Oszuści stosują przeróżne metody wyłudzania danych i pieniędzy od niczego nieświadomych użytkowników popularnych komunikatorów i aplikacji. Na lubianym przez internautów WhatsAppie nierzadko dochodzi do różnego rodzaju oszustw – zwłaszcza phishingowych.

Czy da się samodzielnie namierzyć oszusta z WhatsAppa? Okazuję się, że tak, pod warunkiem że scammer nie używa VPNa. Więcej szczegółów znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.

Jak namierzyć oszusta z WhatsApp? Instrukcja krok po kroku

Baner z ebookiemW namierzeniu oszusta z WhatsAppa pomóc może link śledzący. Aby taki wygenerować, można posłużyć się narzędziem IP logger. Narzędzie to jest darmowe i działa online, nie trzeba więc pobierać żadnego oprogramowania na telefon czy komputer. Następnie wygenerowany link najlepiej skrócić i wysłać do oszusta na WhatsAppie. Instrukcję jak to zrobić krok po kroku znajdziesz poniżej:

 1. Wyszukaj w galerii Google dowolny obrazek. Możesz np. wpisać w wyszukiwarkę „obrazek na dzień dobry”. Gdy wybierzesz obraz, kliknij go i skopiuj jego adres URL,
 2. przejdź na stronę iplogger.org, wklej w pole skopiowany link do obrazka i kliknij przycisk „Create a shortlink”. Wyświetlą Ci się informacje na temat linku,namierzanie oszusta na whatsapp przez ip logger
 3. skopiuj i zapisz sobie gdzieś link znajdujący się w wierszu o nazwie „Link for access to statistics”. Pod tym adresem znajdziesz statystyki kliknięć Twojego linku,
 4. w sekcji „It’s your logger link” zobaczysz wygenerowany link. Możesz go przesłać do scammera od razu. Lepiej jednak najpierw go edytować i skrócić, by nie wydał się podejrzany. W tym celu możesz posłużyć się narzędziem Tiny. Skopiuj link śledzący i wklej go w okno narzędzia. Następnie kliknij przycisk „Tnij”,
 5. skopiuj skrócony link. Teraz Twoim zadaniem jest wysłanie go do oszusta. Musisz być kreatywny i wymyślić wiadomość, która zachęci go do kliknięcia. Oczywiście najlepiej dostosować wiadomość do sytuacji. Jeśli oszust nie zdaje sobie sprawy, że już go przejrzałeś, spróbuj dalej zachowywać się „naiwnie”. Przykład wiadomości: „Mam problem z przelewem. Przesyłam screen. Możesz sprawdzić?”,
 6. kiedy oszust kliknie link, wyświetli mu się obrazek, którego adres skopiowałeś. Ty z kolei w statystykach ujrzysz dane scammera, takie jak jego adres IP, lokalizację (miasto i kraj), urządzenie i system operacyjny, z którego korzysta,
 7. mając adres IP oszusta możesz określić jego jeszcze dokładniejszą lokalizację przy pomocy narzędzia geolokalizacji IP. Wciąż jednak będą to jedynie dane przybliżone,
 8. dane, które uzyskasz, możesz przekazać organom ścigania.

Jak wspomniałam wcześniej, metoda ta zadziała tylko wtedy, jeśli oszust nie używa VPN. Jeżeli korzysta z tej usługi, zobaczysz jedynie adres IP serwera VPN. Ten z kolei może znajdować się w zupełnie innym kraju, niż urządzenie, z którego korzysta scammer.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami na WhatsApp? 3 kroki

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na przyszłość, warto stosować się do trzech zasad, które pozwolą Ci zabezpieczyć się przed oszustami na WhatsAppie. Oto one:

1. Włącz weryfikację dwuetapową

Nawet jeśli ktoś nieuprawniony będzie próbował zalogować się na Twoje konto, nie zrobi tego, ponieważ aplikacja poprosi go o podanie PIN-u. Pamiętaj jednak, by nikomu go nie podawać!

Aby włączyć weryfikację dwuetapową, wykonaj poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do aplikacji Whatsapp i przejdź do sekcji Czaty,
 2. kliknij ikonę trzech kropek, znajdującą się z prawej strony na górze,
 3. wybierz kolejno: „Ustawienia” >> „Konto” >> „Weryfik. dwuetapowa” >> „Włącz”,
 4. wprowadź 6-cyfrowy kod PIN, kliknij “Dalej”, następnie potwierdź PIN, wprowadzając go ponownie,
 5. podaj swój adres e-mail. Zostanie on połączony z Twoim kontem i umożliwi Ci zresetowanie PIN-u, gdy go zapomnisz,
 6. kliknij „Zapisz” lub „Gotowe”.

2. Blokuj nieznane numery

Jeśli nieznany numer wysyła do Ciebie wiadomości na WhatsAppie, zablokuj go, nawet jeśli osoba ta sprawia miłe wrażenie. Pamiętaj, że żerowanie na naiwności i sympatii innych użytkowników to częsta metoda oszustów.
Aby zablokować nieznany numer na WhatsAppie, z listy czatów wybierz czat z danym numerem i kliknij ikonę trzech kropek. Następnie kliknij opcję „Więcej” i “Zablokuj”.

3. Nigdy nie klikaj w linki od nieznanych numerów i nie instaluj żadnych aplikacji

Stosuj się do rady z punktu nr 2, czyli najlepiej od razu blokuj nieznane numery. Pamiętaj, że oszuści często żerują na emocjach. Na przykład wysyłają fałszywe wiadomości z linkami o nałożonej karze, paczkach wymagających dopłaty, dobrze płatnych ofertach pracy czy też wygranych w loteriach. Nierzadko też podszywają się pod bliskich ofiary.

Podsumowując wpis, oszusta na WhatsAppie można namierzyć pod warunkiem, że nie używa on usługi VPN. Możliwe jest jednak uzyskanie jedynie jego orientacyjnej lokalizacji. Po zlokalizowaniu oszusta nie należy działać na własną rękę, tylko przekazać dane odpowiednim organom. Korzystając z aplikacji WhatsApp warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo na co dzień. W tym celu warto włączyć weryfikację dwuetapową i blokować nieznane numery. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w linki w wiadomościach od nieznajomych.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz