Z określeniem Facebook user można spotkać się w kilku przypadkach. Możemy natknąć się na nie, przeglądając Messengera, a także czytając artykuły dotyczące Facebooka (np. na zagranicznych stronach). W dzisiejszym wpisie wyjaśniam wszystkie możliwe znaczenia wyrażenia Facebook user. 🙂

Facebook user – co to znaczy na Messengerze?

Facebook user na Messengerze to określenie osoby, z którą wymienialiśmy wcześniej wiadomości, a która obecnie ma zdezaktywowane lub usunięte konto. Facebook nie usuwa takich konwersacji z komunikatora, tylko zamiast nazwy użytkownika wyświetla określenie „Facebook user”. Przy takim użytkowniku nie zobaczymy też jego zdjęcia profilowego, a jedynie szare „kółko”.

Facebook user - co to znaczy? MessengerJak dowiedzieć się, kim jest Facebook user na Messengerze?

Aby dowiedzieć się, jaka osoba na Messengerze wyświetla się jako Facebook user, możemy po prostu przejrzeć daną konwersację w sekcji Czaty i spróbować się tego domyślić bazując na wymienionych wiadomościach. Nie ma innego sposobu, by odkryć tożsamość takiego użytkownika.

Co oznacza pojęcie Facebook user na zagranicznych stronach?

Facebook user może mieć także inne znaczenie. Z pojęciem tym bardzo często możemy się spotkać podczas czytania różnych artykułów w internecie (najczęściej w języku angielskim). Facebook user to bowiem po angielsku użytkownik Facebooka (user to dosłownie użytkownik).

Facebook user - co znaczy po angielskuW związku z tym, że wiele osób używa angielskich słów w języku polskim, w niektórych artykułach na rodzimych stronach internetowych również możemy napotkać określenie „Facebook user” w znaczeniu użytkownika Facebooka. Słowo „user” zostało spolszczone i standardowo odmienia się je przez przypadki (zob. słownik wiktionary).

Facebook user w znaczeniu Facebook user ID

W rzadszych przypadkach określenie Facebook user jest także używane (nie do końca poprawnie) w znaczeniu identyfikatora użytkownika na Facebooku (z ang. Facebook user ID). Identyfikator ten przypisywany jest każdemu użytkownikowi Facebooka i składa się z ciągu cyfr. Umożliwia on identyfikację użytkownika bez zdradzania jego tożsamości (np. imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania, miejsca pracy, znajomych itd.).

Facebook user ID wykorzystywany jest między innymi do autoryzacji w zewnętrznych aplikacjach i serwisach zintegrowanych z Facebookiem (dzięki temu mają one możliwość identyfikacji użytkownika, ale bez naruszenia jego prywatności i prawa do pozostania anonimowym).

Jak znaleźć swój user ID na Facebooku?

Aby znaleźć swój user ID na Facebooku, wystarczy:

  1. kliknąć swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu,
  2. wybrać kolejno: Ustawienia i prywatność >> Ustawienia,
  3. w kolumnowym menu po lewej stronie odszukać i kliknąć opcję Aplikacje i witryny,
  4. obok wybranej aplikacji / serwisu wybrać opcję Wyświetl i edytuj.
  5. Gotowe, identyfikator użytkownika wyświetli się na dole.

facebook user - dodatkowe znaczenie (user ID)Warto jednak wiedzieć, że Facebook user i Facebook user ID to w rzeczywistości nie są równoznaczne pojęcia i używanie ich zamiennie jest niepoprawne i mylące.

Znaczenie pojęcia Facebook user – podsumowanie

Podsumowując wpis, Facebook user może oznaczać użytkownika Messengera, z którym rozmawialiśmy, a który zdezaktywował lub usunął swoje konto lub każdego użytkownika na Facebooku. Ponadto określenie to bywa używane w znaczeniu identyfikatora użytkownika na Facebooku (z ang. Facebook user ID), jednak nie jest to poprawne, ponieważ Facebook user i Facebook user ID to dwa różne pojęcia.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz