Potrzebujesz darmowej aplikacji, która umożliwiłaby Ci nagranie rozmowy telefonicznej? Funkcja nagrywania rozmów może przydać się w wielu sytuacjach i w wielu firmach, np. w obsłudze klienta czy w dziale marketingu. Może na przykład zostać wykorzystana w celu badania satysfakcji klienta bądź przeprowadzenia wywiadu na odległość przez dziennikarza.
Nie zawsze bowiem możemy spotkać się z kimś osobiście, by z nim porozmawiać i zarejestrować przeprowadzoną rozmowę.

W dzisiejszym wpisie znajdziesz 6 sprawdzonych, darmowych aplikacji do nagrywania rozmów na telefonach z Androidem i iPhone’ach, które będziesz mógł wykorzystać zarówno dla celów firmowych, jak i prywatnych. Ponadto w artykule znajdziesz informacje na temat tego, kiedy można korzystać z aplikacji do nagrywania rozmów, by nie wiązało się to z negatywnymi konsekwencjami.

Zachęcam do przeczytania wpisu. 🙂

Aplikacje do nagrywania rozmów – kiedy można z nich korzystać?

Aby korzystanie z aplikacji do nagrywania rozmów nie wiązało się z przykrymi konsekwencjami, warto najpierw dowiedzieć się, kiedy jest to dozwolone. Najlepiej jest spełnić wszystkie trzy poniższe warunki:

  1. sami powinniśmy uczestniczyć w rozmowie, którą chcemy nagrywać,
  2. rozmówca powinien zostać poinformowany i wyrazić zgodę na to, by rozmowa z nim była nagrywana,
  3. rozmowa nie może mieć charakteru poufnego.

Gdy powyższe 3 czynniki zostaną spełnione, nie istnieją przeciwwskazania do tego, by korzystać z aplikacji do nagrywania rozmów, a my nie poniesiemy z tego powodu żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. Jedynie spełnienie wszystkich tych warunków gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Czy zawsze trzeba uzyskać zgodę na skorzystanie z aplikacji do nagrywania rozmów?

Używanie aplikacji do nagrywania rozmów bez zgody rozmówcy przez osoby prywatne jest w większości przypadków niedozwolone. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy osoba nagrywająca jest jednocześnie uczestnikiem nagrywanej rozmowy. Wtedy bowiem można uznać, że treść konwersacji nie ma charakteru poufnego. Dotyczy to jednak wyłącznie tych sytuacji, w których nagrywamy informacje, do których jesteśmy uprawnieni.

Nadal jednak jest to kwestia interpretacji i w zależności od tego, kto będzie rozpatrywał daną sprawę, może mieć ona różne zakończenie.

Osoba nagrywana bez wiedzy i zgody może uznać, że doszło do naruszenia jej prywatności i wytoczyć proces. Więcej na temat ewentualnych konsekwencji wynikających z korzystania z aplikacji do nagrywania rozmów można przeczytać tutaj oraz tutaj.

Jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwu, najlepiej nie ryzykować i każdorazowo poprosić rozmówcę o zgodę na nagrywanie.

W przypadku firm sprawa jest jednoznaczna – uzyskanie zgody na nagrywanie jest bezwzględnie konieczne. Tutaj bowiem zastosowanie mają przepisy RODO.

Skąd pobierać aplikacje do nagrywania rozmów za darmo?

Niezależnie od tego, na jaką konkretnie aplikację do nagrywania rozmów się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, by pobierać je wyłącznie z bezpiecznych źródeł. Do bezpiecznych źródeł należą sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play czy App Store.

Instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł może skończyć się źle zarówno dla nagrywanej osoby, jak i nagrywającego. Takie aplikacje mogą bowiem zostać użyte do przejęcia poufnych informacji i wykorzystania ich przeciwko rozmówcom.

Nigdy nie wiadomo, kto administruje daną aplikacją i jakie ma zamiary. Ponadto aplikacje do nagrywania rozmów z zewnętrznych źródeł mogą przejmować inne informacje z naszego urządzenia, np. poprzez robienie screenów bądź wykradanie haseł.

Sprawdzone aplikacje do nagrywania rozmów za darmo dla Androida i iPhone’a

Poniżej znajdziesz listę sprawdzonych aplikacji do nagrywania rozmów, wraz z krótkim opisem. Aplikacje podzieliłam na te, które dostępne są za darmo na telefony z systemem Android, oraz na takie, z których bezpłatnie można korzystać na iPhone’nach.

4 aplikacje do nagrywania rozmów za darmo dla Androida

Zobacz 4 aplikacje, dzięki którym nagrasz rozmowę za darmo na smartfonach z Androidem, czyli np. telefonach marki Samsung, Huawei, Xiaomi, Motorola czy LG. Każde z poniżej opisanych narzędzi jest bezpieczne i dostępne w dedykowanym sklepie z aplikacjami. Pamiętaj, by przed skorzystaniem z jakiejkolwiek aplikacji do nagrywania rozmów poprosić o zgodę swojego rozmówcę.

1. Nagranie rozmowy – Cube ACR

1. Aplikacja do nagrywania rozmów za darmo Android - Cube ACRAplikację Nagranie rozmowy – Cube ACR znajdziemy zarówno w Sklepie Google Play, jak i App Store, zatem mogą z niej korzystać i użytkownicy smartfonów z Androidem, i iPhone’ów. To jednak dla użytkowników urządzeń z systemem Android aplikacja jest w pełni darmowa.

Nagranie rozmowy – Cube ACR to jeden z najbardziej zaawansowanych rejestratorów rozmów niewymagających płatnej subskrypcji. Ma przejrzysty i intuicyjny interfejs, dzięki czemu korzystanie z niego nie sprawia większych trudności.

Za pomocą tej aplikacji możemy nagrywać rozmowy na dwa sposoby – automatyczny i ręczny. Zawczasu można ustawić, które dokładnie numery z listy kontaktów chcemy automatycznie nagrywać za każdym razem, gdy rozpoczynamy z nimi rozmowę.

Nagrane rozmowy zapisują się w plikach, którymi można wygodnie zarządzać – np. usuwać je bądź eksportować na inne urządzenia.

2. Nagrywanie rozmów

2. Aplikacja do nagrywania rozmów za darmo Android - Nagrywanie rozmówAplikacja Nagrywanie rozmów oferuje dokładnie tę funkcję, którą zawiera w nazwie. Podobnie jak poprzednia aplikacja, ta również umożliwia automatyczne nagrywanie wszystkich połączeń, zarówno przychodzących, jak i wychodzących. Do osobnych list możemy dodawać te kontakty, z którymi rozmowy chcemy nagrywać oraz, te, których nie chcemy rejestrować.

Cały interfejs aplikacji jest prosty w obsłudze, a zarządzanie plikami z nagraniami niezwykle wygodne. Sporym plusem tego narzędzia jest możliwość przenoszenia nagranych rozmów do chmury, dzięki czemu zyskujemy pewność, że nie utracimy do nich dostępu.

Aplikacja dostępna jest oczywiście za darmo w Sklepie Play.

3. Rejestrator rozmów

3. Aplikacja do nagrywania rozmów za darmo Android - Rejestrator rozmówTo, co wyróżnia tę aplikację od innych, to elegancki i estetyczny interfejs. Sprawia to, że korzysta się z niej przyjemniej, niż z innych narzędzi tego typu. Jeśli chodzi o funkcjonalność, również jest dobrze – narzędzie zapewnia wszystkie niezbędne opcje, takie jak automatyczne nagrywanie rozmów przychodzących i wychodzących, integrację z dyskiem Google, zarządzanie plikami z nagraniami czy możliwość tworzenia kopii zapasowych. Do tego jakość nagrań jest świetna, więc aplikacja jest z pewnością godna polecenia.

4. Automatic Call Recorder

4. Aplikacja do nagrywania rozmów za darmo Android - Automatic Call RecorderAplikacja Automatic Call Recorder ma trzy domyślne ustawienia:

  • nagrywanie wszystkiego – jak sama nazwa wskazuje, nagrywane są wszystkie rozmowy przychodzące i wychodzące,
  • ignorowanie wszystkiego – żadna z rozmów nie jest nagrywana oprócz tych, dla których wcześniej ręcznie wybraliśmy opcję nagrywania,
  • ignorowanie kontaktu – nagrywane są wszystkie rozmowy oprócz wybranego kontaktu, który chcemy wykluczyć.

Aplikacja umożliwia przenoszenie nagrań do chmury, dodawanie notatek czy tworzenie białych i czarnych list kontaktów.

Niestety w przypadku tej aplikacji użytkownicy niektórych urządzeń skarżą się na słabą jakość nagrań.

2 aplikacje do nagrywania rozmów za darmo dla iPhone’a

Jeśli chodzi o iPhone’y, wybór darmowych aplikacji jest zdecydowanie mniejszy. Często jest tak, że aplikacje, które są dostępne za darmo w Sklepie Play na Androida, w App Store wymagają płatnej subskrypcji. Użytkownicy iPhone’ów często więc muszą dopłacać, by móc korzystać z pewnych usług.

Na szczęście udało mi się dwie znaleźć aplikacje do nagrywania rozmów, które są dostępne na iPhone’y za darmo. 🙂

Miej jednak na uwadze, że są one darmowe w dniu, w którym publikuję niniejszy artykuł. W każdej chwili może się to zmienić, dlatego przed zainstalowaniem aplikacji, przeczytaj warunki korzystania z nich.

1. Call Recorder plus ACR

1. Aplikacja do nagrywania rozmów za darmo iPhone - Call Recorder Plus ACR

Recorder plus ACR to łatwa i przyjemna w obsłudze aplikacja pozwalająca na nagrywanie rozmów przychodzących i wychodzących. Dostępna jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Bez opłat można nagrywać maksymalnie 10 rozmów tygodniowo. Nagrania można bez problemu odsłuchiwać, zarządzać nimi i eksportować do innych miejsc. Jakość nagranych rozmów jest bardzo dobra – użytkownicy raczej nie zgłaszają problemów z dźwiękiem.

2. Rev Call Recorder

2. Aplikacja do nagrywania rozmów za darmo iPhone - Rev call recorder

Rev Call Recorder to w pełni darmowa aplikacja do nagrywania rozmów dedykowana urządzeniom marki Apple. Dzięki niej bez żadnych opłat możemy nagrywać nieograniczoną liczbę rozmów przychodzących i wychodzących. Aplikacja jest prosta i intuicyjna w obsłudze, a do tego – wolna od reklam. Jakość nagrań jest wyśmienita, a pliki z nimi można wygodnie eksportować na maila, Dropbox czy do SMS-a.

Aplikacja ma jednak spory minus – dostępna jest wyłącznie dla amerykańskich numerów (kierunkowy +1). Na ten moment jest to więc to wyłącznie opcja dla Polaków mieszkających w Ameryce. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas apka dostępna będzie dla wszystkich numerów, niezależnie od lokalizacji.

Jak jeszcze nagrać za darmo rozmowę na iPhone? Aplikacje z darmowym okresem próbnym

Większość płatnych aplikacji do nagrywania rozmów na iPhone’y posiada kilkudniowy, a niekiedy nawet i kilkutygodniowy darmowy okres próbny. Jeśli więc potrzebujesz nagrać jedną rozmowę (np. jednorazowy wywiad), możesz pobrać dowolną płatną aplikację, taką, jak chociażby TapeACall Pro: Call Recorder (7 dni za free) i przed upływem okresu próbnego zwyczajnie zrezygnować z subskrypcji.

Aplikacje do nagrywania rozmów – podsumowanie

Aplikacje do nagrywania rozmów mogą okazać się pomocne w wielu przedsiębiorstwach, np. w obsłudze klienta czy w dziale marketingu. Ponadto mogą okazać się niezastąpionym narzędziem dla dziennikarzy, gdy na przykład zaistnieje konieczność przeprowadzenia wywiadu na odległość.

Na telefony z Androidem dostępnych jest wiele darmowych aplikacji tego rodzaju. Te najbardziej sprawdzone i polecane uwzględniłam w dzisiejszym wpisie. W przypadku iPhone’ów wybór jest znacznie mniejszy, jednak również można natknąć się na darmowe alternatywy.

Jeśli potrzebujesz nagrać pojedynczą rozmowę, dobrym rozwiązaniem może okazać się po prostu skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego płatnej aplikacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zawczasu zrezygnować z subskrypcji, by nie ponieść niepożądanych kosztów. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że samo usunięcie aplikacji z telefonu nie spowoduje automatycznie zakończenia subskrypcji.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz