Życie to nie tylko praca – czasem zdarzają się nagłe sytuacje, które wymagają od nas natychmiastowego zaangażowania i przez które nie możemy pojawić się danego dnia w miejscu pracy. Są też momenty, w których zwyczajnie nie czujemy się na siłach, by wykonywać swoje standardowe obowiązki zawodowe. W takich wypadkach urlop na żądanie okazuje się nieoceniony. Najwygodniejszą formą poinformowania o swojej niedyspozycji i zgłoszenia chęci skorzystania z urlopu na żądanie, jest wiadomość SMS. Jak i co napisać w smsie o urlop na żądanie? Zobacz 5 przykładów i przydatne wskazówki.

Czy w smsie o urlop na żądanie trzeba podać powód nieobecności?

Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy, pracownik nie jest zobowiązany do uzasadniania czy tłumaczenia swojej decyzji o chęci skorzystania z urlopu na żądanie. W większości firm jednak, z uwagi na pewne utrudnienia związane z nieplanowaną nieobecnością pracownika, podanie powodu jest mile widziane i oczekiwane (zwłaszcza wtedy, jeśli urlop na żądanie zgłaszany jest tego samego dnia).

Krótkie uzasadnienie, bez wchodzenia w szczegóły jest postrzegane jako wyraz kultury zawodowej i profesjonalizmu.

Dlaczego w smsie o urlop na żądanie należy napisać prawdę?

Jeśli już planujemy podać powód swojej nieobecności, zawsze warto być szczerym i opisać prawdziwą przyczynę. Nieuczciwość może prowadzić do komplikacji, włącznie z utratą zaufania ze strony przełożonych i kolegów z zespołu. To z kolei może mieć długoterminowe negatywne konsekwencje dla naszej kariery zawodowej.

Mówienie prawdy jest fundamentalne dla utrzymania profesjonalnych i dobrych relacji w miejscu pracy. Jeśli podanie prawdziwej przyczyny z jakichś względów jest niemożliwe, lepiej wcale nie uzasadniać swojej decyzji.

Jak napisać sms o urlop na żądanie do pracodawcy lub przełożonego?

Sms to wygodna forma komunikacji, która umożliwia prosty i szybki kontakt zarówno z bliskimi, jak i osobami, z którymi łączą nas relacje zawodowe. Zgłaszając urlop na żądanie w smsie warto pamiętać o kilku kwestiach:

1. Przywitanie – nawet w smsie warto zachować pewien poziom formalności i serdeczności.

2. Podanie dat podaj dzień lub daty, w które planujesz wziąć urlop na żądanie.

3. Podanie powodu (opcjonalnie) – krótko uzasadnij powód swojej nieobecności, bez wchodzenia w szczegóły, tłumaczenia się czy rozpisywania.

4. Podpis – pamiętaj, by na koniec podać swoje imię i nazwisko, ponieważ przełożeni nie zawsze zapisują numery pracowników.

Co napisać w smsie o urlop na żądanie? 5 przykładów

Poniżej zamieściłam 5 przykładowych smsów o urlop na żądanie – zarówno prośby bez uzasadnienia, jak i z podaniem przyczyn nieobecności.

1. Standardowy sms z prośbą o urlop na żądanie

Dzień dobry, uprzejmie proszę o udzielenie mi urlopu na żądanie w dniu [data]. Dziękuję, [Twoje imię i nazwisko]

2. Sms z prośbą o urlop na żądanie w przypadku złego samopoczucia

Witam, z powodu złego samopoczucia nie będę mógł/mogła pojawić się dziś w pracy. Uprzejmie proszę o udzielenie mi urlopu na żądanie. Pozdrawiam [Twoje imię i nazwisko]

3. Sms z prośbą o urlop na żądanie z powodu konieczności załatwienia spraw rodzinnych

Dzień dobry, z powodu nagłej sytuacji rodzinnej potrzebuję wziąć dziś urlop na żądanie. Dziękuję za zrozumienie i pozdrawiam [Twoje imię i nazwisko]

4. Sms z prośbą o urlop na żądanie z powodu awarii w mieszkaniu

Dzień dobry, z powodu awarii w mieszkaniu nie jestem w stanie dojechać dziś do pracy. Chciałbym/chciałabym wykorzystać urlop na żądanie. Pozdrawiam [Twoje imię i nazwisko]

5. Sms z prośbą o urlop na żądanie z powodu awarii samochodu

Witam, nie jestem w stanie dojechać dziś do biura z powodu problemów z samochodem. Bardzo proszę o urlop na żądanie. Dziękuję za zrozumienie i pozdrawiam [Twoje imię i nazwisko]

Co napisać w smsie o urlop na żądanie - przykładPodsumowanie

Urlop na żądanie to przywilej, z którego według prawa może skorzystać każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Warto jednak zrobić to w najbardziej komfortowy dla pracodawcy sposób. Wysyłając sms o urlop na żądanie, pamiętajmy o jednej kwestii – szczerości. Warto być szczerym i jeśli to możliwe, podać powód swojej nieobecności. Choć kodeks pracy tego nie wymaga, to w praktyce pracodawcy doceniają przejrzystą komunikację.

Zgłoszenie urlopu na żądanie przez sms to wygodna, ale i odpowiedzialna forma poinformowania przełożonego o naszej nieobecności w pracy.

W dzisiejszym artykule przedstawiłam 5 przykładów sms-ów o urlop na żądanie, które mogą posłużyć Ci jako wzory w różnych sytuacjach, takich jak złe samopoczucie, problemy rodzinne czy różnego rodzaju awarie techniczne.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz