W mediach społecznościowych panuje trend na tworzenie tzw. matching bio, czyli pasujących do siebie opisów pod zdjęciami profilowymi. Moda ta panuje głównie na Instagramie oraz na TikToku, ale można się z nią spotkać również na Facebooku i na Twitterze. Matching bio tworzą głównie pary oraz najlepsze przyjaciółki.

W moim dzisiejszym wpisie podpowiadam, jak stworzyć własne, kreatywne matching bio, które będzie się wyróżniać. Ponadto znajdziesz w nim 20 przykładów ciekawych matching bio po polsku i po angielsku, do wykorzystania w różnych social mediach.

Czym jest matching bio?

Baner z ebookiemNiemal na każdej platformie społecznościowej użytkownicy mogą dodawać pod swoimi zdjęciami profilowymi krótkie opisy. Opisy te noszą nazwę biogramów, ale użytkownicy często używają skróconej formy – „bio”.

Jak wspomniałam na wstępie, popularnym obecnie trendem jest tworzenie matching bio, czyli pasujących do siebie biogramów. Moda ta polega na tym, że dwie osoby – np. para lub najlepsze przyjaciółki, umieszczają w swoich biogramach takie same lub pasujące do siebie opisy. Matching bio mogą się uzupełniać, dopełniać lub być swoją kopią.

Czasami matching bio to po prostu jedno zdanie podzielone na dwie części. Niekiedy żaden z opisów wydaje się nie mieć sensu, dopóki nie przeczyta się obu. Czasami jednak każdy z wspólnych biogramów ma własny sens i znaczenie – nawet gdy czyta się je osobno. Każda część opisu stanowi indywidualną całość, a razem otrzymują dodatkowe, głębsze znaczenie.
Chyba nie da się stwierdzić, która opcja jest lepsza. Wszystko zależy od osobistych preferencji, gustu i charakteru danych użytkowników.

W jakim celu użytkownicy platform społecznościowych tworzą matching bio?

Użytkownicy platform społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, TikTok czy Twitter, umieszczają matching bio na swoich profilach po to, by zasygnalizować innym, jak ważne są dla nich ich relacje. Chcą w ten sposób zademonstrować, że ich związki oraz przyjaźnie mają dla nich duże znaczenie, są silne i trwałe. Trend ten popularny jest raczej wśród młodszych użytkowników social mediów.

Jak stworzyć własne matching bio?

Aby stworzyć dobre matching bio, trzeba trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pewne „kwestie formalne”, a mianowicie odpowiednią długość opisu. Na Instagramie bio może wynosić maksymalnie 150 znaków, na TikToku – 300, na Facebooku – 101, a na Twitterze – 280.

W dalszej kolejności potrzebne będą odrobina kreatywności oraz inspiracji.
Oto co może pomóc w stworzeniu własnego matching bio:

 1. Wymyślcie dłuższe zdanie, które najtrafniej Was opisuje. Następnie po prostu podzielcie je na pół. Fragmenty zdania mogą nie mieć sensu czytane osobno, ale nie musicie się tym przejmować. Często to właśnie robi największy efekt.
 2. Szukajcie inspiracji na innych profilach (zwłaszcza zagranicznych).
 3. Pamiętajcie, że Wasze matching bio nie musi być górnolotne. Czasami zamiast silić się na przesadnie głębokie przemyślenia, warto postawić na odrobinę humoru (przykłady znajdziecie poniżej).
 4. Jeśli obawiacie się, że Wasi znajomi nie zrozumieją Waszych opisów i tego że należy je czytać razem, po prostu wzajemnie się oznaczcie.
 5. Wzbogaćcie swoje matching bio o fajne emotki.

Matching bio – po polsku czy po angielsku?

Nie ma zasady, które matching bio jest lepsze – napisane po polsku, czy po angielsku. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej brzmią opisy w języku angielskim, jednak jest to tylko moja osobista opinia. Próbowałam część znalezionych zagranicznych przykładów przełożyć na język polski, ale niestety nie brzmiały już one tak dobrze. Dlatego też poniżej zawarłam więcej przykładów matching bio w języku angielskim, niż w polskim. Znajdziecie też jednak kilka w języku polskim, które według mnie brzmią dość ciekawie.

Matching bio – 20 najciekawszych przykładów

Użytkownicy często wykorzystują jako matching bio fragmenty piosenek czy kultowe cytaty. Czasami jednak są to zwykłe, krótkie i proste wyznania. Poniżej znajdziesz różne przykłady ciekawych matching bio – dla par, dla przyjaciółek, krótsze, dłuższe, po angielsku i po polsku.

Matching bio po angielsku – przykłady

 • The Boss 👑 (jego profil)
  The Real Boss 👑 (jej profil)
 • My One @nazwauzytkownika
  And Only @nazwauzytkownika
 • I don’t do matching bios but… @nazwauzytkownika
  … I do! @nazwauzytkownika
 • Love isn’t something you find… [data poznania, ślubu] …it’s something that finds you. [data poznania, ślubu]
 • If Lost Return To Babe… 👉 @nazwauzytkownika … I am Babe! @nazwauzytkownika
 • Everything is better… @nazwauzytkownika
  @nazwauzytkownika … When we’re together.
 • Me and You… @nazwauzytkownika
  … always forever @nazwauzytkownika
 • A million times over… @nazwauzytkownika
  … I will always choose you @nazwauzytkownika
 • The Quiet One (jego profil)
  The Loud One (jej profil)
 • ”I will follow you…
  …to the end of the world.”
 • Prepare for trouble…
  …and make it double!
 • 🎶Because when the sun shines we’ll shine together…
  …told you I’d be here forever♫
 • 🎶Cuz I don’t wanna lose you now…
  … and ‘I’m lookin right at the other half of me♫
 • They say nothing lasts forever… @nazwauzytkownika
  … @nazwauzytkownika But they ain’t seen us together.
 • “cause you can be the beauty…”
  “…and I could be the monster”

Matching bio po polsku – przykłady

 • Jestem Twój @nazwauzytkownika
  Jestem Twoja @nazwauzytkownika
 • Należę do @nazwauzytkownika
  Należę do @nazwauzytkownika
 • Moja BFF ❤️ @nazwauzytkownika
  Moja BFF ❤️ @nazwauzytkownika
 • Miłość to ryzyko…
  …które zawsze warto podjąć
 • To Ty masz🔑
  do mojego ❤️

Mam nadzieję, że spośród powyższych przykładów matching bio udało Wam się wybrać coś dla siebie. Jeśli nie, nic straconego. Stwórzcie własne matching bio, którego nie ma nikt inny!

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz