Jakiś czas temu Instagram wprowadził funkcję archiwizowania zdjęć, postów i relacji. Do archiwum użytkownicy mogą wrzucać zdjęcia i treści, których nie chcą dłużej pokazywać na profilu, a jednocześnie nie zamierzają ich usuwać. Jeśli zarchiwizowałeś swój post lub zdjęcie, a teraz chciałbyś, by znów wyświetlało się na profilu, zobacz poniższą instrukcję.

Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie? Instrukcja krok po kroku

Choć wszystkie zarchiwizowane zdjęcia na Instagramie nie są widoczne na profilu, nadal istnieją i w każdej chwili można do nich wrócić. Aby przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie, wykonaj poniższe kroki:

 1. otwórz aplikację Instagram i zaloguj się na swój profil,
 2. kliknij ikonę zdjęcia profilowego / avatara, znajdującą się po prawej stronie na dole, a następnie ikonkę trzech poziomych kresek, po prawej stronie u góry ekranu,1. Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie
 3. z menu z listą opcji wybierz pozycję “Zarchiwizuj”2. Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie
 4. domyślnie interfejs wyświetli Archiwum relacji. Aby przejść do Archiwum zdjęć (postów), wybierz strzałkę u góry,3. Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie
 5. kliknij Archiwum postów,4. Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie
 6. wybierz dane zdjęcie i kliknąć w jego menu (ikonkę 3 kropek) po prawej stronie u góry,5. Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie
 7. Następnie wybierz opcję “Pokaż w profilu” i jeśli wyświetli się komunikat o rolkach – „Wyświetl w profilu”6. Jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcie na Instagramie
 8. Gotowe! Zdjęcie na Instagramie zostało przywrócone. Jeśli nie jest od razu widoczne, wyloguj się i zaloguj jeszcze raz.

Pamiętaj, że przywrócony post pojawi się na Twoim profilu zgodnie z chronologią. Jeśli więc zarchiwizujesz starszy post, z pewnością nie wyświetli się on w aktualnościach ani na samej górze.

Jak zarchiwizować zdjęcie na Instagramie? Szybka instrukcja

Teraz krótka instrukcja dla tych, którzy trafili na ten wpis przypadkiem i nie słyszeli wcześniej o funkcji archiwizowania zdjęć na Instagramie. Jeśli chcesz, by któreś z Twoich zdjęć przestało wyświetlać się na profilu, a jednocześnie dalej istniało w pamięci Instagrama, wykonaj poniższe kroki:

 1. Kliknij na wybrane zdjęcie
 2. Kliknij w ikonę 3 kropek znajdującą się po prawej stronie u góry
 3. Wybierz opcję “Zarchiwizuj”
 4. Gotowe! Twoje zdjęcie zostało zarchiwizowane. Nie jest dłużej widoczne na profilu, ale w każdej chwili możesz je przywrócić.

Dlaczego warto korzystać z funkcji przywracania zdjęć na Instagramie?

Funkcja przywracania zdjęć na Instagramie jest bardzo pomocna i praktyczna. Często bywa tak, że nie jesteśmy do końca pewni, czy dany post pasuje do naszego profilu czy nie.
Ponadto niektóre posty z czasem przestają być aktualne.
Dodawanie zdjęć do archiwum sprawia, że nie musimy podejmować decyzji o pozbywaniu się ich na stałe.

Funkcja archiwizacji umożliwia również inspirowanie się własnym progresem. Zamiast usuwać zdjęcia, które uznaliśmy za nietrafione lub niemodne, możemy do nich wracać i wyciągać wnioski.

Wiele osób uważa, że algorytm Instagrama negatywnie odczytuje usuwanie zdjęć z feedu i karze za to użytkowników ograniczonymi zasięgami. Nie wiem czy jest to prawdziwa informacja, ale z pewnością może stanowić kolejny argument przemawiający za tym, by zdjęcia archiwizować, a nie usuwać.

Przywracanie zdjęć na Instagramie – podsumowanie

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiedziałeś się jak przywrócić zarchiwizowane zdjęcia na Instagramie, jak dodawać je do archiwum oraz dlaczego warto to robić. Archiwum Instagrama można przyrównać do pewnego rodzaju czyśćca lub poczekalni. Trafiają tam bowiem zdjęcia, z którymi zazwyczaj nie wiemy co zrobić – zostawić je, czy usunąć. Dzięki archiwum możemy ze spokojem się nad tym zastanowić, nie martwiąc się o to, że dane posty będą widoczne dla innych użytkowników.

Nie musimy też w zasadzie podejmować żadnej decyzji. Zdjęcia mogą bowiem “wisieć” w archiwum bez końca. Jak wspomniałam w poprzednim akapicie, archiwizowanie zdjęć może być lepszym rozwiązaniem od ich usuwania, z uwagi na ograniczone ryzyko zmniejszonych zasięgów. Wielu marketerów specjalizujących się w social mediach uważa bowiem, że algorytm Instagrama nie lubi, gdy użytkownicy usuwają swoje posty na stałe i nakłada na nich kary.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz