Wielu użytkowników Instagrama zastanawia się, czy korzystanie z platformy nie wiąże się z jakimiś poważniejszymi zagrożeniami. Dzisiejszy wpis będzie więc pewnego rodzaju analizą tego, czy Instagram jest bezpieczny. Znajdziesz też w nim przydatne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo w serwisie.

Czym w ogóle jest Instagram?

Baner z ebookiemNim dołączymy do jakiejkolwiek platformy czy serwisu, warto najpierw się na ich temat nieco dowiedzieć. Na początek, zamieszczę więc kilka słów o samym Instagramie.

Instagram to najpopularniejszy serwis społecznościowy umożliwiający udostępnianie zdjęć i filmów. Jest on połączony z aplikacją mobilną o tej samej nazwie. Korzystanie z platformy opiera się na publikowaniu multimediów, które można edytować przy pomocy filtrów i rozszerzeń, a także porządkować według hashtagów i tematów.

Siłą serwisu jest jednak jego społeczność. Nie opiera się on bowiem jedynie na publikowaniu zdjęć czy video, ale przede wszystkim na wzajemnych interakcjach i komunikacji użytkowników.

Szacuje się, że obecnie z Instagrama korzysta przynajmniej 1,5 miliarda użytkowników.

Kto jest właścicielem Instagrama? Kto go założył?

Aktualnie właścicielem platformy jest spółka Meta Platforms, której założycielem i głównym udziałowcem jest Mark Zuckerberg. Spółka Zuckerberga przejęła Instagrama w kwietniu 2012 roku. Meta Platforms jest w posiadaniu również innych kluczowych platform i usług, takich jak chociażby Facebook, Messenger czy WhatsApp.

Instagram jest bezpośrednio skorelowany z Facebookiem. Na przykład, żeby reklamować się na Instagramie, trzeba posiadać konto na Facebooku.

Mark Zuckerberg nie jest założycielem Instagrama. Mnóstwo osób przypisuje mu stworzenie platformy, ponieważ jest pomysłodawcą Facebooka (choć w tej kwestii panuje wiele kontrowersji). W rzeczywistości za powstanie Instagrama odpowiadają dwie inne osoby – Kevin Systrom (początkowo związany z firmą Google) i Mike Krieger.

Debiut Instagrama nastąpił 6 października 2010. Nazwa Instagram wzięła się z połączenia słów “instant camera” oraz “telegram”.
Co ciekawe, początkowo aplikacja działała wyłącznie na urządzeniach Apple.

Jakie są intencje właścicieli Instagrama?

Celem właścicieli firmy Meta, podobnie jaki praktycznie wszystkich przedsiębiorców, jest zarabianie na swoich produktach i usługach.

W jaki sposób zarabia Instagram, skoro założenie konta w serwisie jest bezpłatne? Odpowiedź jest prosta: Instagram czerpie zyski od reklamodawców.

Jak wspomniałam wcześniej, Instagram i Facebook udostępniają rozbudowany ekosystem reklamowy. Obie platformy należą do głównych kanałów promocyjnych dla wielu firm działających w Internecie, zaraz obok reklam w Google.

Warto wspomnieć o tym, że istnieją różne kontrowersje i teorie na temat rzeczywistych intencji właścicieli Instagrama i Facebooka. Mnóstwo osób jest zdania, że celem działania tych platform jest szpiegowanie ludzi i pozyskiwanie na ich temat informacji po to, by zyskać nad nimi kontrolę.

Ja zgadzam się wyłącznie z pierwszą częścią tej hipotezy – bez wątpienia media społecznościowe śledzą i zbierają informacje na temat swoich użytkowników i nie jest to żadną tajemnicą. Celem tych działań nie jest jednak szpiegowanie i kontrolowanie przeciętnego Kowalskiego, ale jak najlepsze dopasowywanie do niego treści reklamowych.
Im lepiej działa targetowanie, tym reklamy stają się skuteczniejsze i firmy chętniej inwestują swoje środki w promocję. To rzecz jasna przekłada się na większą monetyzację serwisów.

Czy Instagram jest bezpieczny?

Opisałam, jak działa serwis i kto nim zarządza. Przechodzę więc do tytułowego pytania, czyli do tego czy Instagram jest bezpieczny. Jak widać, wszystko jest klarowne, spółka działa legalnie, a Instagram to jedna z najbardziej popularnych aplikacji na świecie.

Można więc powiedzieć, że platforma Instagram sama w sobie jest bezpieczna. Inną kwestią jest to, jak z niej korzystamy i jakie znajomości nawiązujemy.

Pytanie, czy Instagram jest bezpieczny można trochę porównać do pytania, czy internet jest bezpieczny. Zarówno internet, jak i Instagram z reguły są bezpieczne, dopóki korzystamy z nich odpowiedzialnie i zachowujemy niezbędne środki ostrożności. Czasami jednak dochodzi do pewnych ryzykownych sytuacji, które nie muszą wynikać z naszej winy. Należą do nich np. ataki hakerskie i kradzieże danych.

Właściciele topowych platform i aplikacji, w tym Instagrama, troszczą się o jak najlepsze środki zapobiegawcze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że od czasu do czasu, nawet najlepsze zabezpieczenia mogą zawieść.

6 zagrożeń na Instagramie:

Możliwe zagrożenia, wynikające z korzystania z Instagrama, zamieściłam poniżej:

1. Ataki hakerskie, wycieki i kradzieże danych

O tym zagrożeniu wspomniałam przed chwilą. Instagram jest łakomym celem dla wszelkiej maści złodziei i hakerów, ponieważ stanowi kopalnię danych. Na szczęście właściciele Instagrama dbają o to, by zapewnić swoim użytkownikom jak największe bezpieczeństwo.

Trzeba jednak liczyć się z ewentualnym ryzykiem, podobnie jak np. korzystając z aplikacji bankowych. Zagrożenie jest niewielkie, ale jednak istnieje.

2. Niebezpieczne kontakty

Niebezpieczne kontakty to dużo częstsze i poważniejsze zagrożenie, jakie może nas spotkać na Instagramie. Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób korzystamy z aplikacji. Jeśli nawiązujemy znajomości z nieznajomymi i wymieniamy z nimi wiadomości, niebezpieczeństwo diametralnie wzrasta. Na Instagramie jest mnóstwo oszustów podających się za osoby, którymi nie są. Wyłudzają oni pieniądze, wysyłają linki phishingowe, wirusy lub stosują różne metody manipulacji.

3. Pogorszenie zdrowia psychicznego i złe samopoczucie

Od lat wiele mówi się o negatywnym wpływie social mediów na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Na temat ten powstało mnóstwo badań, np.: link.
Problem ten dotyczy przede wszystkim nastolatków. Niestety – social media skłaniają do porównywania się z innymi. Ludzie porównują swoje zdjęcia, liczbę lajków pod zdjęciami czy ogólne zainteresowanie swoją osobą i profilem. Serwis pełen jest idealnych, poprzerabianych zdjęć, przez co własna rzeczywistość może wydawać się szara i nijaka.

Choć właściciele Instagrama dostrzegają ten problem i starają się zadbać o zdrowie psychiczne użytkowników, np. poprzez wprowadzenie opcji ukrywania liczby lajków czy edukację, to niestety – od porównań ciężko się odciąć.

4. Hejt

Na Instagramie, jak w każdym miejscu w internecie gromadzącym przypadkowych ludzi, częstym zjawiskiem jest hejt. Problem ten dotyczy przede wszystkim tzw. osób publicznych, czyli gwiazd, celebrytów, polityków i topowych influencerów. Często jednak ze zjawiskiem tym borykają się nawet mali twórcy i mikroinfluencerzy.

5. Cyberprzemoc

Kolejną kwestią, która dotyczy użytkowników Instagrama, a szczególnie dzieci w wieku szkolnym i nastolatków, jest cyberprzemoc. Przemoc w szkołach była praktycznie zawsze, teraz dodatkowo przeniosła się ona do internetu. Młodzi ludzie bywają zastraszani i szantażowani, a prześladowcy często działają anonimowo.

6. Włamania do domów i kradzieże

Wielu osobom wydaje się to nieprawdopodobne, że Instagram mógłby przyczyniać się do włamań do domów i kradzieży. Okazuje się jednak, że to możliwe, a nawet częste. Większość osób publikuje w social mediach zdjęcia z wakacji. Informują oni, gdzie aktualnie się znajdują i że są w podróży. Jest to idealna wiadomość dla złodziei i przestępców z ich otoczenia. Informację, że gospodarzy nie ma w domu, traktują jako zaproszenie.

Jak dbać o to, by Instagram był bezpieczny?

Powyżej opisałam możliwe zagrożenia wynikające z korzystania z Instagrama. Czas odpowiedzieć na pytanie, jak się przed nimi ustrzec. Poniżej znajdziesz garść praktycznych zasad:

  1. używaj silnego hasła i uwierzytelniania dwuskładnikowego,
  2. nie podawaj nikomu swoich danych logowania,
  3. nie loguj się do Instagrama z publicznych lub cudzych urządzeń,
  4. unikaj korzystania z otwartych sieci Wi-fi,
  5. nie nawiązuj żadnych znajomości i nie rozmawiaj z obcymi przez Instagram. Nie odpowiadaj na wiadomości, nie podawaj swoich danych i nie klikaj w żadne linki. Nie wierz w “cudowne” oferty biznesowe i obietnice od obcych ludzi,
  6. ustaw swoje konto jako prywatne,
  7. nie chwal się zdjęciami z wakacji, a jeśli już musisz – rób to po powrocie do domu,
  8. nie udostępniaj zbyt wielu informacji o sobie – im mniej wiedzą o Tobie inni, tym lepiej
  9. jeśli doświadczasz hejtu i nękania, skorzystaj z opcji “Limity”,
  10. ukryj lajki pod zdjęciami. Dzięki temu nie będziesz ich widzieć u innych,
  11. nie obserwuj profili, których śledzenie negatywnie wpływa na Twój nastrój,
  12. nie porównuj swoich zdjęć ani siebie do innych. Wiedz, że większość zdjęć i filmików na Instagramie jest edytowanych i retuszowanych,
  13. zdaj sobie sprawę z tego, że rzeczywistość, którą widzisz na Instagramie jest wykreowana. Nikt przecież nie chwali się swoimi problemami,
  14. ogranicz czas, jaki spędzasz w social mediach do minimum,
  15. znajdź hobby lub pasję i zacznij coś tworzyć, by spędzać wolny czas kreatywnie.

Podsumowując wpis, pytanie, czy Instagram jest bezpieczny, jest kłopotliwe. Sama aplikacja i serwis są sprawdzone, jednak nasze bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od tego, jak korzystamy z platformy. Warto pamiętać, że Instagram tworzą ludzie – w serwisie są ich miliony. Uważajmy na to, co udostępniamy innym i z kim się kontaktujemy.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz