Niektórzy użytkownicy Instagrama borykają się z dziwnym zjawiskiem – zauważają oni, że Instagram sam dodaje obserwowanych na ich koncie. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam, jakie są przyczyny samoistnego pojawiania się przypadkowych kont na liście obserwowanych, co robić w takich sytuacjach i jak zapobiegać im w przyszłości. Jeśli borykasz się z tym problemem na swoim koncie, przeczytaj wpis. 🙂

Dlaczego Instagram sam dodaje obserwowanych? Możliwe przyczyny

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, dlaczego Instagram może sam dodawać obserwowanych na Twoim koncie. Poniżej wymieniam najczęstsze powody tego zjawiska:

1. Dostęp niepożądanej osoby do konta

Jednym z najczęstszych powodów dodawania obserwowanych na Instagramie bez naszego udziału jest nieautoryzowany dostęp konta osoby trzeciej.. Jeśli ktoś zdobył dostęp do naszego hasła poprzez phishing lub po prostu wykorzystał to, że mieliśmy zbyt słabe hasło, może samodzielnie dodawać lub usuwać obserwowanych.

2. Używanie aplikacji zewnętrznych

Czasami użytkownicy instalują aplikacje zewnętrzne, które mają dostęp do ich konta na Instagramie (wymagają logowania loginem i hasłem z IG). Niestety, niektóre z tych aplikacji mogą być niezaufane lub naruszać zasady Instagrama. Używanie takich aplikacji może skutkować automatycznym dodawaniem lub usuwaniem obserwowanych.

3. Korzystanie z usług firm sprzedających followersów

Kolejnym niebezpiecznym działaniem, które nierzadko podejmowane jest przez użytkowników, jest korzystanie z usług firm sprzedających followersów. Udostępniając dostęp do konta podejrzanym i niezaufanym firmom narażamy się na utratę konta. Ponadto możemy zaobserwować na nim różne dziwne działania, takie jak właśnie dodawanie obserwowanych bez naszej ingerencji.

4. Błędy serwisu

Jak każda platforma internetowa, Instagram jest podatny na błędy techniczne. Mogą one czasami powodować różne dziwne zjawiska, na przykład to, że lista obserwowanych się zmieni bez naszej wiedzy i ingerencji. Takie zjawiska są bardzo rzadkie, ale mogą zdarzyć się w trakcie aktualizacji lub wprowadzania nowych funkcji. Aktualne błędy Instagrama można monitorować na stronie Downdetector.

Co robić, gdy Instagram sam dodaje obserwowanych? Wskazówki

Jeśli zauważymy, że Instagram sam dodaje obserwowanych, możemy podjąć kilka kroków w celu rozwiązania problemu. Oto wskazówki:

1. Sprawdź swoje interakcje

Rozpocznij od przejrzenia swoich ostatnich interakcji na Instagramie. Być może przypadkowo kliknąłeś przycisk „Obserwuj” na profilu niechcianego użytkownika, co spowodowało dodanie go do listy obserwowanych. Upewnij się po prostu, że nie była to twoja własna aktywność. 🙂

2. Odłącz aplikacje firm trzecich

Jeśli używasz jakichkolwiek aplikacji lub narzędzi zewnętrznych, które mają dostęp do Twojego konta na Instagramie, niezwłocznie odłącz je. Bardzo często to właśnie te aplikacje mogą powodować, że Instagram jakoby sam dodawał obserwujących. Aby to zrobić, wykonaj kroki z poniższej instrukcji:

  1. zaloguj się do Instagrama,
  2. kliknij swój profil w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie kliknij trzy poziome
  3. kreski w prawym górnym rogu, aby otworzyć menu,
  4. kliknij „Ustawienia prywatność”,Instagram sam dodaje obserwowanych - odłącz aplikacje 1.
  5. zjedź na dół i wybierz „Uprawnienia dotyczące witryny internetowej”,Instagram sam dodaje obserwowanych - odłącz aplikacje 2.
  6. otwórz: „Aplikacje i witryny”,Instagram sam dodaje obserwowanych - odłącz aplikacje 3.
  7. w sekcji „Aktywne” odłącz podejrzane aplikacje.Instagram sam dodaje obserwowanych - odłącz aplikacje 4.

3. Zmiana hasła

Jeśli masz podejrzenie, że ktoś mógł uzyskać nieautoryzowany dostęp do twojego konta, natychmiast zmień hasło na coś mocniejszego i unikatowego. To zwiększy bezpieczeństwo twojego konta i uniemożliwi innym dodawanie lub usuwanie obserwowanych bez twojej wiedzy. Najlepiej też ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Tego jak zmienić hasło dowiesz się ze strony Facebooka.

4. Zgłoś problem Instagramowi

Jeśli problem nadal się powtarza i nie możesz zidentyfikować przyczyny samoistnego dodawania obserwowanych, zgłoś problem zespołowi wsparcia Instagramu. Wyjaśnij swoją sytuację i poproś o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Jak zapobiegać samoistnemu dodawaniu obserwowanych na Instagramie?

Oto kilka wskazówek, które pomogą zapobiec problemowi samoistnego dodawania obserwowanych:

1. Regularnie sprawdzaj swoje konto

Bądź świadomy swojego konta i regularnie sprawdzaj listę obserwowanych, aby wyłapać ewentualne zmiany, których nie sam nie dokonywałeś.

2. Nie udostępniaj danych logowania

Nie podawaj swojego hasła do konta Instagram osobom trzecim, nawet jeśli wydają się być wiarygodne. Chronienie swojego hasła to podstawowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa konta.

3. Używaj silnych haseł

Stosuj unikatowe i silne hasła do swojego konta Instagram, które składają się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł. Ustaw też uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

4. Uważaj na phishing

Bądź ostrożny wobec podejrzanych wiadomości e-mail lub stron internetowych, które mogą próbować wyłudzić Twoje dane logowania do Instagrama poprzez phishing.

​​Podsumowanie

To, dlaczego Instagram sam dodaje obserwowanych (a przynajmniej, dlaczego może nam się tak wydawać) może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej jest to wynik udzielenia dostępu zewnętrznej aplikacji lub też przejęcia konta przez osobę trzecią lub firmę. W bardzo rzadkich przypadkach przyczyną są awarie serwisu.

Jeśli zauważasz ten problem na swoim koncie, natychmiast odłącz podejrzane aplikacje i ustaw nowe hasło.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz