Wiele osób korzystających na co dzień z komputera do pracy ma problem z przechowywaniem dużej ilości plików tekstowych. Gdzie trzymać teksty, aby nie zajmowały miejsca w pamięci dysku twardego laptopa? Poznaj nasze sprawdzone metody.

Różne sposoby na przechowywanie ważnych plików

Co łączy pisarzy, blogerów, dziennikarzy, studentów czy copywriterów? Wszyscy oni żyją z pisania i tworzenia treści. Z czasem jednak problem przechowywania wszystkich tekstów i łatwego dostępu z nich to coraz większe wyzwanie dla wielu twórców. Pliki muszą być też odpowiednio zabezpieczone, stąd często trzeba tworzyć kopie zapasowe.

Dobrą praktyką jest trzymanie kopii najważniejszych tekstów poza dyskiem twardym komputera. Zobacz karty pamięci Samsung dostępne w Komputronik i porównaj istotne parametry takie jak pojemność czy prędkość zapisu i odczytu danych. Laptop zawsze będzie narażony na przypadkowe zalanie, awarię, zwarcie elektryczne, upadek czy inne uszkodzenie mechaniczne. Do tego dochodzą wirusy i potencjalne ataki hackerskie. Dlatego, jeśli Twoja praca polega na pisaniu tekstów, specjaliści polecają korzystać z kart pamięci, dysków zewnętrznych, chmury czy innych miejsc, gdzie można trzymać bezpiecznie kopie swoich plików.

Karta pamięci: kompatybilna z telefonem, laptopem czy innym sprzętem

Karty pamięci microSD czy SDXC to niewielkie urządzenia, które wyróżniają się szybkim transferem przesyłania danych. Można korzystać z nich w telefonie, a z pomocą adaptera USB także na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Takie kompaktowe urządzenie świetnie sprawdzi się dla kogoś, kto jest mobilny.

Jeśli często piszesz teksty w notatniku w telefonie, pracujesz z laptopem w kawiarni lub nawet w plenerze — dobra karta pamięci pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać ważne pliki tekstowe i przesyłać je między różnymi urządzeniami. Sprawdź na przykład model Samsung EVO PLUS microSDXC 256GB UHS-I U3. Taka karta ma dużą pojemność i pozwala na szybki transfer ważnych plików.

przechowywanietekstowDysk zewnętrzny: wygodny interfejs USB

Pracujesz na różnych komputerach w biurze i w domu? Żeby wygodnie przechowywać i przenosić stworzone przez siebie teksty, możesz użyć dysku zewnętrznego wykorzystującego łączność USB. Jest to rozwiązanie większe od karty pamięci, ale równocześnie dyski oferują też więcej pamięci. Nie trzeba też korzystać z adaptera, wystarczy kabel USB. Każdy komputer ma takie wejście, nawet jeśli jest to starszej generacji USB 2.0 czy inne.

Specjaliści często wybierają zwłaszcza dyski zewnętrzne SSD (Solid State Drive). Mogą być droższe od tradycyjnych dysków twardych, ale oferują szybki dostęp do plików. Są też odporne na uszkodzenia fizyczne i wyróżniają się długą żywotnością.

Trzymanie plików tekstowych w chmurze – czy warto?

Nie każdy dobrze czuje się z przechowywaniem tekstów na urządzeniach zewnętrznych. Ciekawą alternatywą może być korzystanie z zasobów sieciowej chmury. Popularne rozwiązania jak Google Drive, OneDrive czy Dropbox to możliwość szybkiego dostępu do swoich plików z dowolnego urządzenia – laptopa, komputera stacjonarnego czy telefonu.

Korzyści chmury to na przykład:

  • Możliwość edycji i współpracy z innymi twórcami w czasie rzeczywistym.
  • Łatwe i wygodne udostępnianie plików z poziomu chmury.
  • Automatyczny zapis postępów tekstu i kopie zapasowe.
  • Niska cena usługi w porównaniu do zakupu na przykład dysku zewnętrznego.

dobrenosnikipamieciPrzechowywanie tekstów na skrzynce mailowej

Dla wielu osób skrzynka pocztowa to jedno z podstawowych narzędzi pracy. Korektorzy, redaktorzy czy pisarze często wysyłają tekst do weryfikacji, akceptacji czy publikacji właśnie mailem. Dlatego sporo osób wysyła też wiadomości do siebie – żeby na przykład nie zapomnieć o czymś lub zapisać ulotną myśl.

Nie chcesz zdawać się jednak na łaskę łącza internetowego przy korzystaniu z chmury czy maila? Zawsze przyda się dysk zewnętrzny lub karta pamięci w kompaktowym rozmiarze. Zobacz jak prezentuje się przykładowa karta cf w sklepie Komputronik i zwróć uwagę na szeroką kompatybilność z różnymi urządzeniami jak laptop, komputer stacjonarny czy telefon.

Artykuł sponsorowany.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz