Chciałbyś, żeby inni użytkownicy mogli udostępnić Twój post na Facebooku, ale z jakichś przyczyn jest to niemożliwe? W dzisiejszym poradniku pokażę Ci, co zrobić krok po kroku, by inne osoby mogły udostępnić Twój post na swoich profilach :). Rozwiązanie problemu sprowadza się zwykle do zmiany pewnych ustawień. 🙂

Dlaczego nie można udostępnić mojego posta na FB? Przyczyny

Brak możliwości udostępniania Twojego posta na Facebooku przez innych użytkowników może mieć trzy przyczyny – znajdziesz je poniżej. Pierwsza z nich jest najbardziej prawdopodobna, jednak wszystkie trzy czynniki mogą być powodem.

1. Ustawienia grupy odbiorców

Każdy użytkownik Facebooka może indywidualnie dostosować ustawienia prywatności do swoich potrzeb i preferencji. Dotyczy to również odbiorców, którzy mogą widzieć i udostępniać nasze posty. W ustawieniach grupy odbiorców możemy zadecydować, czy posty mają być widoczne (a tym samym możliwe do udostępnienia) dla wszystkich, jedynie dla znajomych, czy tylko dla nas.

Jeśli inni, np. osoby spoza Twojego grona znajomych, bądź wybrani znajomi nie mogą udostępnić Twojego posta, oznacza to, że ograniczyłeś im tę możliwość w ustawieniach grupy odbiorców.

Instrukcję jak to zmienić, znajdziesz w dalszej części artykułu.

2. Awarie i usterki serwisu

Czasami zdarza się, że Facebook ulega tymczasowym awariom i usterkom, i funkcje, które zawsze działały w serwisie, nagle przestają być dostępne. Awarie i usterki nierzadko związane są z wprowadzaniem różnych zmian w platformie. Aby sprawdzić, czy Facebook aktualnie boryka się z jakimiś usterkami, warto odwiedzić stronę Downdetector.

3. Nieaktualna wersja aplikacji

Kolejną przyczyną, dlaczego inni nie mogą udostępnić Twojego posta na FB, może być nieaktualna wersja aplikacji mobilnej. Niestety, użytkownicy smartfonów bardzo często zapominają o konieczności robienia regularnych aktualizacji.

Dlatego też warto sprawdzić, czy nie pojawiła się nowsza wersja aplikacji Facebook i jeśli tak, niezwłocznie rozpocząć proces aktualizacji. Instrukcję jak to zrobić również znajdziesz w dalszej części wpisu.

Jeżeli przyczyną problemu jest nieaktualna wersja aplikacji, opcja udostępniania posta powinna być możliwa chociaż z poziomu przeglądarki. Jeśli nie jest, problemem najprawdopodobniej są nieodpowiednio dostosowane ustawienia grupy odbiorców.

Co robić, gdy nie można udostępnić mojego posta na FB? Rozwiązania

Przechodzę do rozwiązań, czyli instrukcji co dokładnie należy zrobić, gdy inni nie mogą udostępnić naszego posta na FB. Rozwiązanie problemu będzie oczywiście zależało od jego przyczyny.

1. Zmień ustawienia grupy odbiorców

Jak wspomniałam, najczęstszą przyczyną braku możliwości udostępniania postów są nieodpowiednio dostosowane ustawienia grupy odbiorców. Aby je zmienić i umożliwić wszystkim lub niektórym użytkownikom udostępnienie naszego posta, należy wykonać kroki z poniższych instrukcji.

Instrukcja dla osób korzystających z przeglądarki w komputerze:

 1. Zaloguj się do Facebooka przez przeglądarkę komputera,
 2. przejdź do swojego profilu, a następnie do posta, dla którego chcesz umożliwić udostępnianie,
 3. kliknij ikonę trzech kropek, znajdującą się w prawym górnym rogu posta i otwórz zakładkę „Edytuj grupę odbiorców”,1. Co robić, gdy nie można udostępnić mojego posta na fb
 4. w tej sekcji możesz umożliwić wszystkim osobom na Facebooku, wyłącznie znajomym, bądź wybranym znajomym zobaczenie i udostępnienie Twojego posta. Według własnych preferencji wybierz opcję „Publiczne” lub „Znajomi”, bądź uwzględnij jedynie niektórych znajomych,2. Co robić, gdy nie można udostępnić mojego posta na fb
 5. po dokonaniu wyboru kliknij „Zapisz”.

Instrukcja dla osób korzystających z aplikacji w telefonie:

 1. Zaloguj się do Facebooka przez aplikację na telefonie,
 2. przejdź do swojego profilu, a następnie do posta, dla którego chcesz umożliwić udostępnianie,
 3. kliknij ikonę trzech kropek, znajdującą się w prawym górnym rogu posta i otwórz zakładkę „Edytuj ustawienia prywatności”,3. Co robić, gdy nie można udostępnić mojego posta na fb
 4. w tej sekcji możesz umożliwić wszystkim osobom na Facebooku, wyłącznie znajomym, bądź wybranym znajomym zobaczenie i udostępnienie Twojego posta. Według własnych preferencji wybierz opcję „Publiczne” („Public”) lub „Znajomi” („Friends”), bądź wybierz opcję „Zobacz więcej” i uwzględnij jedynie wybranych znajomych,4. Co robić, gdy nie można udostępnić mojego posta na fb
 5. po dokonaniu wyboru wróć do profilu.

2. Przeczekaj awarię Facebooka

W przypadku, gdy przyczyną problemu jest awaria lub błąd Facebooka, jedyną opcją jest przeczekanie usterek. Trudno więc nazywać to jakimś konkretnym rozwiązaniem, jednak wolę o tym wspomnieć, ponieważ użytkownicy często niepotrzebnie tracą nerwy i czas, podejmując nieskuteczne działania.

Problem musi zostać rozwiązany przez administratorów serwisu. Warto zdawać sobie sprawę, że naprawa usterki może potrwać nawet kilka dni, a w skrajnych przypadkach, tygodni.

Aby wiedzieć, jak wygląda sytuacja, polecam co jakiś czas odwiedzać witrynę Downdetector i czytać sekcję komentarzy. Tam można uzyskać informację, czy inni użytkownicy również mają ten sam problem.

3. Zaktualizuj aplikację Facebook

Aby Facebook działał prawidłowo, należy regularnie aktualizować aplikację mobilną. W telefonach z systemem Android wszelkie aktualizacje najprościej robić z poziomu sklepu Google Play. Poniżej zamieściłam instrukcje dla Androida, ponieważ sama jestem posiadaczką smartfona marki Samsung.

 1. Otwórz aplikację Sklep Play,
 2. wpisz w wyszukiwarkę Facebook,
 3. jeśli korzystasz z nieaktualnej wersji aplikacji, po prawej stronie zobaczysz button „Aktualizuj”. Wybierz go, a aplikacja zostanie zaktualizowana do najnowszej wersji.

Informacje o aktualizowaniu aplikacji w iPhone’ach znajdziesz tutaj.

Sprawdź, czy aktualizacja aplikacji Facebook pomogła rozwiązać problem udostępnianiem posta.

Podsumowując, najczęstszym powodem, dlaczego nie można udostępniać naszego posta na FB, jest nieodpowiednie dostosowanie ustawień grupy odbiorców. Niekiedy przyczyną jest również awaria Facebooka lub korzystanie z nieaktualnej wersji z aplikacji. Problem braku możliwości udostępniania postów zazwyczaj łatwo daje się rozwiązać, za pomocą sposobów, które opisałam powyżej. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz