Dzisiejszy wpis będzie dość krótki, ponieważ takie też są odpowiedzi na pytania z jego tytułu. 🙂 Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo Messenger przechowuje Twoje wiadomości oraz jak cofnąć się do początku rozmowy z wybraną osobą, zachęcam Cię do zapoznania się z informacjami poniżej.
Jak długo Messenger przechowuje wiadomości?
Messenger przechowuje wiadomości bezterminowo. Oznacza to, że nie są one automatycznie usuwane po upływie określonego czasu, tylko pozostają w historii konwersacji tak długo, aż użytkownik sam ich nie skasuje. Możemy więc bez problemu cofnąć się do samego początku naszej obecności na Facebooku i Messengerze i poczytać wiadomości sprzed wielu lat.
Jak wspomniałam powyżej, jedyną możliwością, żeby starsze wiadomości na Messengerze zniknęły, jest samodzielne usunięcie czatu przez użytkownika. Nawet zablokowanie innej osoby na Messengerze nie spowoduje, że dotychczas wymienione wiadomości przestaną się wyświetlać.
Fakt, że Messenger przechowuje wiadomości na stałe, ma wiele plusów. Dzięki temu możemy przypomnieć sobie z kim i o czym rozmawialiśmy w przeszłości, a także wrócić do ważnych informacji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Jeżeli chcesz zafundować sobie chwile nostalgii, możesz cofnąć się na sam początek swojej konwersacji na Messengerze z bliską osobą. Jestem pewna, że dostarczy Ci to wiele ciekawych wrażeń i pozwoli przypomnieć sobie chwile, o których prawdopodobnie zapomniałeś.
Jak zobaczyć początek konwersacji na Messengerze? Odszukaj stare wiadomości
Aby przejść na początek rozmowy na Messengerze z wybraną osobą, można po prostu otworzyć konwersację i przewinąć ją na sam początek. Niestety – nie jest to wygodne, a co więcej zajmuje mnóstwo czasu. Zwłaszcza jeśli używamy do tego celu aplikacji mobilnej na telefonie.
Na szczęście istnieją dwa szybsze sposoby na to, by otworzyć początek rozmowy na Messengerze i to bez konieczności ręcznego przewijania. Poniżej wyszczególniłam oba z nich.
1. Przejście na początek rozmowy przy pomocy wyszukiwarki i słowa kluczowego
Opcja z wykorzystaniem wbudowanej wyszukiwarki na Messengerze nie jest doskonała, ponieważ wymaga od nas cofnięcia się pamięcią wstecz. Wystarczy jednak, że wiemy jakiego słowa użyliśmy na samym początku (lub bliżej początku) konwersacji z wybraną osobą, a pierwszą wiadomość odnajdziemy bez najmniejszego problemu.
Dla ułatwienia wspomnę, że na początku konwersacji często pytamy o numer telefonu. Ponadto rozmowy z nową, prawie nieznajomą osobą są zwykle bardzo ogólne i zawierają pytania w stylu: „co tam?”, „co słychać?” lub „jak się masz”. Na początku znajomości raczej brakuje konkretnych tematów, o których można by porozmawiać. Często jednak wykazujemy zainteresowanie drugiemu człowiekowi, zadając mu właśnie tak ogólne pytania, jakie wymieniłam powyżej.
Wiedz, że nie musisz pamiętać jakiego słowa Ty lub Twój rozmówca użyliście w samym pierwszym zdaniu konwersacji. Spróbuj znaleźć jakikolwiek punkt zaczepienia i chociażby przypomnieć sobie, o czym rozmawiałeś z bliską osobą w początkowym okresie znajomości. Wystarczy, że cofniesz się o parę lat wstecz w rozmowie i już będzie Ci łatwiej przewinąć konwersację na Messengerze do samego początku.
Jeśli masz pomysł, jakiego słowa lub wyrażenia Ty, lub Twój rozmówca mogliście użyć na początku swojej konwersacji, wykonaj poniższe kroki.
- Zaloguj się do Facebooka z poziomu przeglądarki na komputerze,
- kliknij ikonę Messengera znajdująca się w prawym górnym rogu ekranu,
- gdy rozwinie się lista rozmów, kliknij opcję „Pokaż wszystko w Messengerze”, która znajduje się na dole,
- wybierz konwersację, którą chciałbyś cofnąć do początku,
- wybierz opcję „Informacje o konwersacji”. Reprezentuje ją ikona z literą „i”, znajdująca się u góry,
- gdy z prawej strony pojawi się lista funkcji, wybierz pozycję z ikoną lupy o nazwie „Wyszukaj w konwersacji”,
- gdy pojawi się pasek wyszukiwania, wpisz dane słowo lub wyrażenie.
Mam nadzieję, że powyższy sposób okazał się dla Ciebie wystarczająco pomocny. Jeśli nie, poniżej znajdziesz drugi.
2. Przewijanie rozmowy na Messengerze do początku za pomocą aplikacji
Rozmowy na Messengerze nie trzeba przewijać ręcznie. Można wykazać się sprytem i zainstalować na telefonie aplikację do automatycznego scrollowania. Dla bezpieczeństwa rekomenduję instalowanie aplikacji jedynie z bezpiecznych i pewnych źródeł, takich jak Google Play czy App Store.
Ja na potrzeby napisania niniejszego artykułu zainstalowałam aplikację o nazwie Smart Scroll – Auto Scroll App, którą pobrałam ze sklepu Play. Zainstalowałam ją z uwagi na wysoką średnią ocenę użytkowników. Nie jestem jednak przekonana, czy rzeczywiście jest to najlepsza aplikacja tego typu.
Po zainstalowaniu aplikacji musiałam przyznać jej niezbędne do działania zgody, a następnie wybrać program, który miała scrollować. W związku z tym, że korzystam z Messengera Lite, wybrałam właśnie tę aplikację.
W ustawieniach Smart Scroll ustawiłam szybkość i kierunek przewijania. Zależało mi na przewijaniu od końca rozmowy do jej początku, musiałam więc zmienić domyślny kierunek scrollowania z dołu w górę. Zapisałam ustawienia, a następnie przeszłam do aplikacji Messenger Lite i wybrałam konwersację z jednym ze znajomych. Nacisnęłam ikonę oznaczającą start przewijania, która wyświetlała się na ekranie i poczekałam, aż rozmowa przewinie się do samego początku.
Niestety to, co mnie rozczarowało to bardzo wolne przewijanie. Mimo że w ustawieniach wybrałam maksymalną szybkość scrollowania, odbywało się ono w ślimaczym tempie. Dlatego też nie jestem przekonana, czy rzeczywiście jest to najlepsza aplikacja tego typu dostępna na rynku. Faktem jest jednak, że Smart Scroll wykonał za mnie brudną robotę, a ja w tym czasie mogłam zająć się innymi rzeczami.
Przechowywanie wiadomości i nawigacja w Messengerze – podsumowanie
Podsumowując wpis, Messenger przechowuje wiadomości bezterminowo, a więc nie mają one żadnego ostatecznego terminu ważności, po którym znikają. Dzięki temu archiwum aplikacji stanowi swego rodzaju pamiątkę. Przez to, że objętość archiwum rozmów na Messengerze stale rośnie, coraz trudniej jest odnaleźć wybrane fragmenty konwersacji, a już szczególnie przewinąć je do samego początku.
Istnieją jednak trzy sposoby na to, by odnaleźć starsze rozmowy i przewinąć wybraną konwersację do pierwszych wiadomości. Pierwszy sposób wymaga ręcznego scrollowania, drugi znajomości słowa kluczowego, a trzeci zainstalowania odrębnej aplikacji.
Każda z metod ma swoje plusy, ale jednocześnie też minusy. Ręczne przewijanie rozmów jest czasochłonne, ale za to nie wymaga instalowania dodatkowych programów czy wracania pamięcią wstecz. Nie musimy się zastanawiać o czym rozmawialiśmy z daną osobą i jakich słów używaliśmy.
Odszukiwanie pierwszych wiadomości przy pomocy wbudowanej wyszukiwarki Messengera jest zdecydowanie szybsze, ale tylko pod warunkiem, że pamiętamy jakich słów użyliśmy w rozmowie z konkretną osobą.
Trzeci sposób jest najwygodniejszy, jednak wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji i przyznania jej wymaganych zgód. Myślę więc, że wybór sposobu trzeba więc dostosować do swoich preferencji.