nazwisko (widniejące w dowodzie). Posługiwanie się więc pseudonimem czy zakładanie konta na zmyślone nazwisko jest oficjalnie zakazane. Wiele osób jednak tak robi i wyszukuje profile znajomych z alternatywnych kont.

3. Facebook szukaj znajomych bez logowania za pomocą zewnętrznej wyszukiwarki społecznościowej

Grafika 3. Facebook szukaj znajomych bez logowaniaTrzecim sposobem na odszukanie znajomych na Facebooku bez logowania jest skorzystanie z zewnętrznej wyszukiwarki społecznościowej, takiej jak na przykład Social Searcher. Wystarczy wpisać imię i nazwisko znajomego w okno wyszukiwarki, a otrzymamy wyniki z odnośnikami do profili w różnych sieciach społecznościowych. Jeśli zależy nam jedynie na Facebooku, wystarczy odznaczyć pozostałe platformy w filtrach.

Sposób ten jest bardzo wygodny, jednak w przypadku popularnych nazwisk wymaga przeklikania wielu profili. Zdecydowanym plusem tej metody jest to, że nie wymaga ona proszenia o pomoc osób trzecich.

Czy znajomi mogą się dowiedzieć, że przeglądaliśmy ich profil?

W sekcji Centrum pomocy na oficjalnej stronie Facebooka można wyczytać, że nie da się sprawdzić, kto oglądał czyjś profil. Narzędzia firm trzecich również nie mogą zapewniać takiej funkcji. Facebook zaleca wręcz zgłaszanie aplikacji, które oferują taką możliwość.

Nie oznacza to oczywiście, że takie aplikacje nie powstają. Przykładem może być chociażby narzędzie Social Fans. Często jednak aplikacje tego typu wymagają podania danych logowania do serwisu albo innych wrażliwych informacji. Jest więc raczej mało prawdopodobne, by wszyscy znajomi korzystali z tak niebezpiecznych narzędzi tylko po to, by sprawdzić, kto oglądał ich profil.

Jeśli więc chciałeś szukać znajomych na Facebooku bez logowania z uwagi na to, by się oni o tym nie dowiedzieli, myślę, że nie musisz się tym dłużej przejmować. Możesz spokojnie przeglądać profile innych osób, korzystając normalnie ze swojego konta.

Warto jednak wspomnieć o tym, że interakcje między użytkownikami nie pozostają niezauważone przez same algorytmy Facebooka. Odwiedzając czyjś profil, możemy później wyświetlać się tej osobie w sekcji „Osoby, które możesz znać” w serwisie czy w proponowanych osobach na Messengerze. Nie jest to jednak jednoznaczny dowód na to, że przeglądaliśmy profil tej osoby.

Podsumowanie

Podsumowując wpis, szukanie znajomych na Facebooku bez logowania możliwe jest na trzy sposoby – poprzez skorzystanie z wyszukiwarki Google, innego konta w serwisie lub za pomocą zewnętrznej wyszukiwarki społecznościowej. Jeśli szukasz konkretnej osoby na Facebooku, przetestuj każdą z metod i sprawdź, za pomocą której dotrzesz do danego profilu.

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy poradnik okazał się dla Ciebie kompletny i pomocny. Jeśli masz dodatkowe pytania i potrzebujesz więcej informacji, zadaj je w komentarzu.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz