Podejrzewasz, że ktoś zablokował Cię na WhatsApp lub zastanawiasz się, czy nie nałożyć blokady na kogoś? Chcesz wiedzieć, co widzi osoba zablokowana na WhatsApp i czy może dowiedzieć się o nałożonym ograniczeniu? Zachęcam Cię do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu.
Co widzi osoba zablokowana na WhatsApp? Czy dowie się o blokadzie?
Osoba zablokowana na WhatsApp nie jest informowana o tym wprost. Nie wyświetla jej się żaden komunikat czy też żadna ikona symbolizująca blokadę.
Po prostu zostają na nią nałożone pewne ograniczenia względem kontaktu, który ją zablokował.
Osoba zablokowana na WhatsApp nie widzi statusu aktywności użytkownika, który nałożył nią ograniczenie. Nie zobaczy więc informacji „Aktywny(-a)”* czy „Widziano”** pod jego nazwą.
*Informacja „Aktywny(-a)” oznacza, że dana osoba ma na ekranie otwartą aplikację WhatsApp oraz dostęp do internetu.
**Informacja „Widziano” odnosi się do czasu, w którym ostatnio użytkownik używał aplikacji.
Nie zawsze jednak brak adnotacji „Widziano” u danego kontaktu oznacza, że osoba ta nas zablokowała. Niektórzy użytkownicy celowo konfigurują swoje ustawienia prywatności w taki sposób, by inne osoby nie widziały, kiedy korzystały z aplikacji. Sam również możesz ukryć swój status „Widziano”, wchodząc w Ustawienia >> Konto >> Widziano.
WhatsApp celowo uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, czy ktoś kogoś zablokował w celu ochrony prywatności swoich użytkowników.
Dużo bardziej istotnym znakiem mogącym świadczyć o blokadzie przez innego użytkownika jest to, że zablokowana osoba nie będzie mogła nawiązać z nim połączenia. Wciąż jednak nie jest to jednoznaczny dowód na blokadę.
Brak możliwości nawiązania połączenia może też świadczyć na przykład o problemach z siecią. Oczywiście, jeśli nawiązanie z kimś połączenia nie jest możliwe przez dłuższy czas, można się domyślić, że prawdopodobnie osoba ta nas zablokowała. Zwłaszcza jeśli jednocześnie jest aktywna w social mediach, co potwierdza, że ma dostęp do internetu.
Wciąż jednak wszystko jest kwestią domysłów, a nie niepodważalnych dowodów.
Co jeszcze widzi zablokowana osoba? Wszystkie wiadomości, które wyśle do użytkownika, który nałożył na nią ograniczenie, zostaną oznaczone tylko jednym haczykiem (wiadomość wysłana), a nigdy dwoma (wiadomość dostarczona).
Również zmiany zdjęcia profilowego danego kontaktu nie będą widoczne dla zablokowanej osoby.
Wszystkie cztery powyższe warunki muszą być spełnione, by można było mówić o blokadzie.
Jak zablokować osobę na WhatsApp, by tego nie widziała?
Jak wspomniałam wcześniej, WhatsApp nie informuje użytkowników o tym, że zostali zablokowani. Mogą się jednak oni tego domyślić, jeśli przez dłuższy czas nie będą w stanie się z kimś skontaktować, nie zobaczą u niego informacji „Widziano” i zmian zdjęcia profilowego.
Jeśli więc chcemy zablokować kogoś na WhatsApp tak, by się tego nie dowiedział, warto zawczasu ukryć informację „Widziano” (o tym jak to zrobić pisałam wyżej – wchodzimy kolejno w Ustawienia >> Konto >> Widziano). Jeśli zrobimy to dużo wcześniej, znajomy przyzwyczai się do tego, że taka informacja na naszym profilu nie jest widoczna. Nie będzie więc to dla niego podejrzane, kiedy już nałożymy na niego blokadę.
Niestety nie ma możliwości, by na WhatsApp ukryć przed innymi informacje o swojej aktywności. Dopiero nakładając na jakąś osobę blokadę, informacja „Aktywny(-a)” przy naszym koncie przestanie się jej wyświetlać.
Jeśli ktoś zbyt często do nas pisze i irytują nas dźwięki powiadomień, nie musimy od razu go blokować. Wystarczy wejść na dany kontakt, kliknąć ikonę trzech kropek, znajdującą się na górze i wybrać opcję „Wycisz powiadomienia”. W ten sposób wyciszymy konwersację i wiadomości nie będą zakłócać naszego spokoju.
Nie ma też obowiązku, by zbyt aktywnemu rozmówcy na WhatsApp odpisywać od razu. Po wyciszeniu powiadomień można odpowiadać na wiadomości zbiorczo, co jakiś czas.
Korzystając z aplikacji i platform społecznościowych, warto przede wszystkim dbać o własny komfort. Najlepiej też zwrócić danej osobie uwagę wprost, jeśli jest zbyt nachalna.
Podsumowując wpis, osoba zablokowana na WhatsApp nie widzi bezpośredniego komunikatu o blokadzie. WhatsApp nie informuje swoich użytkowników o tym, że zostali przez kogoś zablokowani. Osoba zablokowana może jednak się tego domyślić, ponieważ blokada na WhatsApp wiąże się z charakterystycznymi „objawami”.
Zablokowana osoba nie będzie mogła nawiązać połączenia z użytkownikiem, który nałożył na nią blokadę, a wiadomości, które wyślę będą oznaczane tylko jednym haczykiem (wysłano), a nigdy dwoma (dostarczono). Zablokowana osoba nie zobaczy również informacji „Widziano” przy nazwie danego kontaktu, a także nie będzie widziała zmian jego zdjęć profilowych.