WhatsApp to tuż po Messengerze Facebooka najpopularniejszy komunikator w Polsce. Korzysta z niego około 16 mln użytkowników (dla porównania, Messengera używa około 23 mln rodaków). W związku z tym, że WhatsApp jest ściśle skorelowany z numerami telefonów i urządzeniami mobilnymi, a użytkownicy coraz częściej zmieniają, gubią lub niszczą swoje smartfony, łatwo można utracić do niego dostęp.

Jeżeli utraciłeś dostęp do konta WhatsApp i nie masz dostępu do swoich kontaktów i czatów, a chciałbyś ponownie korzystać z aplikacji tak samo jak dotychczas, nic straconego. Niezależnie od tego, czy sam usunąłeś swoje konto, czy też utraciłeś do niego dostęp z niezależnych od siebie przyczyn, możesz je odzyskać.

W zależności od powodu utraty konta różne będą metody rozwiązania problemu – omawiam je w dzisiejszym wpisie. Przeczytaj poradnik i odzyskaj konto. 🙂

Jak odzyskać konto WhatsApp na telefonie (jeśli mam ten sam numer)

Zacznę od omówienia przypadku, w którym utraciliśmy dostęp do konta WhatsApp na swoim telefonie, ale dalej mamy w posiadaniu kartę sim z tym samym numerem telefonu. Przyczyny utraty dostępu do aplikacji i konta mogą być różne, na przykład przywróciliśmy urządzenie do ustawień fabrycznych, usunęliśmy aplikację z telefonu, sami pochopnie usunęliśmy swoje konto WhatsApp, bądź kupiliśmy nowego smartfona i zapomnieliśmy pinu do weryfikacji dwuetapowej.

We wszystkich powyższych przypadkach bez problemu można odzyskać konto WhatsApp. Warto też wiedzieć, że samo usunięcie aplikacji nie oznacza jednocześnie utraty dostępu do konta. W każdej chwili można do niego wrócić po ponownym pobraniu aplikacji.

1. Jak odzyskać konto WhatsApp na telefonie w przypadku usunięcia aplikacji

Na początek omówię najprostszy przypadek, czyli co robić, jeśli sami usunęliśmy aplikację WhatsApp na telefonie bądź została ona usunięta, ponieważ przywróciliśmy urządzenie do ustawień fabrycznych (wykonaliśmy tzw. twardy reset urządzenia).

Jak wspomniałam, w takim wypadku w rzeczywistości wcale nie tracimy dostępu do konta WhatsApp, a jedynie aplikację. Tę z kolei można łatwo odzyskać i ponownie skonfigurować konto.

Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

 1. przejdź do Sklepu Play (jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android) lub do App Store (jeśli korzystasz z iPhone’a),
 2. wpisz w pole wyszukiwania słowo „WhatsApp”,
 3. kliknij przycisk „Zainstaluj” (Android) lub „Pobierz” (iPhone),1. Jak odzyskać konto WhatsApp
 4. otwórz aplikację – jeśli wcześniej zapisałeś swoje dane, nie będzie potrzeby ponownej konfiguracji konta i możesz od razu korzystać z aplikacji. Jeśli tego nie zrobiłeś, podążaj za dalszymi wskazówkami,
 5. kliknij „Akceptuj i kontynuuj”,2. Jak odzyskać konto WhatsApp
 6. wprowadź ponownie swój numer telefonu i kliknij „Dalej”,
 7. sprawdź wiadomości w telefonie i wprowadź do aplikacji 6-cyfrowy kod z SMSa, (jeżeli sms z WhatsApp nie przyszedł, należy wyłączyć i uruchomić ponownie telefon)3. Jak odzyskać konto WhatsApp
 8. wyraź niezbędne zgody i uzupełnij profil.

2. Jak odzyskać konto WhatsApp na telefonie w przypadku jego usunięcia

WhatsApp umożliwia swoim użytkownikom usunięcie konta w każdym momencie. Jeśli z jakichś przyczyn zdecydowałeś się na ten krok, wiedz, że bez problemu będziesz mógł ponownie korzystać z konta pod tym samym numerem. Warunkiem jest oczywiście to, że nadal posiadasz ten sam numer.

Wiedz jednak, że o ile nie wykonałeś kopii zapasowej czatów i nie przeniosłeś jej do chmury, nie będziesz miał już dostępu do dotychczasowych konwersacji. Łatwo jednak odzyskasz kontakty, ponieważ gdy zezwolisz WhatsAppowi na dostęp do Twojej książki telefonicznej, te automatycznie przeniosą się do aplikacji.

Poniżej instrukcja, jak ponownie skonfigurować konto po jego usunięciu:

 1. jeśli oprócz konta WhatsApp usunąłeś także samą aplikację, zainstaluj ją ponownie,
 2. otwórz ją i wprowadź swój numer telefonu,
 3. zaakceptuj regulamin, klikając przycisk „Akceptuj i kontynuuj”,
 4. wprowadź swój numer telefonu, a następnie kliknąć zielony przycisk „Dalej”,4. Jak odzyskać konto WhatsApp
 5. po otrzymaniu sms z 6-cyfrowym kodem wprowadź go do aplikacji, (jeżeli sms z WhatsApp nie przyszedł, należy wyłączyć i uruchomić ponownie telefon),
 6. wyraź zgody na dostęp aplikacji do kontaktów oraz multimediów,5. Jak odzyskać konto WhatsApp
 7. wprowadź swoje imię oraz opcjonalnie – dodatkowe informacje.

3. Jak odzyskać konto WhatsApp po zmianie telefonu?

W przypadku zakupu nowego smartfona nie ma przeszkód, by korzystać na nim z dotychczasowego konta WhatsApp. Konto WhatsApp przypisuje się bowiem do numeru telefonu, a nie do karty SIM. Proces odzyskiwania konta w takiej sytuacji będzie wyglądał praktycznie identycznie, jak w opisanych przeze mnie powyżej przypadkach. Musimy więc kolejno pobrać aplikację na nowy telefon, zaakceptować regulamin, wprowadzić numer telefonu, potwierdzić kodem z SMSa i uzupełnić dane profilu.

Szczegółową instrukcję wraz ze screenami znajdziesz w poprzednim punkcie.

Problem z odzyskaniem konta na nowym telefonie może pojawić się wtedy, gdy wcześniej ustawiliśmy weryfikację dwuetapową i zapomnieliśmy PIN-u. W takiej sytuacji należy kolejno:

 1. otworzyć aplikację WhatsApp i kliknąć „Nie pamiętasz PIN-u” >> Wyślij e-mail,
 2. przejść do skrzynki mailowej oraz odszukać i otworzyć wiadomość od WhatsAppa,
 3. kliknąć link resetujący, a następnie „POTWIERDŹ”,
 4. ponownie otworzyć WhatsAppa, kliknąć „Nie pamiętasz PIN-u” i wybrać „Zresetuj”.

Jeżeli podczas ustawiania weryfikacji dwuetapowej nie wprowadziliśmy adresu e-mail, zresetowanie hasła możliwe będzie dopiero po 7 dniach od ostatniego pomyślnego logowania. Po tym czasie należy kolejno: otworzyć WhatsApp, kliknąć „Nie pamiętasz PIN-u?” i wybrać „Zresetuj”.

Jak odzyskać konto WhatsApp bez numeru telefonu?

O ile odzyskanie konta WhatsApp nie jest trudne w przypadku gdy korzystamy z dotychczasowego numeru telefonu, tak w sytuacji, gdy nie mamy już do niego dostępu, niewiele osób wie, co zrobić.

Jeżeli na przykład nasz telefon został skradziony lub zgubiliśmy kartę SIM z dotychczasowym numerem, dla własnego bezpieczeństwa należy w pierwszej kolejności zablokować starą kartę SIM. Jest to niezwykle ważne, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że nieupoważniona osoba może kontaktować się z naszymi bliskimi i znajomymi w naszym imieniu. To z kolei może doprowadzić do wyłudzeń i innych niebezpiecznych sytuacji, których z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Niestety po zablokowaniu karty SIM nie będzie możliwe odebranie kodu weryfikacyjnego z WhatsAppa. Na szczęście istnieje wyjście z tej sytuacji. Wykonaj poniższe kroki:

 1. wyrób nową kartę SIM z tym samym numerem – twój operator może wyrobić dla Ciebie nową kartę SIM z dotychczasowym numerem,
 2. aktywuj WhatsAppa na nowym telefonie z nową kartą SIM (patrz instrukcje powyżej) – jeśli Twój telefon został skradziony, wystarczy, że aktywujesz WhatsApp na innym telefonie z nową kartą SIM. WhatsApp może być używany tylko z jednym numerem telefonu na jednym urządzeniu, zatem w ten sposób automatycznie dezaktywujesz konto na skradzionym telefonie i odzyskasz do niego dostęp na nowym,
 3. skonfiguruj na nowo swoje konto i ciesz się odzyskanym kontem WhatsApp. 🙂

Jeśli przed utratą smartfona zrobiłeś kopię zapasową czatów w chmurze, prawdopodobnie będziesz mógł je przywrócić.

Podsumowanie

Podsumowując wpis, przywrócenie konta WhatsApp jest możliwe, zarówno na dotychczas używanym, jak i nowym smartfonie. Niezależnie od tego, czy aktualnie mamy dostęp do powiązanego z WhatsAppem numeru telefonu, czy też nie, możemy wykonać działania w celu odzyskania konta. W większości przypadków się to udaje. 🙂

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, zadaj je w komentarzu. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz