Gry na Instagramie cieszą ogromną popularnością, a do tego przynoszą twórcom wiele korzyści. Sprawiają, że odbiorcy spędzają więcej czasu na ich profilach i wykazują się zaangażowaniem.

Użytkownicy Instagrama uwielbiają wszelkiego rodzaju gry i wyzwania, ponieważ potrafią one dostarczyć rozrywki i wciągnąć na długi czas.

W dzisiejszym wpisie postanowiłam podrzucić Ci kilka inspiracji na instagramowe gry oraz pokazać miejsca, w których możesz znaleźć gotowe szablony lub przygotować własne.
Jeśli chciałbyś stworzyć grę na Instastory, możesz z powodzeniem wykorzystać poniższe pomysły i zaczerpnąć odrobinę inspiracji.

Gry na Instagramie – o co chodzi w zabawach na Instastory?

Gry na Instastories to zabawy i wyzwania mające na celu zaangażowanie odbiorców. Mogą przybierać różne formy – zarówno statyczne, jak i animowane; od konkursów, w których zadaniem użytkowników jest przesyłanie zdjęć, przez różnego rodzaju quizy, aż po wieloosobowe wyzwania, w których to jedni uczestniczy zapraszają drugich.

Gry na Instagramie warto wprowadzić wtedy, gdy widzimy spadek zaangażowania na swoim profilu, bądź też chcemy urozmaicić rodzaj publikowanych treści.

Korzyści z tworzenia i uczestniczenia w grach na Instagramie

Tworzenie gier na Stories przynosi wiele korzyści. Jak wspomniałam powyżej, ich główną zaletą jest zwiększanie zaangażowania i utrzymywanie uwagi odbiorców na dłużej.

Ponadto publikowanie gier na Instagramie ma często pozytywny wpływ na liczbę odbiorców. Wiele z nich polega bowiem na zapraszaniu do zabawy znajomych. Gra, która wyjątkowo spodoba się odbiorcom, może dostarczyć właścicielowi profilu mnóstwo nowych obserwatorów.

Dzięki temu gry na Stories to skuteczne narzędzie marketingowe, które warto wykorzystać na swoim koncie.

Ponadto dla samego uczestnika, gry to świetna rozrywka i sposób na spędzenie wolnego czasu.

Jak zagrać w grę na Instagramie?

Jeśli chciałbyś dostarczyć sobie trochę rozrywki, możesz zagrać w którąś z gier przygotowanych przez innych twórców. Aby odnaleźć gry, przejdź do swojej Relacji, przewiń efekty w prawo i wybierz opcję „Przeglądaj efekty”. Następnie przewiń galerię efektów (znajdującą się u góry) w prawo i odszukaj opcję „Gry”.

W tej sekcji znajdziesz mnóstwo gier, w których możesz brać udział, a także publikować je w swoich Relacjach. Dzięki temu zaangażujesz swoich odbiorców i sprawisz, że chętniej będą oni oglądali i odpowiadali na Twoje Stories.

Jedną z najbardziej popularnych obecnie gier jest zabawa „YOUR DISNEY IS”. Efekt ten dobiera do uczestnika najbardziej podobną postać z bajki Disneya. Oczywiście zabawę tę należy traktować z przymrużeniem oka.

Jak tworzyć gry na Instagramie?

Na Instagramie możemy nie tylko korzystać z gotowych efektów AR, ale również tworzyć własne gry dla naszych odbiorców. Najprostszy sposób na stworzenie gry to skorzystanie z gotowych szablonów i dopasowanie ich do własnych potrzeb.

Aby przejść do szablonów, otwórz swoją Relację, kliknij opcję Utwórz (ikona „Aa”, znajdująca się po lewej stronie), a następnie wybierz trzeci w kolejności efekt, czyli „Szablony”. Tam znajdziesz kilka szablonów quizów, ankiet i innych zabaw. Na ten moment wybór jest dość ograniczony, a sam design szablonów nie powala estetyką.

Możesz jednak wykorzystać same pomysły na gry, a następnie samodzielnie przygotować ładniejsze szablony – bezpośrednio z poziomu aplikacji, bądź też przy użyciu programu Canva. W aplikacji Instagram znajdziesz między innymi takie elementy jak ankieta, quiz, odliczanie, Twoja kolej czy suwak.

W Canvie z kolei z łatwością stworzysz estetyczny szablon quizu lub ankiety dostosowany kolorystycznie do Twojego profilu.

Możesz też urozmaicać swoje gry za pomocą GIFów – zarówno tych dostępnych w bibliotece aplikacji, jak i pobranych z innych narzędzi, np. Giphy.

Samodzielne stworzenie szablonu gry jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Umożliwia chociażby umieszczenie na nim swojego logo bądź nazwy profilu. Dzięki temu gra na Instagramie może okazać się skuteczną, darmową reklamą. Wiele gier polega na oznaczaniu kolejnych osób, wyzwania więc szybko niosą się w świat. Warto to wykorzystać.

5 przykładów gier na Instagramie

Gry na Instagramie mogą mieć dowolną formę, dlatego też użytkownicy mają praktycznie nieskończoną liczbę opcji i możliwości. Nie ma żadnych reguł dotyczących tego, jak tworzyć gry na Instastories i jak powinny one wyglądać. Każdy twórca może przygotować grę na podstawie własnych preferencji i upodobań, polegając na swojej wyobraźni, bądź też inspirując się pomysłami innych.

Ważne jest tylko to, by zabawa angażowała odbiorców, nie była dla nikogo obraźliwa i nie łamała zasad serwisu.

Jeśli chcesz skorzystać z gotowych pomysłów, poniżej zamieściłam 5 przykładów popularnych gier na Instastories, które możesz wykorzystać na swoim profilu.

1. Trzy prawdy i kłamstwo

Zabawa ma formę quizu, a jej zasady są bardzo przejrzyste i intuicyjne dla odbiorców. Aby przygotować własną grę na kanwie tej formuły, należy opublikować w swojej Relacji cztery posty z jakimiś informacjami (np. na swój temat), z których jedna jest nieprawdziwa. Następnie należy dodać kolejną Relację z quizem i pytaniem „Co jest kłamstwem?”.

Zadaniem uczestnika jest odgadnięcie, która informacja jest zmyślona, a następnie wybór właściwej odpowiedzi.

Gra „Trzy prawdy i kłamstwo” daje odbiorcom możliwość lepszego poznania naszej osoby lub marki.

2. To, czy to?

Gra „To, czy to?”, podobnie jak „Trzy prawdy i kłamstwo” również jest banalnie prosta. Ma ona formę ankiety. W przeciwieństwie do pierwszej gry „To, czy to?” skupia się na odbiorcach i ma na celu przybliżyć nam ich osobowość, zachowania i preferencje.

Gra polega na opublikowaniu na Stories kilku plansz. Na każdej z nich należy zadać odbiorcy pytanie „To, czy to?” i dać mu do wyboru dwie opcje, np. „Morze czy góry?”; „Plażowanie czy zwiedzanie?”; „Szpilki czy sandały?”; „Rower czy rolki?” itp.
Żeby odbiorca mógł udzielić odpowiedzi, trzeba umieścić na planszach naklejkę “Ankieta”.

Aby Stories z grą było ciekawsze, plansze warto urozmaicić zdjęciami.

3. Test wiedzy

Gra „Test wiedzy” doskonale sprawdza się na kontach edukacyjnych. Jeśli prowadzisz profil na Instagramie, na którym edukujesz swoich odbiorców z jakiejś dziedziny, możesz przygotować dla nich sprawdzian w formie testu jednokrotnego wyboru.
Dzięki temu dowiesz się, czy rzeczywiście masz wiernych obserwatorów, czy też udało Ci się jedynie zgromadzić przypadkowe osoby. Dowiesz się, czy Twoi followersi czytają Twoje posty i oglądają Relacje, czerpiąc z nich wiedzę, czy też nie.

Przejrzyj swoje ostatnie posty i Relacje i przygotuj listę pytań i odpowiedzi. Przed publikacją sprawdź, czy na pewno oznaczyłeś właściwą odpowiedź jako prawidłową. Aby stworzyć test wiedzy, wykorzystaj naklejkę Quiz.

4. Prawda czy fałsz

Myślę, że zasad gry „Prawda czy fałsz nie trzeba nikomu szczególnie wyjaśniać. Gra polega na zadawaniu odbiorcom prostych pytań. Zadaniem graczy jest stwierdzenie, czy dana informacja jest prawdziwa, czy też nie. Do wyboru uczestnicy mają więc dwie odpowiedzi: Prawda i Fałsz.

Przygotowując grę „Prawda czy Fałsz” warto zadbać o to, by pytania były różnorodne i niebanalne. Gra nie powinna być zbyt długa, by nie zniechęcić odbiorców. Od 5 do 7 pytań zdecydowanie wystarczy. Do stworzenia tej gry na Instagramie należy wykorzystać naklejkę Quiz.

5. Moi ulubieńcy

Gra „Moi ulubieńcy” to kolejne wyzwanie, które pozwala lepiej poznać swoich obserwatorów. Zabawa polega na opublikowaniu szablonu z listą rzeczy, np. takich jak film, serial, książka, piosenka, kraj, miasto, influencer, aktor, piosenkarz itd. oraz zostawieniu pustego miejsca na ich uzupełnienie.

Zadaniem uczestnika jest uzupełnienie każdej pozycji swoimi „ulubieńcami”. Każdy uczestnik musi nominować do zabawy minimum 3 osoby. Dzięki temu zabawa szybko niesie się dalej i przyciąga nowych uczestników.

Gdzie jeszcze szukać szablonów do gier na Insta?

Jeśli szukasz pomysłów na stworzenie gry na Instagramie, polecam Ci zaczerpnąć odrobinę inspiracji i poszukać ciekawych szablonów w różnych miejscach. Możesz wykorzystać gotowe szablony lub stworzyć na ich bazie podobne.

Szablony dostępne w sieci z reguły są jedynie w języku angielskim, zatem warto przygotować je również w języku polskim.
Gotowe plansze znajdziesz między innymi na Pintereście.

Pinterest to kopalnia inspiracji nie tylko na gry na Instagram, ale praktycznie cały internetowy content.

Inspiracji warto też szukać w samej aplikacji Instagram. Istnieją profile, które specjalizują się publikowaniu szablonów do gier, np. @glammtemplates.

Warto też obserwować, jakie są trendy i co obecnie dzieje się w serwisie po to, by być na bieżąco i tworzyć zabawy cieszące się powodzeniem.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością zdanie się na własną kreatywność. Być może wiesz, co lubią Twoi odbiorcy i co mogłoby im się spodobać. Jeśli nie, możesz ich o to zapytać w różnego rodzaju ankietach.

Podsumowując, gry na Instagramie to zarówno świetna rozrywka, jak i skuteczne narzędzie marketingowe. Angażując odbiorców do zabawy możemy wypromować profil i zdobyć nowych obserwatorów. W promocji profilu pomocne mogą się też okazać szablony opatrzone własnym logo lub nazwą konta.

Gry na Instagramie mogą mieć dowolną formę i zasady. Nie musimy ograniczać się do utartych schematów, tylko z powodzeniem wychodzić poza nie. Możemy zarówno inspirować się pomysłami innych, jak i całkowicie zdać się na własną kreatywność. Grunt, by zabawa była ciekawa, angażująca i zgodna z zasadami serwisu.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz