Niechcący zrobiłeś aktualizację Messengera bądź też Twój telefon zaktualizował go automatycznie? Jeśli z jakichś względów chcesz cofnąć aktualizację komunikatora wiedz, że jest to jak najbardziej możliwe. Z instrukcją tego jak to zrobić krok po kroku, zapoznam Cię w niniejszym wpisie. Wiedz jednak, że aktualizacje aplikacji wykonywane są po coś. Korzystanie ze starszych wersji Messengera jest ryzykowne. Nim więc przejdę do instrukcji, najpierw poinformuję Cię o zagrożeniach.

Czym grozi cofnięcie aktualizacji Messengera? Czy korzystanie ze starszej wersji jest bezpieczne?

Baner z ebookiemKażdy dostawca aplikacji rekomenduje ich regularne aktualizowanie. Aktualizacje aplikacji Messenger mają na celu poprawę jej działania i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Nowe wersje zawierają usprawnienia, które naprawiają stare błędy i pomagają zachować stabilne funkcjonowanie aplikacji na wszystkich urządzeniach – nawet najnowszych.

Kluczową rolą aktualizacji są jednak kwestie bezpieczeństwa. Messenger i inne platformy Mety (dawniej Facebooka) są łakomym kąskiem dla hakerów i oszustów, ponieważ przechowywane są w nich dane milionów użytkowników. Te jak wiadomo, są w cenie, więc ich wartość jest ogromna.

Dlatego też platformy Mety są nieustannie narażone na ataki. Można się domyślać, że takie próby podejmowane są bardzo często.

Hakerzy korzystają z coraz to nowszych sposobów, by złamać zabezpieczenia Messengera. Dlatego też dostawcy aplikacji muszą regularnie odpowiadać na te działania i tworzyć nowsze wersje z dodatkowymi zabezpieczeniami. Regularne wykonywanie aktualizacji Messengera jest więc niezwykle ważne.

Oczywiście przy okazji tworzenia nowych łatek dostawcy komunikatora od czasu do czasu zmieniają wygląd interfejsu, co nie każdemu przypada do gustu. Dlatego też pojawia się pokusa, by cofnąć aktualizację i korzystać z dotychczasowej, starszej wersji. Jedną z większych zmian, której dokonano w wyglądzie i w funkcjonowaniu Messengera, było na przykład wprowadzenie Relacji. Później funkcja ta została usunięta.

Jak cofnąć aktualizację Messengera?

Jeśli pomimo ryzyka nadal chcesz cofnąć aktualizację Messengera i wolisz korzystać ze starszej wersji aplikacji, poniżej zamieszczam instrukcję, jak to zrobić. Aktualizację Messengera można cofnąć w taki sam sposób na każdym telefonie z Androidem, niezależnie od marki. Aby móc korzystać ze starego Messengera, najpierw trzeba całkowicie odinstalować aplikację.
Przywrócenie starszej wersji Messengera na iPhonie prawdopodobnie również jest możliwe.

Jak cofnąć aktualizację Messengera na telefonie z Androidem – instrukcja w 3 krokach:

  1. Odinstaluj aplikację Messenger,
  2. przejdź na stronę APKmirror lub APKpure,
  3. wybierz którąś ze starszej wersji aplikacji i zainstaluj ją.

Jak cofnąć aktualizację Messengera na urządzeniu z iOS?

Na zagranicznych stronach znalazłam informację, że cofnięcie aktualizacji Messengera na urządzeniach z iOS również jest możliwe. Podobno można do tego wykorzystać narzędzie AppTrans, które trzeba uprzednio pobrać i zainstalować na komputerze. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Niestety nie mam iPhone’a i nie mogę tego sprawdzić osobiście. Jeśli posiadasz urządzenie mobilne z tym systemem, możesz to wypróbować.

Podsumowując wpis, cofnięcie aktualizacji Messengera na telefonie z Androidem jest banalnie proste. Wystarczy tylko usunąć aplikację, a następnie pobrać oraz zainstalować jej starszą wersję.

Niestety starsze wersje nie dają gwarancji bezpieczeństwa i korzystanie z nich jest ryzykowne. Uważam więc, że cofanie aktualizacji aplikacji Messenger jest nierozsądne. Nawet jeśli zmieniony design czy nowe funkcje aplikacji nie przypadną nam do gustu, lepiej się do nich przyzwyczaić, niż narażać się na niebezpieczeństwo. Niewykluczone, że pod wpływem krytyki użytkowników mniej udane rozwiązania zostaną usunięte wraz z kolejną aktualizacją.

Usunięcie aktualizacji Messengera prawdopodobnie jest także możliwe na urządzeniach z iOS. Takie informacje przynajmniej można znaleźć na zagranicznych stronach.

Posiadaczom iPhone’ów również jednak odradzam przywracanie Messengera do starszych wersji, ponieważ te nie są przystosowane do aktualnych zagrożeń.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz