W internecie bardzo często można spotkać się z pojęciem „spamer”. Dla osób, które nie wiedzą, co to oznacza, spieszę z małym wyjaśnieniem. 🙂
Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, kim jest spamer, kogo się tak nazywa i dlaczego. Ponadto znajdziesz w nim najpowszechniejsze przykłady działania spamerów, dzięki czemu zachowasz większą czujność.
Co to jest spamer?
Zamiast „co to jest spamer?” pytanie powinno raczej brzmieć „kim jest spamer?”. Pojęcia tego najczęściej używa się bowiem w kontekście osób. Nierzadko jednak spamerem można nazwać całą organizację, na przykład firmę.
Kim zatem jest spamer? Spamer to osoba lub organizacja, która rozsyła spam (stąd nazwa), czyli niechciane, nieistotne lub szkodliwe wiadomości i komunikaty. Wiadomości te przesyłane są zazwyczaj przez internet, na przykład drogą mailową, przez WhatsApp lub przez komunikatory w mediach społecznościowych, takich jak TikTok, Facebook i Instagram.
Oprócz wiadomości spamerzy wykorzystują również komentarze w social mediach, na forach internetowych oraz na portalach i blogach. Nierzadko rozsyłają też SMS-y na telefony komórkowe, wykonują połączenia, a nawet – wykorzystują tradycyjne formy, takie jak drukowane ulotki reklamowe.
To, co jest charakterystyczne dla spamerów, to to, że rozsyłają oni wiadomości i komunikaty masowo. Ta sama treść dociera do dużej liczby użytkowników.
Czy spamerzy to zawsze ludzie?
Prowadząc bloga, nieustannie borykam się ze spamerami. Niemal codziennie usuwam komentarze zawierające podejrzane linki. Zazwyczaj jednak nie zostawiają ich ludzie, tylko tworzone przez różne organizacje, boty.
Boty rozsyłające spam nazywane są spambotami. Ich przewagą jest to, że są w stanie rozsyłać znacznie więcej spamerskich wiadomości i komentarzy, niż ludzie.
Jaki jest cel spamerów i czy są oni niebezpieczni?
Spamerzy działają w różnych celach. Bardzo często rozsyłają wiadomości w celach reklamowych. Wiadomości reklamowe, choć irytujące, zazwyczaj nie stanowią większego zagrożenia. Zawsze jednak należy podchodzić do nich ostrożnie i nie klikać zamieszczonych w nich linków.
Niestety, znaczna część spamerów ma zupełnie inne cele, które są szkodliwe dla innych. Na przykład rozsyłają linki phishingowe w celu kradzieży danych i wyłudzenia pieniędzy, czy też przesyłają wirusy i innego typu złośliwe oprogramowanie.
Bardzo często zostawiają też linki do miejsc, w których można zakupić zakazane towary. Sklepy te nierzadko są przykrywką służącą do kradzieży pieniędzy z kont bankowych klientów – np. zawierają formularze, w których trzeba uzupełnić dane z karty płatniczej.
Przykłady działania spamerów
Poniżej wymieniam najczęstsze przykłady działania spamerów. Mam nadzieję, że dzięki temu będziesz w stanie zachować większą czujność.
1. Przesyłanie wiadomości reklamowych
Jak wspomniałam wcześniej, wiadomości reklamowe zazwyczaj nie stanowią zagrożenia. Niekiedy jednak mogą to być fałszywe wiadomości zawierające niebezpieczne linki, których rzeczywistym celem nie jest reklama, a zaszkodzenie ofierze. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy klikać linków z maili od nieznanych nadawców.
2. Podszywanie się pod znane instytucje w celu wyłudzenia danych
Bardzo częstym i niebezpiecznym procederem stosowanym przez spamerów jest podszywanie się pod znane instytucje. Oszuści często wykorzystują ten sposób, aby wyłudzić od swoich ofiar wrażliwe dane lub pieniądze. Znane instytucje, zwłaszcza państwowe, z automatu darzone są zaufaniem, ponadto nierzadko wzbudzają strach. Jest to więc sprytne zagranie psychologiczne.
3. Rozsyłanie fałszywych wiadomości zwrotnych
Kolejny sposób, którego celem jest zmylenie ofiary, jest rozsyłanie wiadomości ze skrótem „Re” w tytule. Jest to próba zmylenia odbiorcy i zasugerowania mu, że już wymieniał wiadomości z danym nadawcą. Spamerzy i oszuści dobrze wiedzą, że dzięki tej metodzie ofiara chętniej nawiąże kontakt, poda swoje dane czy kliknie link.
4. Posty i komentarze w mediach społecznościowych i na blogach z linkiem do sklepu
Kolejny przykład działania spamerów to zostawianie gdzie się da krótkich rekomendacji i linków do sklepów internetowych. Jak wspomniałam wcześniej, nierzadko sklepy te są jedynie przykrywka do wyłudzania danych i pieniędzy od „klientów”.
5. Oferowanie fałszywych oferty kredytów i pożyczek
Jednym z najczęstszych działań spamerów jest rozsyłanie maili, wiadomości i SMS-ów z ofertami pożyczek lub kredytów bez zaświadczeń o dochodach i bez dokumentów. Oszuści chcą w ten sposób dotrzeć do osób, które potrzebują gotówki, a nie mają zdolności kredytowej lub są mocno zadłużone. W wiadomościach zwykle znajduje się fałszywy formularz kredytowy, który w rzeczywistości służy do wyłudzania danych.
Podsumowując, powyższe przykłady to jedynie niektóre z metod działania spamerów. Nie da się wymienić wszystkich, ponieważ spamerzy znajdują coraz to nowsze sposoby na dotarcie do swoich odbiorców. Co więcej, rozwijająca się technologia daje im coraz większe możliwości.
Aby chronić się przed spamerami, którzy mogą być niebezpieczni, należy przede wszystkim zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Wiadomości z linkami od obcych od razu powinny wzbudzić naszą czujność. Nigdy nie należy otwierać nieznanych hiperłączy.