Na Facebooku dostępna jest ciekawa funkcja umożliwiająca nakładanie ograniczeń na wybranych znajomych. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam, na czym polega ta opcja, kiedy warto z niej skorzystać i jak sprawdzić, czy ktoś ograniczył nam dostęp na Facebooku. Zachęcam do przeczytania wpisu.

Na czym polega ograniczanie dostępu na Facebooku?

Baner z ebookiemOgraniczanie dostępu na Facebooku polega na dodawaniu wybranych znajomych do listy osób, które nie będą mogły uzyskać pełnego dostępu do naszego profilu. Po dodaniu znajomego do takiej listy będzie on widział jedynie te treści, które udostępnimy publicznie lub te, w których go oznaczymy.

Przy każdym poście użytkownicy Facebooka mogą zaznaczyć, czy ma on być widoczny publicznie, czy też np. tylko dla znajomych. Są jednak treści, które zawsze stanowią informacje publiczne i nie ma możliwości ich ukrycia – nawet przed osobami z ograniczonym dostępem do naszego profilu. Do treści tych zaliczają się:

  1. imię i nazwisko, zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle,
  2. płeć, wiek,
  3. sieci powiązań, takie jak np. szkoła czy miejsce pracy,
  4. nazwa i identyfikator użytkownika (widoczne zawsze w adresie URL profilu),
  5. kraj i język.

Oczywiście nie ma obowiązku podawania wszystkich powyższych informacji, jednak gdy już to zrobimy, będą one widoczne dla każdego.

Kiedy warto skorzystać z opcji ograniczania dostępu na Facebooku i jak to zrobić?

Opcja polegająca na dodawaniu wybranych znajomych do listy osób z ograniczonym dostępem może być przydatna w wielu sytuacjach. Do listy tej warto dodać osoby, z którymi łączą nas bardziej służbowe i oficjalne relacje i z którymi nie chcielibyśmy dzielić się wydarzeniami z życia prywatnego.

Często do osób, przed którymi użytkownicy chcieliby ukryć pewne informacje, należą pracodawcy, współpracownicy czy niektórzy członkowie rodziny. Dzięki funkcji ograniczania dostępu wybranym znajomym na Facebooku jest to możliwe.

Dodawanie znajomego do listy osób z ograniczeniem dostępu jest banalnie proste. Wystarczy przejść do profilu danej osoby, kliknąć przycisk „Znajomi” z ikoną ludzika, następnie wybrać opcję „Edytuj listę znajomych” i zaznaczyć pozycję „Ograniczenie dostępu”.

Jak sprawdzić, czy ktoś ograniczył nam dostęp na Facebooku?

Przechodzę do meritum, czyli informacji, jak sprawdzić, czy to ktoś nałożył na nas ograniczenie na Facebooku. Od razu zaznaczam, że Facebook nie informuje wprost o nałożonych ograniczeniach. Można się o nim dowiedzieć, analizując pewne przesłanki.

Aby więc sprawdzić, czy ktoś ograniczył nam dostęp na Facebooku, najlepiej wykonać poniższe kroki:

  1. przejść do profilu znajomego, którego podejrzewamy o nałożenie na nas ograniczenia. Jeśli w ogóle uda nam się uzyskać dostęp do profilu i postów znajomego, będzie to przynajmniej jasna informacja, że nie zostaliśmy przez niego całkowicie zablokowani. Oczywiście nie wyklucza to jednak ograniczenia dostępu,
  2. przejrzeć ostatnie posty znajomego. Jeśli występują pomiędzy nimi znaczne przerwy, albo też nie wyświetlają nam się niektóre posty, które widzieliśmy wcześniej, może to oznaczać, że znajdujemy się na liście osób z ograniczeniem dostępu. Oczywiście tutaj również nie można mieć pewności – być może znajomy usunął niektóre posty, albo też rzadko je dodaje,
  3. poprosić wspólnego znajomego, by przejrzał profil danej osoby. Warto sprawdzić, czy inne osoby mają dostęp do większej ilości postów znajomego, niż my. Na tej podstawie można wyciągnąć bardziej jednoznaczne wnioski,
  4. zapytać znajomego wprost, czy dodał nas do listy osób z ograniczeniami i jaki jest tego powód. Czasami, zamiast szukać informacji naokoło, warto po prostu porozmawiać i wyjaśnić sytuację. Być może znajomy nałożył na nas ograniczenie przypadkowo. Opcja dodawania znajomych do listy z ograniczeniem dostępu znajduje się tuż pod opcją umożliwiającą dodawanie znajomych do listy niestandardowej.

Podsumowując, Facebook nie informuje wprost, gdy jakiś użytkownik doda nas do listy osób z ograniczeniem dostępu do jego profilu. Można jednak samodzielnie dojść do takich wniosków, analizując profil danego znajomego lub prosząc o pomoc innych użytkowników.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz