Na jednej z zagranicznych stron znalazłam informację, że można logować się do Facebooka przez konto Google. Nie słyszałam wcześniej o tej opcji, postanowiłam więc sprawdzić, czy rzeczywiście jest to możliwe. Często jest tak, że niektóre funkcje dostępne są na Zachodzie, do Polski trafiają z opóźnieniem, a niekiedy w ogóle nie są wprowadzane. W dzisiejszym wpisie zapoznam Cię z krokami, które podjęłam, by zalogować się do Facebooka przez Google, a także ich efektami.

Logowanie się do Facebooka przez konto Google – możliwości za granicą

Baner z ebookiemJak wspomniałam na wstępie, na jednej z anglojęzycznych stron, a dokładniej tej – link, znalazłam informację, że użytkownicy korzystający zarówno z Facebooka jak i Gmaila, mogą logować się do serwisu społecznościowego za pomocą swojego konta Google. Autor wpisu wspomniał, że jest to bardzo wygodne, ponieważ będąc zalogowanym do konta Google, nie trzeba podawać danych logowania do Facebooka. Wszystko to możliwe jest dzięki technologii OpenID, umożliwiającej korzystanie z jednej tożsamości online w wielu witrynach.

grafika 1 - logowanie do facebooka przez google możliwe za granicąWedług instrukcji autora, by skonfigurować logowanie do Facebooka przez konto Google, wystarczy zalogować się do serwisu, przejść do Ustawień i w sekcji „Powiązane konta” wprowadzić dany adres Gmail.

Czy polscy użytkownicy mają możliwość logowania się do Facebooka przez Google?

Możliwość logowania się do Facebooka przez Google wydaje się bardzo kusząca i wygodna. Postanowiłam więc sprawdzić, czy instrukcja podana przez zagranicznego autora, zadziała u mnie.

Zalogowałam się na swoje osobiste konto na Facebooku i przeszłam do Ustawień, ale niestety mimo przeszukania wszystkich pozycji i znajdujących się w nich opcji, nie znalazłam sekcji „Powiązane konta”. Postanowiłam jednak wypróbować inny sposób i po prostu dodać adres Gmail do swojego konta na Facebooku. Wykonałam następujące kroki:

  1. po zalogowaniu się do serwisu przez przeglądarkę na komputerze wybrałam opcje Ustawienia i prywatność > Ustawienia,
  2. w sekcji Ogólne edytowałam opcję Kontakt i dodałam adres swojego Gmaila,
  3. przeszłam do poczty Gmail, by potwierdzić ustawienia.

Niestety, nawet ustawienie adresu Gmail jako głównego maila nie spowodowało, że konto na Facebooku połączyło się z moim kontem Google. Gdy próbowałam zalogować się ponownie do Facebooka, wyświetliło mi się standardowe okienko z miejscem do podania hasła.

grafika 2 logowanie do facebooka przez Google - brak możliwości w PolscePrawdopodobnie więc logowanie do Facebooka przez Google w Polsce nie jest jeszcze możliwe. Być może opcja ta zostanie wprowadzona później, nie jest to jednak jednoznacznie powiedziane.

Niewykluczone też, że funkcja ta już jest dostępna w Polsce, ale ukryta pod inną nazwą i po prostu jej nie znalazłam. Możliwość ta jest jednak moim zdaniem mniej prawdopodobna, ponieważ jak wspomniałam wcześniej, przejrzałam wszystkie sekcje i pozycje Ustawień Facebooka. W żadnej z nich nie widziałam możliwości podpięcia konta Google.

Facebook logowanie przez Google – minusy

„Na pocieszenie” dla tych osób, które żałują, że nie mają udostępnionej funkcji logowania do Facebooka przez Google, wspomnę, że logowanie się z jednego konta w wielu witrynach może być ryzykowne. Użytkownicy, którzy używają jednego sposobu logowania w wielu miejscach, są bardziej narażeni na przykre skutki działań hakerów. Dlaczego?

Jeśli komuś niepowołanemu udałoby się uzyskać dostęp do naszego konta Google, z którego hipotetycznie logowalibyśmy się do Facebooka i innych witryn, osoba ta zdobyłaby dostęp do wielu miejsc z naszymi danymi. Haker miałby tak naprawdę otwarte drzwi do narobienia nam wielu problemów. Dlatego też czasami dobrze jest być „w tyle” i najpierw sprawdzić, jak dane rozwiązanie sprawdza się u innych użytkowników w innych krajach.

Oczywiście na co dzień warto pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Należy używać silnych haseł, uwierzytelniania dwuskładnikowego, pamiętać o tym, by co jakiś czas zmieniać hasła i nikomu nie podawać swoich danych. Należy też zachować czujność w konwersacjach z nieznanymi osobami i nie klikać w żadne podejrzane linki.

Podsumowując wpis, na ten moment logowanie do Facebooka przez Google w Polsce jest najprawdopodobniej niemożliwe. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas funkcja ta zostanie wprowadzona również w naszym kraju. Postaram się więc monitorować sytuację i gdy coś się w zmieni, zaktualizuję wpis. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz