Jesteś copywriterem i szukasz zleceń? A może dopiero planujesz nim zostać i rozglądasz się za pierwszym zleceniodawcą? Niezależnie od tego czy jesteś początkujący w branży czy masz doświadczenie, przygotowałam dla Ciebie listę miejsc, w których znajdziesz oferty.

Copywriting zlecenia dlaczego trudno je zdobyć?

Copywriting często kojarzy się z mało angażującym zajęciem i łatwym sposobem na zarobek. Dla wielu osób kusząca jest możliwość pracy z domu czy po godzinach. Nic więc dziwnego, że zawód ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem i że coraz więcej ludzi szuka zleceń polegających na pisaniu tekstów na zamówienie.

Osobom początkującym w branży nie jest łatwo zdobyć pierwsze zlecenie. Nie mają oni doświadczenia ani nikogo, kto mógłby ich polecić.

Na szczęście jest sporo miejsc, w których można znaleźć bogatą ofertę zleceń zarówno dla początkujących copywriterów, jak i freelancerów z doświadczeniem.

Copywriting zlecenia gdzie ich szukać?

Szukając zleceń na copywriting warto rozejrzeć się w różnych miejscach zarówno tych oczywistych, jak i mniej oczywistych. Na przykład oprócz platform copywriterskich, portali ogłoszeniowych czy grup dla freelancerów warto odwiedzić miejsca, w których gromadzą się potencjalni klienci a więc właściciele firm i sklepów internetowych.

Copywriterowi często łatwiej jest znaleźć zlecenie w miejscu pozornie niezwiązanym z jego działalnością, aniżeli na portalu czy grupie przeznaczonej typowo dla freelancerów. Powodem jest oczywiście niższa konkurencja. W miejscach, w których nie ogłaszają się inni copywriterzy łatwiej jest zostać zauważonym i wynegocjować lepszą stawkę.

Niestety sporym minusem platform, portali i grup dla copywriterów jest to, że oferowane stawki za 1000 zzs są niskie. Uważam jednak, że dla początkującego copywritera są to świetne miejsca na zdobycie pierwszych zleceń i doświadczenia w zawodzie.

Copywriting zlecenia lista portali

Poniżej umieściłam nazwy platform, portali i grup, w których można znaleźć zlecenia dla copywriterów. Wymieniłam wśród nich nie tylko te przeznaczone typowo dla copy, ale również innych freelancerów, a także skupiające przedsiębiorców.

Platformy dla copywriterów i giełdy tekstów

Platformy copywriterskie i giełdy tekstów to portale pośredniczące pomiędzy copywriterami, a zleceniodawcami. Z platform tych korzystają przede wszystkim początkujący freelancerzy, ponieważ oferowane stawki są bardzo niskie. Platformy te mają jednak swoje plusy po pierwsze stanowią szansę na zdobycie pierwszego doświadczenia, a po drugie korzystając z nich nie trzeba martwić się o wystawianie faktur czy rozliczanie podatków. O to troszczą się już administratorzy tych portali.

Do najpopularniejszych tego typu stron należą:

GoodContent.pl portal skupiający ponad 20 000 copywriterów, na którym zleceniodawcy mogą oceniać ich umiejętności w skali 1-5. Stawki są bardzo niskie, ale i tak nie najgorsze w porównaniu do innych platform. Z reguły wynagrodzenie za 1000 zzs oscyluje w granicach 6 – 8 zł. Na stawki wynoszące minimum 9 zł za 1000 zzs mogą liczyć jedynie “najlepsi” copywriterzy, czyli tacy, którzy uzyskali ocenę powyżej 4,75 i nie mieli więcej niż 5% odrzuconych tekstów.

Pieniądze można wypłacać po zgromadzeniu minimum 100 zł. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej rozliczają się na podstawie umowy o dzieło, a na koniec roku otrzymują od GoodContent PIT-11.

TextBookers.com jedna z głównych konkurencji dla GoodContent. Stawki za treści są rażąco niskie. Ich wysokość zależy m.in. od rodzaju tekstów. Na przykład precle wyceniane są najniżej (ok. 3 zł za 1000 zzs), a teksty eksperckie najwyżej. Dobrze płatnych zleceń jest niestety niewiele. Podobnie jak na GoogContent.pl, na TextBookers.com zleceniodawcy również mają możliwość oceniania copywriterów. Pieniądze wypłacane są po zgromadzeniu 100 zł, a rozliczenie następuje w ramach umowy o dzieło.

TextBookers.com z pewnością nie Ci pozwoli utrzymać się z pisania, a przy dzisiejszych cenach prądu, nawet dorobić do wypłaty. Może być jednak szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia, nim zaczniesz wysyłać oferty do klientów.

GieldaTekstow.pl portal, na którym nie tylko można zdobyć zlecenie, ale przede wszystkim sprzedać wcześniej napisane teksty. Aby ktoś je kupił, muszą być one dobrej jakości i dostosowane pod SEO. Dużą zaletą portalu jest to, że copywriterzy mogą ustalać ceny swoich tekstów samodzielnie.

Portale dla freelancerów

Oprócz platform dla copywriterów istnieją także serwisy skupiające wszystkich freelancerów m.in. grafików, ilustratorów, fotografów, tłumaczy, twórców stron internetowych i wszelkiego rodzaju tekściarzy. Do najbardziej popularnych w Polsce należą:

Useme.com platforma umożliwiająca zdobycie ciekawych zleceń, a także wystawianie faktur przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. W porównaniu do platform copywriterskich i giełd tekstów stawki na Useme.com są przyzwoite. Minusem portalu jest z pewnością spora konkurencja odpowiadając na zlecenie rywalizujemy z wieloma innymi wykonawcami. Czynnikiem decydującym o tym czy dostaniemy zlecenie jest przede wszystkim cena. Zleceniodawcy jednak nie zawsze wybierają osoby, które wyceniły swoje usługi najtaniej. Z pewnością jednak sugerują się średnią stawką.

Dużą zaletą serwisu jest to, że copywriterzy aplikujący na to samo zlecenie nie widzą wzajemnie swoich stawek. Dzięki temu nikt nie kieruje się cudzym cennikiem.

Klientów, których pozyskaliśmy na Useme trzeba oczywiście rozliczyć za pomocą portalu. Serwis pobiera prowizję, której wysokość można sprawdzić tutaj.

Wiele osób korzysta z Useme wyłącznie po to, by wystawiać faktury. Nie szukają Klientów na portalu, a jedynie rozliczają tam swoich kontrahentów. Często zapłata prowizji opłaca się bardziej niż ponoszenie kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Oferia.pl kolejny portal, na którym freelancerzy mogą wyszukiwać zlecenia i składać oferty pod ogłoszeniami. W przeciwieństwie do Useme na Oferii widać odpowiedzi na zlecenia i stawki innych wykonawców. Stawki są więc zazwyczaj niższe niż na Useme, ponieważ freelancerzy licytują się między sobą. Z moich obserwacji wynika jednak, że z roku na rok jest coraz lepiej i średnie stawki za copywriting rosną. Coraz mniej copywriterów zaniża ceny swoich usług, a coraz więcej zleceniodawców ma świadomość, że za dobrą jakość trzeba zapłacić.

Portale z ogłoszeniami o pracę

Być może fakt, że wymieniam portale z ogłoszeniami o pracę jest dla Ciebie zaskakujący, ale naprawdę można zdobyć tam zlecenia na copywriting. Właściciele firm często szukają copywriterów na etat i trudno znaleźć im kogoś w mniejszych miastach. Wielu z nich nie zdaje sobie też sprawy z tego, że bardziej opłacałoby im się skorzystać z usług freelancera niż zatrudniać pracownika. Ponadto nie zdają sobie sprawy, że jest to praca którą bez problemu można wykonywać zdalnie.

Dlatego też polecam przeglądać ogłoszenia na Pracuj.pl, Praca.pl i OLX, bezpośrednio odzywać się do pracodawców i kierować do nich swoje oferty. W mailach i wiadomościach prywatnych można uświadomiać potecjalnych klientów, że korzystanie z usług freelancerów to dużo bardziej opłacalna opcja. Jeśli nie masz firmy, możesz zaproponować wystawianie faktur przez Useme.

Grupy na Facebooku

Grupy na Facebooku są kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć zlecenia na copywriting. Ofert możemy szukać zarówno na grupach copywriterskich i freelancerskich, jak i takich, które skupiają przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy potrzebują tekściarzy często nie zdają sobie sprawy o istnieniu grup dla copywriterów.

Na Fb jest kilka ciekawych grup skierowanych stricte do copywriterów poszukujących zleceń. W niektórych można się reklamować, a w innych jedynie odpowiadać na ogłoszenia zleceniodawców. Trzeba jednak mieć na uwadze, że konkurencja na grupach copywriterskich jest spora i że skupia bardzo doświadczonych pisarzy. Warto więc mieć przygotowane portfolio lub prowadzić bloga, by móc pokazywać klientom swoje teksty.

Do najpopularniejszych grup copywriterskich należą:

Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy

Copywriter oferty (MARKET)

Copywriting, seo copywriting – zlecenia dla copywritera

Seo Copywriting | Zlecę – Oferuję

Najpopularniejsze grupy dla freelancerów to:

Freelancerzy

Zlecenia dla freelancerów

Szukam Freelancera

Inne grupy, w których można znaleźć zlecenia

Give her a job

SEO/SEM Polska / Marketing internetowy / E-commerce / Copywriter / WordPress

MOJA FIRMA – Mój Biznes

Posiadam własną działalność gospodarczą / PRZEDSIĘBIORCY

Handlowcy, przedsiębiorcy, wsparcie dla biznesu

Copywriting zlecenia jak jeszcze można je zdobyć?

Oprócz korzystania z platform, grup i portali ogłoszeniowych, zleceń na copywriting można również szukać bardziej aktywnie. Na przykład warto pisać na skrzynki mailowe sklepów internetowych, jak i agencji marketingowych. Agencje często szukają copywriterów i co ważne dają szansę początkującym. Oczywiście stawki dla copywriterów w agencjach nie są zawrotne, jednak często lepsze niż na platformach dla freelancerów. Wśród agencji marketingowych, które często szukają copywriterów można wymienić takie jak:
Widoczni, Content Writer, Grupa Tense czy Conture.

Oprócz odzywania się do firm i agencji warto stawać na budowanie własnej marki. Jak wspominałam wcześniej, spore korzyści przynosi prowadzenie własnego bloga. Po pierwsze klienci mogą zobaczyć jak piszemy, po drugie można zdobywać klientów z wyszukiwarki Google.

Podsumowując, jest wiele miejsc gdzie copywriterzy, zarówno początkujący jak i doświadczeni mogą znaleźć zlecenia. W miejscach, gdzie jest spora konkurencja trzeba liczyć się z tym, że inni mogą przebić naszą ofertę. Warto więc działać nieszablonowo, wykazywać się kreatywnością i docierać do potencjalnych klientów na różne sposoby.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz