W marketingu internetowym często można spotkać się z pojęciem affinity index. Jest to jedna z wielu miar służących do badania grupy docelowej. Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się czym dokładnie jest ten wskaźnik i jak go obliczyć.

Affinity index — co to za wskaźnik i w jakim celu się go stosuje?

Affinity index to w tłumaczeniu na język polski “wskaźnik dopasowania”. Określa on stopień dopasowania docelowej grupy odbiorców do całej populacji danej witryny lub platformy. Wskaźnika affinity index używa się na etapie planowania kampanii reklamowej. Umożliwia on “wyciągnięcie” danej cechy i sprawdzenie jej skali dopasowania do badanej grupy docelowej w porównaniu do całej populacji.

W jakim celu stosuje się wskaźnik affinity index? Podobnie jak w przypadku innych parametrów służących do badania grup docelowych, wskaźnika affinity index używa się do optymalizacji kosztów kampanii reklamowych. Dokładne określenie grupy docelowej sprawi, że nie zmarnujemy budżetu reklamowego na wyświetlanie reklam nieodpowiedniej grupie odbiorców.

Affinity index — przykład zastosowania

Jak wspomniałam wcześniej, wskaźnik affinity index pozwala kierować reklamy do bardziej dopasowanej grupy odbiorców.

Załóżmy, że naszą witrynę odwiedza szeroka grupa osób, tj. mężczyźni i kobiety w przedziale wiekowym od 16-65 lat, a stworzyliśmy produkt skierowany do kobiet w wieku 25-35 lat zainteresowanych sportem. Wyodrębnienie tych konkretnych cech i skierowanie reklamy do sprecyzowanej grupy docelowej sprawi, że w efekcie zwiększymy konwersje i nie zmarnujemy budżetu.

Jak obliczyć affinity index?

Wartość affinity index wyrażana jest w procentach. W celu wygodniejszego posługiwania się tym wskaźnikiem jego wartość zapisuje się jednak bez symbolu „%” (podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku wielu innych wskaźników procentowych).

Jeśli wartość wskaźnika jest wyższa niż 100 oznacza to, że dopasowanie danej strony do grupy docelowej jest wyższe w porównaniu do populacji witryny. Mówi się wtedy o nadreprezentacji grupy docelowej wśród odbiorców strony. Jeśli natomiast wartość wskaźnika jest niższa niż 100, dopasowanie danej strony do grupy docelowej jest niższe niż w całej populacji.

Affinity index można wyliczyć według wzoru:

AI = % zainteresowanych osób z grupy docelowej / % zainteresowanych osób z całej populacji witryny * 100

Podsumowanie informacji na temat wskaźnika dopasowania

Podsumowując, affinity index pozwala na lepsze określenie i dopasowanie grupy docelowej, dzięki czemu możliwe jest tworzenie bardziej skutecznych kampanii reklamowych. W efekcie uzyskujemy większą liczbę konwersji przy tym samym budżecie reklamowym. Posługiwanie się wskaźnikiem affinity index pozwala oszczędzać pieniądze i optymalizować koszty firmy.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz