Skoro trafiłeś na ten wpis, to prawdopodobnie jesteś na etapie poszukiwania pracy. Nie tylko czekasz na ogłoszenia od pracodawców, ale również sam aktywnie działasz i wychodzisz z inicjatywą. Dla osób takich jak Ty – ambitnych i działających nieszablonowo, stworzyłam mój dzisiejszy wpis. 🙂 Znajdziesz w nim gotowe przykłady maili w sprawie pracy bez ogłoszenia dla osób z doświadczeniem jak i bez, a także kilka przydatnych wskazówek związanych z aplikowaniem.
Jeśli więc nie boisz się odzywać do potencjalnych pracodawców pierwszy, zapraszam Cię do lektury. 🙂
Jak napisać maila w sprawie pracy bez ogłoszenia? Przykłady
Aby nie marnować Twojego czasu, zacznę od meritum. Poniżej znajdziesz trzy przykłady maili w sprawie pracy bez ogłoszenia. Stworzyłam wersję dla osoby z doświadczeniem oraz bez, abyś mógł wybrać odpowiednią dla siebie. Możesz też wykorzystać wybrane fragmenty z obu wersji i połączyć je w jedną całość.
Ponadto, w trzecim przykładzie zawarłam treść maila, którego sama wysłałam do jednej z firm. Tak się złożyło, że w innej ofercie pracy pracodawca ten poinformował, że niedługo będzie szukać pracownika na interesujące mnie stanowisko. Starałam się jak najlepiej opisać swoje umiejętności i przedstawić mocne strony. Myślę, że taki przykład z życia może okazać się dla Ciebie jeszcze bardziej pomocny. 🙂
Dostosuj maile do swoich potrzeb. Opisz swoje dotychczasowe doświadczenie, mocne strony i osiągnięcia, a następnie wkomponuj je w treść poniższych wiadomości.
Przykład. 1 Mail w sprawie pracy bez ogłoszenia dla aplikanta bez doświadczenia – wzór
Szanowny Panie/Pani X
nazywam się (imię i nazwisko) i szukam pracy jako specjalista ds. (stanowisko). Pozwoliłem sobie napisać do Pana/Pani wiadomość, ponieważ bardzo zależy mi na podjęciu pracy w (nazwa firmy). Od dłuższego czasu śledzę Państwa działania w zakresie (X) i chciałbym rozwijać się w tym kierunku. Cenię sobie wartości, którymi kieruje się firma i jestem pewien, że doskonale odnalazłbym się w Państwa zespole.
Jestem osobą ambitną, pracowitą i sumienną. Nie mam doświadczenia w pracy na stanowisku (X), jednak od lat interesuję się (X) i staram się samodzielnie zdobywać wiedzę. Ukończyłem kurs (X) oraz brałem udział w szkoleniu (X). Byłbym bardzo szczęśliwy, gdybym mógł rozpocząć swoją przygodę w branży (X) w Państwa firmie. Czułbym się zobligowany, by spełnić Państwa oczekiwania i odwdzięczyć się za daną mi szansę.
W załączniku przesyłam dokumenty aplikacyjne. Mam nadzieję, że będę miał możliwość przedstawienia się Państwu lepiej na ewentualnym spotkaniu rekrutacyjnym. Chciałbym też nadmienić, że jestem otwarty na propozycje stażu.
Z wyrazami szacunku
(imię i nazwisko),
nr telefonu:
e-mail:
Przykład 2. Mail w sprawie pracy bez ogłoszenia dla kandydata z doświadczeniem – wzór
Szanowny/a Panie/Pani X,
nazywam się (imię i nazwisko) i od (X) lat pracuję na stanowisku (X). Szukam nowych wyzwań zawodowych i pracy, w której mógłbym mierzyć się z ciekawymi i kreatywnymi projektami. Wiem, że firma (X) stawia na rozwój zawodowy i poszerzanie kompetencji pracowników, dlatego też pozwoliłem sobie aplikować do Państwa zespołu.
Mogę pochwalić się wymiernymi efektami swojej pracy. Do moich dotychczasowych osiągnięć należą między innymi:
– zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym o (X)%
– pozyskanie (X) klientów dla lokalu usługowego
– stworzenie aplikacji nagrodzonej w rankingu (X)
[WPISZ SWOJE PRZYKŁADY]
Specjalizuje się przede wszystkim w (X), ale mam również bogate doświadczenie w zakresie (X) i (X). Z pełnym przekrojem moich umiejętności i listą wykonanych projektów, mogą się Państwo zapoznać w załączonym przeze mnie CV i portfolio.
Jestem pewien, żeby mógłbym wnieść do Państwa firmy wiele świeżych pomysłów i przydatnych rozwiązań. Chętnie zaprezentuję swoje umiejętności na ewentualnym spotkaniu rekrutacyjnym. Byłbym wdzięczny za odpowiedź zwrotną.
Z poważaniem
(imię i nazwisko)
nr telefonu:
e-mail:
Przykład 3. Mail w sprawie pracy bez ogłoszenia – moje zapytanie o pracę
Dzień dobry
w ogłoszeniu o pracę na stanowisko Copywritera Kreatywnego znalazłam informację, że będą Państwo szukać również Content Copywritera. Ta druga oferta pracy jest mi zdecydowanie bliższa, więc jeśli to możliwe, chciałabym na nią aplikować.
W załączniku przesyłam swoje CV. Poniżej zamieszczam też krótką informację o mnie oraz uzasadnienie, dlaczego chciałabym dla Państwa pracować.
Jestem specjalistą ds. content marketingu i copywriterką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w tworzeniu tekstów przyjaznych użytkownikom i wyszukiwarkom oraz budowaniu ruchu organicznego na stronach internetowych. Biegle korzystam z narzędzi SEO i analitycznych, dzięki którym opracowuję skuteczną strategię słów kluczowych.
Obecnie pracuję jako freelancer oraz prowadzę bloga tematycznego – ilovecontent.pl, którego miesięcznie odwiedza ponad 60 000 użytkowników.
Chciałabym pracować w miejscu, w którym mogłabym wykorzystać swoje doświadczenie z zakresu pisania tekstów SEO, a jednocześnie tworzyć content zgodny z językiem i wizerunkiem marki. Zależy mi na tym, by połączyć oba aspekty i przy pomocy skutecznej strategii SEO, zwiększać świadomość marki wśród odbiorców.
Podoba mi się to, w jaki sposób tworzą Państwo swój brand i komunikują się z klientami. Chciałabym być częścią tego projektu i zamiast pisać teksty dla wielu firm z różnych branż, skupić się na jednej świadomej marce na pełen etat. Jestem osobą pracowitą, sumienną i ambitną, która lubi się uczyć.
Chętnie napiszę dla Państwa tekst próbny. Uprzejmie proszę o wiadomość zwrotną.
Pozdrawiam serdecznie
Co zawrzeć w mailu w sprawie pracy bez ogłoszenia? O czym pamiętać? 5 niezbędnych elementów
Jeśli chcesz samodzielnie napisać wiadomość do pracodawcy, a nie korzystać z gotowych przykładów, mam dla Ciebie kilka wskazówek. Poniżej zawarłam listę elementów, które warto uwzględnić w mailu aplikacyjnym:
1. Konkretny tytuł
Już sam tytuł powinien wskazywać adresatowi, czego dotyczy e-mail. Jeśli nie zawrzesz konkretnych informacji w tytule wiadomości, prawdopodobnie wyląduje ona w koszu. Rekruterzy i przedsiębiorcy to zapracowani ludzie i nie mają czasu na domysły. Poniżej zamieszczam dwa przykładowe tytuły maili, które dostarczają odbiorcy konkretnych informacji:
- Jan Kowalski, grafik z 12-letnim doświadczeniem. Zgłoszenie
- Anna Nowak, fryzjer, laureatka konkursu “Złote nożyczki” – aplikacja
W tytule warto przedstawić się z imienia i nazwiska i wpisać nazwę profesji. Dzięki temu odbiorca od razu dowie się, z kim ma do czynienia. Ponadto, dobrze też jest zamieścić informację, która w jakiś sposób zaciekawi adresata i pozwoli nam się wyróżnić. Na przykład, można pochwalić się doświadczeniem lub swoim największym osiągnięciem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wtedy już na wstępie zainteresujemy potencjalnego pracodawcę
2. Odpowiednie zwroty grzecznościowe
Maile w sprawie pracy to maile oficjalne. Warto zadbać o to, by przy pomocy właściwych zwrotów grzecznościowych, okazać adresatowi należny szacunek. Treść wiadomości z aplikacją o pracę powinna rozpoczynać się od takich zwrotów jak:
- Szanowny/a Panie/Pani [Imię], w przypadku gdy wiemy kto jest odbiorcą,
- Szanowny/a Panie/Pani lub Szanowni Państwo – gdy nie znamy tożsamości adresata.
- Dzień dobry
Niewskazane jest zaczynanie maila od słowa “Witam”, ponieważ sugeruje ono podrzędność odbiorcy i nadrzędność nadawcy. “Dzień dobry” jest okej, jednak w przypadku gdy mamy do czynienia z firmą, w której panuje bardzo oficjalna, sztywna komunikacja, lepiej pozostać przy zwrotach “Szanowni Państwo” bądź “Szanowny/a Panie/Pani”.
Jeśli chodzi o zwroty na końcu maila, najlepiej sprawdzą się sformułowania: “Z poważaniem” lub “Z wyrazami szacunku”. W przypadku aplikacji do firmy, która stawia na luźną i przyjacielską komunikację, można pozwolić sobie na zwykłe “Pozdrawiam”.
3. Cel wiadomości
W mailu w sprawie pracy należy konkretnie opisać cel, w jakim kontaktujemy się z firmą. Jak wspomniałam wcześniej, już sam tytuł, a także początek maila powinny jasno informować odbiorcę, że aplikujemy o pracę na konkretne stanowisko.
4. Wyjaśnienie, dlaczego aplikujemy akurat do tej firmy
W mailu aplikacyjnym warto napisać kilka pochlebnych słów o potencjalnym pracodawcy (oczywiście z wyczuciem i bez przesady). Przed napisaniem wiadomości, warto dobrze zapoznać się z misją i wartościami przedsiębiorstwa i odnieść się do nich w wiadomości. Będzie to znak dla potencjalnego pracodawcy, że rzeczywiście śledzimy działania firmy oraz że zadaliśmy sobie trud, by czegoś się o niej dowiedzieć.
5. Zwięzłe przedstawienie swoich kompetencji i doświadczenia
W treści wiadomości należy zwięźle przedstawić swoje dotychczasowe doświadczenie i wspomnieć o najważniejszych osiągnięciach. Nie należy wymieniać wszystkiego, czego udało nam się dokonać, ale wybrać kilka najistotniejszych faktów. Takich, które będą atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy i wskażą konkretne korzyści, które może odnieść firma, decydując się na nasze zatrudnienie.
6. Informacja o załącznikach
Adresata wiadomości warto też poinformować o przesłanych załącznikach. Dzięki temu niczego nie pominie.
7. Dane kontaktowe
Na koniec, pod podpisem sugeruję umieścić dane kontaktowe. To podświadomie skłania odbiorców do nawiązania kontaktu.
Czy w mailu w sprawie pracy bez ogłoszenia należy załączać list motywacyjny?
Aplikanci często zastanawiają się, czy oprócz CV załączać w mailu list motywacyjny. Zdania na ten temat są podzielone – niektórzy uważają, że to zbędne, a inni twierdzą, że list motywacyjny znacząco zwiększa szansę zatrudnienia.
Tak naprawdę wszystko zależy od danego pracodawcy. Jeżeli aplikujemy na konkretną ofertę, w której pracodawca lub rekruter wyraźnie zaznacza, że chce od kandydatów jedynie CV – sprawa jest jasna. W przypadku jednak gdy wysyłamy maila w sprawie pracy bez ogłoszenia, dołączenie listu motywacyjnego uważam za słuszne. Nie wszystko da się bowiem zawrzeć w CV, a dobry list motywacyjny to szansa na zaprezentowanie wszystkich swoich osiągnięć i szczegółów drogi zawodowej. Ponadto, jest to okazja na pokazanie się rekruterom od bardziej “ludzkiej” strony oraz dowód sumienności i zaangażowania.
Mail w sprawie pracy bez ogłoszenia – 5 najczęstszych błędów
W powyższym akapicie opisałam, co warto uwzględnić w mailu w sprawie pracy bez ogłoszenia. W niniejszym punkcie z kolei umieściłam to, czego zawierać nie należy. Istnieje 5 podstawowych błędów, które robią kandydaci, wysyłając maile aplikacyjne. Zanim wyślesz swoją wiadomość, sprawdź czy nie popełniłeś któregoś z nich:
1. Wysyłanie maila z nieprofesjonalnego adresu e-mail
Nie wysyłaj maili do pracodawców z adresów, które brzmią infantylnie lub podejrzanie. Najlepiej sprawdzi się klasyka, czyli adres z imieniem i nazwiskiem lub pierwszą literą imienia i nazwiskiem.
2. Błędy ortograficzne, literówki, chaotyczna interpunkcja
Unikaj błędów w tekście, by potencjalny pracodawca nie pomyślał, że jesteś chaotyczny i niedokładny. Nikt nie chce zatrudniać pracowników, którzy nierzetelnie podchodzą do powierzanych im obowiązków.
3. Nieodpowiednia długość maila
Zbyt krótki e-mail, np.: “Dzień dobry, jestem zainteresowany pracą, załączam CV” lub przeciwnie – przydługa, nudna wiadomość bez konkretnych informacji, zniechęcają rekruterów i pracodawców do zapoznania się z dokumentami aplikacyjnymi. Mail zawierający tylko jedno lub dwa zdania może sugerować brak zaangażowania. Z kolei długi elaborat męczy wzrok i sprawia, że odbiorca ma dość naszej osoby już na samym wstępie. Pamiętajmy, by dać adresatowi wybór, dołączając do wiadomości list motywacyjny i CV. Jeśli rekruter bądź pracodawca będzie chciał dowiedzieć się o nas czegoś więcej i dokładniej zapoznać się z opisem naszej drogi zawodowej, otworzy interesujące go załączniki. Nie “zaśmiecajmy” treści maila do pracodawcy całym swoim życiorysem.
4. Niewłaściwe załączniki
Przed wysłaniem załączników z dokumentami aplikacyjnymi upewnij się, że są aktualne i zapisane w odpowiednim formacie. CV i list motywacyjny najlepiej przesyłać w formacie pdf. Pliki zapisane w DOCX lub ODT mogą się “rozjechać” kiedy odbiorca otworzy je w innej wersji oprogramowania. Upewnij się też, czy w ogóle załączyłeś pliki. Kandydaci przejęci pisaniem wiadomości często o tym zapominają.
5. Nieoficjalny język, spoufalanie się
Częstym błędem aplikantów jest też zbytnie spoufalanie się. Pamiętaj o oficjalnych zwrotach grzecznościowych, nie stosuj potocznego języka i unikaj żartobliwych stwierdzeń. Zachowaj profesjonalizm i daj pracodawcy poczucie, że ma do czynienia z poważną i rzetelną osobą.
Czy warto pisać maile w sprawie pracy bez ogłoszenia?
Nikt nie da Ci pewności, że wysyłając maile w sprawie pracy bez ogłoszenia, dostaniesz wymarzony etat. Jestem jednak pewna, że regularnie aplikując do różnych firm, diametralnie zwiększysz swoją szansę zatrudnienia. Pamiętaj, że samo wysyłanie maili to jednak często za mało, by osiągnąć cel.
Jeśli chcesz być atrakcyjnym kandydatem w oczach pracodawców i rekruterów, zadbaj o swoje kompetencje i zdobywaj nowe umiejętności. Inwestuj w swój rozwój, bierz udział w warsztatach i szkoleniach, staraj się zdobywać certyfikaty. Jeśli nie masz doświadczenia, nie bój się przez jakiś czas wykonywać projekty pro bono i “do portfolio”. Choć na początku nie otrzymasz za to żadnego wynagrodzenia, z czasem będziesz mógł pochwalić się osiągnięciami i bogatym doświadczeniem.
Mam nadzieję, że moje przykłady maili w sprawie pracy bez ogłoszenia, okazały się dla Ciebie pomocne. Życzę Ci znalezienia wymarzonej pracy. 🙂