Na Facebooku dostępna jest przydatna opcja umożliwiająca użytkownikom sprawdzenie adresów IP, z których logowano się na ich konta. Dlaczego informacja ta jest tak ważna i co można dzięki niej uzyskać? Jak sprawdzić historię logowań na Facebooku? Przeczytaj pomocny wpis i instrukcję krok po kroku.

Dlaczego warto od czasu do czasu sprawdzić logowania IP na Facebooku?

Baner z ebookiemRegularne sprawdzanie adresów IP, z których następowało logowanie do Facebooka, przynosi wymierną korzyść. Przede wszystkim, właściciel konta może się dowiedzieć, czy jest jego jedynym użytkownikiem. Niestety, ataki w serwisie społecznościowym Marka Zuckerberga są dość częste, dlatego też dla własnego bezpieczeństwa warto kontrolować, co dzieje się z naszym kontem. Jeżeli dostałby się do niego ktoś niepowołany, mogłoby to przysporzyć nam sporo kłopotów.

Cyberprzestępcy często włamują się na konta na Facebooku zwykłych ludzi, po to, by wyłudzać od nich wrażliwe dane oraz pieniądze. Ponadto nagminnie stosują oszustwa phishingowe i przesyłają linki z wirusami.

Jak sprawdzić logowania IP na Facebooku?

Zdając sobie sprawę z zagrożeń wynikających z możliwości przejęcia konta przez oszustów, warto systematycznie sprawdzać, z jakich urządzeń oraz adresów IP następowały logowania do konta na Facebooku. Poniżej zamieściłam dwie instrukcje, jak to zrobić. Jedna skierowana jest do użytkowników komputerów, druga – smartfonów.

Sprawdzanie logowań IP na Facebooku z poziomu komputera

 1. Grafika 1. Facebook historia logowania IP - instrukcjaZaloguj się do Facebooka z poziomu przeglądarki na komputerze,
 2. kliknij swoje zdjęcie profilowe znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu,
 3. otwórz sekcję „Ustawienia i prywatność”, a następnie „Dziennik aktywności”,
 4. odszukaj i wybierz opcję „Aktywne sesje”. W sekcji tej zobaczysz swoją historię logowań. Dowiesz się, z jakich urządzeń i adresów IP następowały logowania do Twojego konta na Facebooku.

Sprawdzanie logowań IP na Facebooku z poziomu telefonu

 1. Grafika 2. Facebook logowanie ip - historiaOtwórz aplikację Facebooka na telefonie,
 2. kliknij ikonę Menu (trzech poziomych kresek) znajdującą się w prawym górnym rogu,
 3. odszukaj i wybierz opcję „Ustawienia i prywatność”, a następnie kliknij „Ustawienia”,
 4. przewiń w dół i odszukaj zakładkę „Dziennik aktywności” znajdującą się w sekcji Twoje informacje,
 5. odszukaj i wybierz opcję „Zarejestrowane działania i inna aktywność”,
  z rozwijanej listy wybierz opcję „Aktywne sesje”. W sekcji tej zobaczysz m.in. urządzenia i IP, z których następowały logowania na Twoje konto.

Jak sprawdzić lokalizację adresu IP, z którego logowano się do Facebooka?

W przypadku zauważenia podejrzanej aktywności na Facebooku np. logowania z nieznanego urządzenia lub przeglądarki polecam sprawdzić lokalizację danego adresu IP.

Oczywiście nie musimy pamiętać wszystkich urządzeń i przeglądarek, z których logowaliśmy się do Facebooka. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej sprawdzić dane IP. Jeśli okaże się, że logowanie nastąpiło z miasta bądź kraju, w którym nie przebywaliśmy, będzie to jasny znak, że na konto mógł dostać się ktoś niepowołany.

Aby sprawdzić lokalizację adresu IP, z którego logowano się do Facebooka, należy:

 1. Skopiować dany adres IP z sekcji „Aktywne sesje” na Facebooku,
 2. przejść na stronę narzędzia do określania geolokalizacji IP, np. na tej stronie
 3. wkleić skopiowane IP w dedykowane pole i kliknąć przycisk „Sprawdź”,
 4. z otrzymanych wyników odczytać miasto i region.

Warto mieć na uwadze, że narzędzia tego typu nie są w 100% dokładne. Jeśli np. logowanie nastąpiło z obrzeża jakiegoś miasta, w wynikach może wyświetlić się sąsiednia miejscowość. Ponadto, jeśli logowanie nastąpiło z urządzenia z uruchomioną usługą VPN, lokalizacja adresu IP będzie przekłamana.

Co robić, gdy ktoś niepowołany korzystał z naszego konta na Facebooku?

Jak wspomniałam wcześniej, konto na Facebooku w rękach przestępcy to niebezpieczne narzędzie. Jeśli wykryjemy na Facebooku jakąś podejrzaną aktywność i np. zauważymy, że lokalizacja adresu IP, z którego się logowano, jest nam nieznana, warto zabezpieczyć konto.

W tym celu należy sprawdzić, czy powiązany adres e-mail z kontem nie został zmieniony. Jeśli tak się nie stało, kolejnym krokiem będzie zresetowanie dotychczasowego hasła i wymyślenie nowego. Ważne, by było ono trudne – miało odpowiednią długość, zawierało znak specjalny, liczbę i wielką literę.

W celu ochrony konta na przyszłość polecam włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To spowoduje, że gdy ktoś niepowołany będzie próbował zalogować się na nasze konto, otrzymamy powiadomienie i będziemy mogli zapobiec włamaniu.

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, należy przejść do „Ustawień bezpieczeństwa i logowania”, a następnie dostosować funkcję w sekcji „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego”.

Podsumowując wpis, sprawdzenie adresów IP, z których następowały logowania na Facebooka, jest banalnie proste. Warto co jakiś czas monitorować, czy ktoś niepowołany nie używał naszego konta i w razie konieczności je zabezpieczyć.
O bezpieczeństwie korzystania z sieci społecznościowych warto pamiętać zawsze i zawczasu zastosować dostępne środki zapobiegawcze.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz