TikToka pokochały miliony użytkowników na całym świecie. Aplikacja ta cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodych osób. W związku z licznymi zarzutami i obawami o szpiegostwo oraz zakazem korzystania z aplikacji w niektórych krajach często słyszy się o planach usunięcia TikToka również w Polsce. W jakich krajach i w jakim stopniu TikTok jest zakazany i czy powinniśmy spodziewać się usunięcia TikToka także u nas? Przeczytaj wpis. 🙂

W jakich krajach i w jakim stopniu TikTok został usunięty?

Obecnie, a dokładnie od maja 2023 TikTok został całkowicie zakazany (dla wszystkich obywateli) w stanie Montana w USA. Prawo to wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r. (o ile nie zostanie opóźnione lub odwołane z powodu ewentualnych batalii sądowych, jak to miało miejsce w innych stanach). Ponadto w ponad 34 (z 50) stanach USA TikTok został usunięty z urządzeń pracowników instytucji państwowych, a także ich kontrahentów (źródło – Wikipedia)

TikTok został także usunięty w wielu krajach Azji, takich jak między innymi Armenia, Azerbejdżan, Bangladesz, Indie czy Iran. W Kanadzie, krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Australii panuje zakaz korzystania z TikToka na oficjalnych urządzeniach (używanych przez pracowników rządowych i administracyjnych).

Dlaczego wiele krajów zdecydowało się usunąć lub częściowo zablokować TikToka?

TikTok, podobnie jak inne media społecznościowe (np. Facebook, Instagram) wspierane zaawansowanymi algorytmami służącymi do monitorowania zachowań użytkowników i zbierania o nich informacji, jest zdaniem władz wielu krajów niebezpiecznym narzędziem w rękach Chin.

TikTok należy do chińskiej firmy ByteDance, a jak wiadomo, w państwie tym panuje pełna inwigilacja przedsiębiorstw oraz osób prywatnych. W związku z tym istnieją obawy, że TikTok może być kontrolowany przez chiński rząd. Z tego powodu władze wielu krajów zdecydowały się usunąć lub częściowo zablokować TikToka, zwłaszcza na urządzeniach pracowników państwowych. Chodzi o to, by tajne i poufne informacje nie wyciekały do państwa chińskiego.

Warto wiedzieć, że w Chinach również panuje zakaz korzystania z zagranicznych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, czy Twitter, a nawet z wyszukiwarki Google czy YouTube’a.

Czy TikTok szpiegował użytkowników?

Forbes ujawnił, że kilku pracowników TikToka szpiegowało zagranicznych dziennikarzy za pomocą geolokalizacji. W grudniu 2022 TikTok potwierdził ten fakt i przyznał do błędu, jednak zapewnił, że odpowiedzialni za to pracownicy zostali zwolnieni. Firma zaświadczyła też, że uruchomiła dodatkowe kroki w celu ochrony użytkowników.

Odpowiedź firmy na usuwanie TikToka

Właściciele TikToka, podobnie jak posiadacze każdego biznesu chcą, by przynosił im on jak największe zyski. Usunięcie TikToka z zagranicznych rynków wiąże się oczywiście dla chińskiego przedsiębiorstwa z ogromnymi stratami finansowymi. Z tego powodu firma podjęła szereg działań w celu zapewnienia ochrony danych użytkowników, by nie budziły one obaw i zastrzeżeń.

Na przykład w Europie w 2021 r. przedstawiona została transparentna strategia zarządzania danymi, opierająca się na zasadach lokalnego przechowywania danych oraz minimalizowania przekazywania ich poza region. Ponadto w 2022 r. wdrożono projekt Clover, który wprowadził kolejne środki wzmacniające zabezpieczenia i miał na celu stworzenie bezpiecznej enklawy dla tego regionu.

TikTok utworzył centra danych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, po to, by tam przechowywać dane użytkowników spoza Chin. Miało to na celu zablokowanie dostępu komunistycznego rządu Chin do danych użytkowników z zachodu i zwiększenie zaufania do platformy.

Mimo zapewnień chińskiego dostawcy, jak widać, serwis nadal budzi wątpliwości, ponieważ kolejne kraje wprowadzają ograniczenia.

Czy i kiedy TikTok usuną TikToka?

Niewykluczone, że TikTok zostanie usunięty z Polski, Europy oraz innych krajów, ponieważ obawy związane z bezpieczeństwem danych nie ustają (a wręcz przeciwnie). Jak wspomniałam wcześniej, pracownicy i kontrahenci instytucji państwowych w wielu krajach mają całkowity zakaz korzystania z TikToka, a na przykład w stanie Montana w USA TikTok został zakazany dla wszystkich obywateli.

Kiedy usuną TikToka?Nie wiadomo dokładnie, kiedy usuną TikToka, ponieważ wszystko będzie zależało od przebiegu batalii sądowych, które właściciele firmy regularnie toczą z poszczególnymi państwami i stanami w USA. Firma regularnie zaskarża wszelkie próby ograniczenia TikToka.

Mimo zapewnień właścicieli przedsiębiorstwa o wdrożonych zabezpieczeniach, przedstawiciele państw nie zapominają, że chińska firma może podlegać kontroli komunistycznego rządu Chin.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz