Od jakiegoś czasu Facebook oferuje swoim użytkownikom możliwość bardziej dogodnego i elastycznego zarządzania publikacjami. Użytkownicy mogą przenosić opublikowane przez siebie posty i filmy do Kosza lub Archiwum.

Treści znajdujące się w Koszu nie znikają z konta od razu. Co prawda przestają być widoczne w profilu natychmiast, jednak w folderze Kosz przetrzymywane są przez okres 30 dni. Dopiero po miesiącu są automatycznie usuwane.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku przenoszenia publikacji do Archiwum. W przeciwieństwie do Kosza Archiwum to miejsce, w którym treści znajdują się tak długo, aż użytkownik sam ich nie usunie.

Treści, które zostaną zarchiwizowane, podobnie jak w przypadku przenoszenia do Kosza, od razu znikają z facebookowego feedu użytkownika i przestają być widoczne dla jego odbiorców.

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, do czego służą foldery Archiwum i Kosz na Facebooku oraz gdzie się znajdują.

Do czego służą Kosz i Archiwum na Facebooku?

Jak wspomniałam wcześniej, foldery Kosz i Archiwum powstały w celu ułatwienia użytkownikom zarządzania własnymi treściami na Facebooku. Internauci często publikują i usuwają swoje treści w social mediach pod wpływem emocji i chwili.

Możliwość przeniesienia publikacji do Kosza i Archiwum pozwala użytkownikowi na spokojne zastanowienie się, co zrobić z danym postem lub relacją, nim trwale ją usunie.

Archiwizowanie treści to dobry sposób na to, by nie tracić łatwego dostępu do treści, których nie chcemy już dłużej pokazywać znajomym i pozostałym odbiorcom. Do zarchiwizowanych postów, relacji, zdjęć i filmów możemy w każdej chwili wrócić, jednocześnie mając pewność, że pozostaną one tylko dla nas.

Co więcej, jeśli najdzie nas taka potrzeba, w dowolnym momencie będziemy mogli przywrócić daną treść z powrotem na nasz feed. Jeśli z kolei uznamy, że jej czas dobiegł końca, będziemy też mogli ją przenieść do Kosza, gdzie po 30 dniach zostanie trwale usunięta.

Jakie są korzyści z powstania folderu Kosz na Facebooku? Dlaczego treści nie są po prostu usuwane? Folder Kosz chroni nas przed nieprzemyślanymi decyzjami i pomyłkami. Możliwość przeniesienia publikacji do Kosza daje użytkownikowi dodatkowe 30 dni do namysłu, nim post na zawsze zniknie z jego profilu.

Co więcej, Kosz zapobiega utracie treści w przypadku ich omyłkowego usunięcia. Oczywiście z poziomu Kosza można również od razu trwale usunąć wszystkie treści.

Gdzie jest Kosz i Archiwum na Facebooku?

Przechodzimy do meritum, czyli instrukcji przechodzenia do Kosza i Archiwum na Facebooku. Oba foldery znajdują się w sekcji Dziennik aktywności. Można je otworzyć zarówno z poziomu przeglądarki w komputerze, jak i z poziomu smartfona.

Gdzie jest Kosz na Facebooku?

Poniżej znajdziesz dwie instrukcje przechodzenia do folderu Kosz na Facebooku – pierwsza jest dla użytkowników komputerów, druga – dla korzystających aplikacji w telefonie.

I. Przechodzenie do folderu Kosz z poziomu komputera:

  1. Zaloguj się do Facebooka w przeglądarce komputera,
  2. kliknij swoje zdjęcie profilowe / avatar znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu,
  3. przejdź do sekcji Ustawienia i prywatność,
  4. wybierz pozycję Dziennik aktywności,
  5. na liście opcji z lewej strony odszukaj i wybierz Kosz,

gdzie jest kosz na facebooku (fb)
II. Przechodzenie do folderu Kosz z poziomu aplikacji w telefonie:

  1. Zaloguj się do aplikacji Facebook na telefonie,
  2. kliknij ikonę trzech poziomych kresek (menu) znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu,
  3. rozwiń pozycję Ustawienia i prywatność i kliknij opcję Ustawienia.
  4. Przewiń listę opcji w dół i w sekcji Twoje informacje odszukaj i wybierz Dziennik Aktywności.
  5. Wybierz przycisk Kosz, znajdujący się u góry ekranu.

Gotowe! W folderze zobaczysz publikacje, które przeniosłeś do Kosza. Aby przywrócić, zarchiwizować lub trwale usunąć którąś z nich, zaznacz ją i w dalszej kolejności wybierz właściwą dla siebie opcję.

Gdzie jest Archiwum na Facebooku?

Archiwum na Facebooku również znajduje się w Dzienniku Aktywności. Aby więc przejść do Archiwum, wykonaj kroki 1 – 4 z jednej z powyższych instrukcji (w zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystasz). Następnie, w kroku nr 5, zamiast folderu Kosz wybierz folder Archiwum.

Jak widzisz, korzystanie z folderów Kosz i Archiwum na Facebooku jest bardzo wygodne i pozwala na elastyczne zarządzanie swoimi treściami. Dzięki tym funkcjom nie trzeba długo się zastanawiać, czy usunąć z feedu dane posty, zdjęcia i filmy, czy też nie.

Jeśli nie jesteśmy pewni jakichś treści, wystarczy przenieść je do Archiwum. Wtedy nasi odbiorcy nie będą mieli do nich dostępu, a my w każdej chwili będziemy mogli do nich wrócić. Jeśli z kolei przeniesiemy publikacje do Kosza, zyskamy 30 dodatkowych dni na ostateczne podjęcie decyzji. Co więcej, z poziomu Kosza będziemy mogli z powrotem przywrócić je na feed, umieścić w Archiwum lub od razu usunąć. Opcji jest więc sporo.

Odpowiedź na pytanie gdzie jest Kosz i Archiwum na Facebooku, również jest banalnie prosta, nie powinniśmy więc mieć trudności, by powrócić do naszych treści. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy (z komputera czy z telefonu), folder Kosz i Archiwum znajdziemy w Dzienniku Aktywności.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz