Instagram to charakterystyczne medium społecznościowe. Choć nie pozostaje bierne na chwilowe mody, trendy i challenge, to jednak najpopularniejsze tematy dotyczą stałych, niezmiennych tematów. Dlaczego tak jest? Czego konkretnie dotyczą najpopularniejsze tematy na Instagramie? Przeczytaj mój dzisiejszy wpis 🙂

Różnice pomiędzy uniwersalnymi a chwilowymi top tematami na Instagramie

Baner z ebookiemTematy na Instagramie można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to tematy stałe i uniwersalne, które królują w serwisie od lat. Druga kategoria to chwilowe mody, challenge i odpowiedzi na bieżące sytuacje z kraju i świata.

W przypadku drugiej grupy charakterystycznym zjawiskiem jest to, że poszczególne tematy potrafią gwałtownie zdominować cały serwis i są poruszane naraz praktycznie przez wszystkich. Ciężko jest wtedy znaleźć jakiekolwiek inne treści. Jednak po krótkim czasie zainteresowanie danym tematem gaśnie, a ten szybko odchodzi w zapomnienie.

Na miano najpopularniejszych tematów na Instagramie zasługują moim zdaniem tematy z 1 grupy – czyli uniwersalne i niezmienne od lat. Chwilowe mody, trendy i reakcje na bieżące wydarzenia znikają tak szybko, jak się pojawiają.

Dlaczego Instagram kręci się wokół uniwersalnych tematów, które nie zmieniają się od lat?

Instagram kreowany jest przez influencerów. Najpopularniejsze tematy w serwisie zależą więc od tego, na czym najwięcej zarabiają. Jak wiadomo, zarabiają oni na współpracach z markami. Najpopularniejsze tematy na Instagramie to więc przede wszystkim tematy komercyjne. Ich listę znajdziesz poniżej.

7 najpopularniejszych tematów na Instagramie

Zobacz 7 najpopularniejszych tematów na Instagramie ostatnich lat. Jak wspomniałam, są to przede wszystkim tematy komercyjne, czyli takie, z których twórcy czerpią zyski.

1. Moda

Temat nr 1 na Instagramie królujący od lat, to oczywiście moda. Profile modowe prowadzi większość Instagramowych blogerek – zarówno tych rozpoznawalnych, jak i tych dopiero rozpoczynających przygodę z serwisem. Ponadto nawet Ci twórcy, których tematem przewodnim profilu nie jest moda, współpracują z markami sprzedającymi odzież i dodatki.

Topowi influencerzy reklamując odzież i akcesoria zarabiają kolosalne kwoty, mniejsi twórcy również sporo zyskują – współpracują barterowo, dzięki czemu, ubierają się za darmo i to w dodatku w zgodzie z najnowszymi trendami. Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, fakt, że moda na Instagramie to popularny temat, nikogo nie powinien dziwić.

2. Jedzenie

Drugim najpopularniejszym tematem na Instagramie jest jedzenie. “Jedzenie” to oczywiście pojęcie bardzo ogólne i kryją się pod nim nie tylko produkty spożywcze, ale również cateringi dietetyczne i restauracje.

Zwróć uwagę na to, że zarówno topowi influencerzy, jak i mali twórcy często pokazują, co dokładnie jedzą i z jakich produktów przygotowują posiłki. Ponadto oznaczają się w wielu lokalach gastronomicznych.

Profile lifestylowe lub związane stricte z jedzeniem rodzą się jak grzyby po deszczu, ponieważ mnóstwo osób liczy na to, że będą mogli korzystać z przywileju jedzenia i bywania w restauracjach za darmo.

3. Uroda (kosmetyki, zabiegi)

Kolejnym top tematem na Instagramie są wszelkiego rodzaju kosmetyki i zabiegi, czyli ogólnie mówiąc – dbanie o urodę. Twórcy i influencerzy polecają swoim odbiorcom liczne produkty kosmetyczne, a także oznaczają się w przeróżnych salonach urody i medycyny estetycznej.

Biorąc pod uwagę ogromne możliwości i budżety marek kosmetycznych, które przeznaczane są na influencer marketing, fakt, że temat ten należy do najpopularniejszych na Instagramie, nie jest zaskoczeniem.

4. Podróże

Fakt, że podróże znajdują się na liście najpopularniejszych tematów na Instagramie, pewnie również nikogo nie zdziwi. Któż nie chciałby przecież podróżować i mieszkać w hotelach za darmo, w zamian za udostępnienie zdjęcia czy krótkiej Relacji? Oczywiście na ten przywilej mogą sobie pozwolić jedynie więksi twórcy. Ci z najwyższej półki, oprócz barteru, otrzymują dodatkowo wynagrodzenie pieniężne. Ponadto zdjęcia z podróży udostępniane są również z innych powodów, nie tylko komercyjnych. Jednym z nich jest chociażby to, że przyciągają nowych odbiorców. Ponadto wiele osób po prostu lubi chwalić się podróżami. 🙂

5. Życie rodzinne, macierzyństwo

Tematem, który króluje na Instagramie od lat, jest życie rodzinne, a zwłaszcza – macierzyństwo. Mamy bardzo chętnie zakładają profile na mediach społecznościowych i dzielą się swoimi doświadczeniami. Wiele z nich robi to wyłącznie z pasji, jednak większość ma nadzieję na otrzymywanie propozycji współpracy i upominków od firm. Rzeczywiście, marki związane z branżą dziecięcą chętnie współpracują z mikroinfluencerami na zasadach barteru. Więksi twórcy mogą też liczyć na spore wynagrodzenie pieniężne.

6. Ekologia

Temat ekologii od dobrych kilku lat zajmuje na Instagramie jedną z czołowych pozycji. Coraz więcej marek chwali się proekologicznymi rozwiązaniami i w swojej komunikacji stawia na wartość, jaką jest dbanie o środowisko. Firmy współpracują też z influencerami, którzy edukują swoich odbiorców na temat ekologii i wspierają filozofię zero waste. Ponieważ z roku na rok zwiększa się świadomość i wrażliwość społeczeństwa na ten temat, jego popularność prawdopodobnie będzie wzrastać.

7. Zdrowie

Kolejnym top tematem na Instagramie jest dbanie o zdrowie. Coraz większą liczbę influencerów stanowią lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy i dietetycy. Nie tylko oni jednak wypowiadają się na temat zdrowia – jest to jeden z tych tematów, który poruszany jest praktycznie przez wszystkich. Wiążą się z tym również ogromne nakłady finansowe przeznaczane przez marki na influencer marketing.

Podsumowując wpis, najpopularniejsze tematy na Instagramie są dość uniwersalne i modne od wielu lat. Na ich popularność wpływa przede wszystkim działalność influencerów, a z kolei na działalność tych wpływają budżety firm. Top tematy na Instagramie to więc przede wszystkim tematy typowo komercyjne.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz